Projekty domów jednorodzinnych: dom parterowy i dom z poddaszem
Kupiłeś działkę i nie wiesz który z projektów domów wybrać? Podejmując decyzję o tym, czy będzie to dom parterowy czy dom z poddaszem, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego estetykę. funkcjonalność, a także koszty budowy. Zobacz, jakie są zalety domu parterowego i domu z poddaszem i zbuduj wymarzony dom!
Autor: Andrzej Szandomirski
Dom parterowy jest zazwyczaj niższy i bardziej rozłożysty niż dom z poddaszem użytkowym. Dobrze wpisuje się w otoczenie
Wybór projektu domu jednorodzinnego to dla wielu z nas wybór jeśli nie na całe zycie, to na kilka lat. Jak wybrać odpowiedni projekt, by nowo zbudowany dom nie tylko zachwycał i przyciągał wzrok estetycznym wyglądem, lecz także stał się budynkiem funkcjonalnym i niedrogim w budowie? Poniżej zostały zaproponowane dwie propozycje domów: parterowego i z poddaszem użytkowym.
Dom parterowy - wygląd to podstawa
Dom parterowy jest zazwyczaj niższy i bardziej rozłożysty niż dom z poddaszem użytkowym. Dobrze wpisuje się w otoczenie. Tylko niewielki dom parterowy może mieć zwartą bryłę. Zwiększenie powierzchni domu parterowego ze względu na konieczność dobrego doświetlenia pomieszczeń prowadzi do rozczłonkowania bryły – przybiera ona kształt litery L, T lub U. Efektem skomplikowanego rzutu domu jest powstanie wielu narożników ścian, co utrudnia i podraża koszty budowy. Gdy dom ma rozbudowaną bryłę, do jego ogrzania zużyjemy więcej energii.
Nieużytkowe poddasze sprawia, że dach może mieć niewielki kąt nachylenia – zwykle ma 18-30° - w efekcie jest mniej widoczny. Wybór kształtu dachu ma swoje konsekwencje głównie w wyglądzie domu. Można wybrać bardziej reprezentacyjny dach czterospadowy lub wielopołaciowy bez ryzyka utraty funkcjonalności przestrzeni pod dachem.
Wybór działki pod budowę domu parterowego
Na decyzję, czy na danym terenie można wybudować dom parterowy, wpływają wielkość działki oraz ograniczenia wynikające z warunków zabudowy. Dom parterowy ma większą powierzchnię zabudowy niż dom wielokondynacyjny o tej samej powierzchni., zajmuje zatem więcej miejsca na działce. Jeśli pod dachem znajdą się taras i podest wejściowy, różnica może być nawet dwukrotna.
Powierzchnię działki przeznaczoną pod zabudowę mogą zmniejszyć: linia zabudowy, wymagane odległości od ulicy i od granic z sąsiadem lub konieczność pozostawienia części działki jako terenu biologicznie czynnego.
Dom parterowy ogranicza możliwość optymalnego wykorzystania słońca – od południa okna są tylko na jednej kondygnacji, nie ma tez okien połaciowych wprowadzających więcej światła.
Dom parterowy: życie na jednym poziomie
- Wszystkie wnętrza domu mieszczą się na jednym poziomie, co ma duże walory praktyczne dla osób starszych, niepełnosprawnych i rodzin z małymi dziećmi – nie trzeba chodzić po schodach.
- Powierzchni pomieszczeń nie ograniczają skosy, przez co ich kubatura jest większa. Brak skośnych ścian sprawia również, że są one łatwiejsze w aranżacji.
- Każda sypialnia może być powiązana z ogrodem, co jest dużym atutem dla wielbicieli natury. Są jednak osoby, którym spanie na parterze zaburza poczucie bezpieczeństwa.
- W dużym domu trudniej zapewnić dopływ odpowiedniej ilości światła naturalnego do wszystkich pomieszczeń – w tym celu trzeba powiększyć bryłę domu, co prowadzi do nadmiernego rozbudowania komunikacji.
