Projekty domów dla dwóch rodzin: TOP 5. Wybieramy domy dwurodzinne

2020-05-18 15:00 Karolina Matysiak-Rakoczy
Projekt domu M225b - Światła miasta - wariant II
Autor: Projekty Muratora Projekt domu dla dwóch rodzin M225b – Światła miasta – wariant II: widok od strony ogrodu

Wybraliśmy 5 najlepszych projektów domów dla dwóch rodzin. Niełatwo jest pogodzić w jednym budynku potrzeby dwóch niezależnych gospodarstw domowych. Poza niezbędną przestrzenią mieszkalną, ważne jest również zapewnienie poczucia prywatności. Zobacz nasze propozycje domów dwurodzinnych.

Wybór projektu domu zawsze jest trudny. Decydując się na współużytkowanie budynku, obarczamy się pewną odpowiedzialnością i koniecznością podjęcia jeszcze trudniejszej decyzji. Wszystkie kwestie, która rozważa się podczas standardowego planowania domu, przy wyborze projektu domu dla dwóch rodzin są bardziej skomplikowane, bo trzeba dodatkowo wziąć pod uwagę rozsądny podział powierzchni użytkowej na dwa gospodarstwa. Z czym to się wiąże? Jak dobrze wybrać projekt domu dwurodzinnego? Musimy mieć na uwadze liczbę, wiek i potrzeby członków obu rodzin. Małe dzieci mają swoje wymagania, starsi ludzie również mogą potrzebować określonych warunków bytowych. Powinniśmy przemyśleć liczbę i rozmieszczenie łazienek, ewentualne odrębne kuchnie, miejsce w garażu, osobny taras, czy wreszcie zapewniające prywatność wejście do każdej ze stref. Wybierając projekt domu dla dwóch rodzin nie można też zapomnieć o względach akustyki budynku. A to wszystko musi iść w parze z jego estetyką. Twardy orzech do zgryzienia, ale chyba mamy kilka idealnych typów domów dwurodzinnych.

Projekt domu dla dwóch rodzin: M225b - Światła miasta - wariant II

Dom piętrowy dwulokalowy o dwóch takich samych lokalach, o łącznej powierzchni 199,9 m2 (2x99,95 m2). 

Zalety projektu:

 • dom podzielony na dwie niezależne części
 • dwa garaże
 • prosty, symetryczny układ, łatwy i tani w budowie

Przeczytaj więcej o projekcie: M225b – Światła miasta – wariant II >>>

Dom dla dwóch rodzin: M225b – Światła miasta – wariant II
Autor: Projekty Muratora Projekt domu dla dwóch rodzin: M225b – Światła miasta – wariant II Link: Sprawdź szczegóły projektu domu: M225b - Światła miasta - wariant II

Projekt domu dwurodzinnego M225b - Światła miasta - wariant II to propozycja na typowy dom dwulokalowy, rozdzielony centralnie umiejscowioną wspólną ścianą. Taka konstrukcja jest nieskomplikowana w budowie, nie stwarza też problemów jeśli chodzi o zapewnienie izolacyjności akustycznej. Wspólny dach ładnie spaja bryłę, a symetryczne elewacje z drewnianymi i klinkierowymi wstawkami optycznie powiększają budynek i dodają mu ciepła nie pozbawiając elegancji. Oddzielne garaże, dwa wejścia do domu, osłonięte tarasy, a nawet odseparowane balkony zapewniają absolutne poczucie prywatności dwóm rodzinom. Obie rodziny mają do własnej dyspozycji parter, a na nim salon z aneksem kuchennym i kominkiem oraz piętro z dużą łazienką, dwoma rozległymi balkonami i aż czterema sypialniami. To wystarczające nawet na potrzeby dużych rodzin, a jeśli odrębne pokoje nie są potrzebne - można je w prosty sposób połączyć w jeden większy.

Zobacz także inne warianty tego projektu domu:

EC372 - Obszerny
Autor: Projekty Muratora Projekt domu EC372 – Obszerny (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją) Link: Sprawdź szczegóły projektu domu: EC372 – Obszerny (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją) >>>

Projekt domu dla dwóch rodzin: EC372 - Obszerny (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją)

Ciekawy projekt domu piętrowego dwulokalowego, o łącznej powierzchni 191,3 m2 (144,8 m2 + 46,5 m2)

Zalety projektu:

 • niezależne wejścia do poszczególnych lokali
 • wyraźna dysproporcja powierzchni użytkowej obu części
 • dom dwurodzinny oszczędny w eksploatacji

Przeczytaj więcej o projekcie: EC372 - Obszerny (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją) >>>

Dom dwurodzinny o minimalistycznej formie, z niebanalną elewacją, łączącą gładki tynk, dodające ciepła drewno i surowy klinkier. W bryle sprytnie przenikają się rozległy, rozczłonkowany parter i zwarty trzon piętra, w którym z powodzeniem pomieści się kilkuosobowa rodzina. Na parterze znajduje się bardzo duża strefa dzienna o zacienionym tarasie, z otwartą kuchnią, częścią jadalnianą i kącikiem wypoczynkowym, który w razie potrzeby można przerobić na dodatkowy pokój. Przy wejściu umiejscowiono też wspólną dla całego budynku kotłownię, która ze względu na zaplanowaną rekuperację nie musi być duża. Prowadzące na piętro schody przewidziano w nieco wysuniętej z obrysu klatce schodowej, która jednocześnie przysłania wejście do domu. Ten zabieg pozwolił utworzyć nad parterem niedużą antresolę. Drugi lokal w tym projekcie domu dla dwóch rodzin to zupełnie odmienna przestrzeń, przypominająca dwupokojowy parterowy domek z własnym tarasem. Z główną częścią łączy ją jedynie podest przed wejściem – i ewentualnie jedno miejsce w dwustanowiskowym garażu.

