Weranda – tradycyjne miejsce wypoczynkowe. Dom z werandą

2021-08-16 18:30

Z budownictwa drewnianego wywodzi się nieco zapomniana weranda, która stanowi połączenie strefy wejściowej oraz wypoczynkowej. Zadaszona weranda od strony ogrodu czy bocznej elewacji to zaciszne miejsce odpoczynku.

Weranda
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu C298 Druh, arch. Ludwika Juchniewicz-Lipińska arch. Miłosz Lipiński. Werandę można znaleźć i w nowych projektach domów

Weranda to przybudówka obok domu, najczęściej otwarta, ale zadaszona. Przylega jedną ścianą do niego. Weranda jest przeznaczona do wypoczynku. To miejsce, na którym można spędzać miło czas na świeżym powietrzu.

Weranda nie jest zamknięta pełnymi ścianami tak jak dom. Często jej ściany są ażurowe, zwłaszcza w górnej części. Weranda może być także przeszklona.

GALERIA: kliknij w zdjęcie i zobacz projekty domów z werandą

Weranda najczęściej jest umieszczana od elewacji ogrodowej, ponieważ stanowi łącznik tej części posesji z domem. Można ją także umiejscowić z boku budynku albo przed wejściem. Na werandę zwykle wychodzi się z najważniejszego pokoju w domu – salonu albo jego części jadalnianej. Kilka schodków z werandy wiedzie do ogrodu.

Weranda może się także znajdować na wyższej kondygnacji - zbudowana nad jednym z pomieszczeń domu - od frontu albo wychodzących na ogród.

Weranda
Autor: uroczeroztocze.pl Drewniana weranda z pięknym stołem czekającym na biesiadników w domku na Roztoczu

Spis treści

  1. GALERIA: kliknij w zdjęcie i zobacz projekty domów z werandą
  2. Dom z werandą
  3. Z czego zbudować werandę
  4. Weranda drewniana
  5. Weranda przeszklona

Dom z werandą

Werandy były popularne w budownictwie wiejskim i podmiejskim. W takich okolicach wciąż znajdziemy domy z werandą. Budynki nawet z kilkoma werandami można spotkać w miejscowościach letniskowych. Szerokie pasy werand otaczają budynki sanatoryjne, dzięki czemu kuracjusze mogą tam zażywać kąpieli słonecznych oraz wdychać świeże powietrze. Jednym z charakterystycznych typów budynków z werandami są tak zwane świdermajery. To duże drewniane wille budowane w miejscowościach letniskowych w okolicy Warszawy. Zakopiańskie wille również są zaopatrzone w werandy.

Weranda
Autor: Maja Mozga-Górecka Klasyczny podwarszawski świdermajer z werandami

Dziś słowo “weranda” wychodzi z użycia. Kojarzy się z przeszłością, a chcemy być nowocześni, gonimy za nowinkami, naśladujemy wielki świat. Budujemy domy z tarasami i to na nich zażywamy kąpieli słonecznych. Ale jeśli taras obejmiemy lekkimi ściankami i zadaszymy, co dzieje się bardzo często, powstanie... współczesna wersja werandy. Często nie używamy już słowa “weranda”, choć miejsce pełni tę samą funkcję. Nieco inaczej wygląda, więc należy mu się nowa nazwa.

Weranda
Autor: Copal Taras po zadaszeniu i zabudowaniu drewnem i szkłem staje się nowoczesną werandą

Z czego zbudować werandę

Najpopularniejszym budulcem na werandę jest drewno. Takie werandy znajdziemy zarówno przy domach murowanych, jak i drewnianych. Konstrukcję werandy stanowią bale o dużym kwadratowym przekroju. Między nie można wstawić mniejsze sztachetki albo ażurowe panele drewniane bądź tafle szkła.

Weranda może zostać również wymurowana z cegieł lub bloczków. Zwykle muruje się tylko dolne fragmenty ścian, a górna część ma lekkie wypełnienie lub pozostaje otwarta. Nowocześnie zaprojektowana weranda może łączyć w sobie metal i szkło. Konstrukcja takiej werandy jest wykonana z profili stalowych lub aluminiowych, miedzy które wstawiono szyby.

Podłoga na werandzie może być wykonana z różnych materiałów. W starych werandach bardzo popularne są deski na legarach. Współcześnie stosuje się płytki ceramiczne albo kamienne, deski kompozytowe lub kostkę brukową.

Weranda to ozdoba domu, jest więc dekorowana roślinami. Często ma pełne lub częściowo wypełnione dolne fragmenty ścianek wykończone szeroką balustradą. Na tak powstałej płaszczyźnie można postawić donice lub skrzynki z kwiatami. Lżejsza balustrada może posłużyć do zamocowania wiszących pojemników na kwiaty. Ponad nią znajduje się wolna przestrzeń, często zwieńczona ażurową dekoracją pod daszkiem. Na niej również można powiesić pojemniki z kwiatami.

Weranda drewniana

Weranda to miejsce przeznaczone do wypoczynku na świeżym powietrzu, ale w bezpiecznym zaciszu. Drewniane ażurowe ścianki werandy mogą oplatać pnącza, co chroni przed wiatrem. Roślinna przesłona chroni nas także przed okiem osób postronnych. Kiedy latem pnącza zakwitną, dodatkową atrakcją będzie widok i zapach kwiatów. Na takiej werandzie powstaje miejsce ustronne, intymne. Można tam zanurzyć się w ciekawej lekturze albo oddać ulubionym zajęciom. Na werandzie miło się biesiaduje w gronie rodziny i przyjaciół. Znajdzie się tam miejsce na stół i krzesła, a także pomocnik kuchenny. Obok można ustawić wygodne fotele lub lekką kanapę z wikliny.

Weranda
Autor: Copal Nowoczesna weranda zabudowana szkłem

Weranda przeszklona

Jeśli weranda jest przeszklona albo w inny sposób stworzono w niej zaciszne miejsce, można tam spędzać czas również zimą – w wygodnym fotelu, z nogami okrytymi pledem, sącząc grzane wino. W razie potrzeby nowoczesny ogrzewacz ogrodowy zapewni nam ciepło, a lampy zawieszone pod dachem stworzą miły nastrój.

Jeśli planujemy wypoczywać na werandzie tylko latem, w pozostałych porach roku możemy ją wykorzystać jako miejsce przechowywania mebli ogrodowych, sprzętu wypoczynkowego, narzędzi ogrodniczych.

Jeśli weranda jest zabudowana, np. przeszklona, może posłużyć również jak miejsce dla roślin, które nie przezimują w ogrodzie, a z kolei w domu będzie im za ciepło. Temperatura na werandzie powinna utrzymywać się na plusie. W razie zapowiadanych dużych mrozów rośliny można na ten czas przenieść do wnętrza.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.