Budowa domu parterowego
Jeśli dom parterowy ma mieć dach dwuspadowy, więźba może mieć postać wiązarów kratowych, które są jednocześnie konstrukcją dachu i stropu. Nieużytkowe poddasze nie wymaga dopływu światła dziennego, co sprawia, że wykonanie dachu jest mniej skomplikowane. Dach zwykle ociepla się, układając wełnę nie na skosach, jak w domu z poddaszem użytkowym, tylko w poziomie dolnego pasa wiązarów, co jest znacznie mniej pracochłonne. Gdy kondygnacja jest jedna, w budynku można w ogóle zrezygnować ze stropu. Nie trzeba też robić schodów wewnętrznych.
Autor: Andrzej Szandomirski
Dom parterowy jest zazwyczaj niższy i bardziej rozłożysty niż dom z poddaszem użytkowym. Dobrze wpisuje się w otoczenie
Dom z poddaszem - wygląd domu
Wielkość domu nie decyduje o kształcie bryły - nawet duży dom z poddaszem może być zbudowany na planie kwadratu lub prostokąta i mieć zwartą bryłę. Jest to rozwiązanie zarówno ułatwiające budowę, jak i pozwalające na bardziej energooszczędną eksploatację.
Dach ma znacznie większy kąt nachylenia niż w domu parterowym - minimum to 40° - im jest on większy, tym więcej będzie pełnowartościowej przestrzeni mieszkalnej na poddaszu. Kształt dachu wpływa na na wygląd domu i funkcjonalność poddasza (pod dwuspadowym jest więcej miejsca niż pod czterospadowym i wielopołaciowym) oraz rodzaj okien (poddasze pod dwuspadowym można oświetlić oknami elewacyjnymi, pod czterospadowym - tylko połaciowymi lub lukarnami). Dach dwuspadowy ma jeszcze jedną zaletę - wysokie ściany szczytowe, które dają duże możliwości aranżacyjne. Jeśli szczyt stanowi front domu, często jest uatrakcyjniany loggią, balkonem, efektownym oknem, drewnianą oblicówką i ozdobnym wiązaniem szczytu.
Wybór działki pod budowę domu z poddaszem
Dom z poddaszem wykorzystuje przestrzeń działki bardziej ekonomicznie niż dom parterowy o tej samej powierzchni użytkowej. Łatwiej też wykorzystać naturalne oświetlenie. Zaplanowanie pomieszczeń na dwóch kondygnacjach sprawia, że dom z poddaszem użytkowym łatwiej usytuować na małej działce niż dom parterowy. Taki dom pozwala lepiej skorzystać z widoków na dalsze otoczenie - umożliwiają je okna drugiej kondygnacji oraz tarasy, loggie i balkony. Jeśli dom ma ściany szczytowe, warto go jednak tak usytuować, aby znalazły się one po stronach bardziej nasłonecznionych - wówczas korzystamy z dobrodziejstwa słońca na dwóch kondygnacjach.
Dom z poddaszem użytkowym: życie na dwóch kondygnacjach
- Rozłożenie programu mieszkalnego na dwie kondygnacje ułatwia czytelny podział domu na strefy dzienną i nocną. Wydzielenie strefy dziennej na parterze i nocnej na poddaszu zapewnia większą wygodę zarówno w ciągu dnia, jak i wieczorem. Dwie kondygnacje wymagają jednak korzystania ze schodów.
- Pochyły dach powoduje, że pomieszczenia poddasza są nastrojowe, ale w skrajnych częściach na tyle niskie, że wyłącza się tę przestrzeń z powierzchni użytkowej
- Dobrze ocieplony dach i właściwa wentylacja zapewnią komfort termiczny na poddaszu: zimą będzie tam ciepło, a latem unikniemy niebezpieczeństwa przegrzania.
Budowa domu z poddaszem
Dom z poddaszem ma mniejszą powierzchnię fundamentów, dzięki temu jest mniej skomplikowanych i drogich prac ziemnych. Aby poddasze mogło pełnić funkcje mieszkalne, trzeba wykonać odpowieni strop między kondygnacjami oraz schody. Niezbędne jest ocieplanie połaci dachu i wykończenie skosów. Najczęściej trzeba też zrobić okna w dachu, gdyż te w ścianach szczytowych zazwyczaj nie wystarczają do oświetlenia poddasza.
Autor: Andrzej Szandomirski
Dach kryjący poddasze mieszkalne ma wpływ nie tylko na wygląd domu, lecz także na finkcjonalność przestrzeni pod dachem i możliwości doprowadzenia światła naturalnego do wnętrz