Projekt domu dwurodzinnego M77 – Dwa światy
Autor: Projekty Muratora Projekt domu dla dwóch rodzin: M77 – Dwa światy. Siedmiopokojowy dwulokalowy dom z poddaszem użytkowym Link: Sprawdź szczegóły projektu domu: M77 - Dwa światy >>>

Projekt domu dla dwóch rodzin: M77 - Dwa światy

Ten projekt to siedmiopokojowy dwulokalowy dom z poddaszem użytkowym, o łącznej powierzchni 188,5 m2 (134,5 m2 + 54,0 m2).

Zalety projektu:

 • zwarta, ale świetnie rozplanowana użytkowo powierzchnia
 • oddzielne wejścia do obu części domu dwurodzinnego
 • bardzo duże poddasze

Przeczytaj więcej o projekcie: M77 - Dwa światy

Chociaż obie przestrzenie mieszkalne w projekcie domu dla dwóch rodzin są na parterze przedzielone ścianą i do każdej jest osobne wejście, ten urokliwy dom w niczym nie przypomina typowego bliźniaka. Przeznaczony jest dla dwóch rodzin ceniących sobie prywatność, ale jednocześnie lubiących spędzać wspólnie czas na tarasie. Wyraźnie zaakcentowano różnice w potrzebach mieszkańców. W jednej części domu dwurodzinnego przewidziano bardzo wygodne mieszkanie dla singla, młodej pary albo dziadków. Do ich dyspozycji pozostaje przytulny salon z wyjściem na wspólny taras, zamknięta kuchnia, sypialnia cofniętą w głąb mieszkania, w pełni wyposażona łazienka i sprytnie urządzona strefa przechowywania w sieni i korytarzu. Druga część domu przeznaczona jest dla sporej rodziny z dziećmi. Znajduje się tu obszerna kuchnia, salon z kominkiem i ogromne poddasze z czterema sypialniami, w tym master bedroom. Nie schodząc na dół można też zaczerpnąć świeżego powietrza na jednej z dwóch loggi. Nad garażem pozostawiono dodatkowo nieużytkową przestrzeń do zagospodarowania. Ogromnym atutem tego klasycznego projektu domu jest jego przytulny, rodzinny charakter, ciepła w odbiorze elewacja, zachęca do wspólnego spędzania czasu na zewnątrz, a jednocześnie świetnie rozplanowany podział daje możliwość zaszycia się w zaciszu prywatności.

Zobacz także wariant tego projektu domu z częścią usługową: Murator M77a - Dwa światy >>>

Projekt domu z kolekcji Muratora: M08b – Ma każdą pogodę – wariant II
Autor: Projekty Muratora Gotowy projekt domu dwurodzinnego M08b – Ma każdą pogodę – wariant II Link: Sprawdź szczegóły projektu domu: M08b - Ma każdą pogodę - wariant II

Projekt domu dla dwóch rodzin: M08b - Ma każdą pogodę - wariant II

Projekt domu dwurodzinnego z poddaszem użytkowym, z wydzieloną częścią parteru, o łącznej powierzchni użytkowej 198,8 m2 (146,3 m2 + 52,5 m2)

Zalety projektu:

 • wspólne wnętrze z czytelnym podziałem na strefy ogólnodostęne i prywatne
 • dwustanowiskowy garaż połączony z obiema częściami domu
 • komfortowe poddasze

Przeczytaj więcej o projekcie: M08b - Ma każdą pogodę - wariant II >>>

Chociaż w projekcie nie ma wyraźnych osobnych lokali, we wnętrzu domu wyraźnie zaakcentowano odrębność dwóch połączonych ze sobą części mieszkalnych. To idealne rozwiązanie zarówno dla rodziny wielopokoleniowej, jak i dla wchodzących w samodzielność dorastających dzieci. Przewidziano dla nich kompletne dwupokojowe lokum z własną kuchnią, rozległym tarasem i z dodatkowym bocznym wejściem z zamkniętą sienią. Ze strefy tej jest też przejście przez kotłownię do wspólnego dwustanowiskowego garażu. Jeśli mieszkańcy zechcą zacieśnić więzi rodzinne, wystarczy, że otworzą drzwi w swoim korytarzu i od razu znajdą się w otwartym holu głównej części domu. Jest tu duża otwarta kuchnia ze sporą spiżarnią, jadalnia z pięknym przeszklonym wykuszem oraz salon z narożnym kominkiem i zacienionym tarasem. Część prywatną większego lokalu zaplanowano na poddaszu. Cztery sypialnie i dwie osobne łazienki oraz pozostawione pod skosami niskie przestrzenie z możliwością zagospodarowania na schowki zaspokoją wszelkie potrzeby nawet licznych członków rodziny w różnym wieku. Okna dachowe uzupełnione przez dwie lukarny i pionowe okna na klatce schodowej znakomicie doświetlają wnętrze. Na uwagę zasługuje też klasyczny wygląd budynku. Stonowana elewacja dobrze komponuje się z licznymi oknami, a wielopołaciowy dach z szerokimi okapami pięknie spaja bryłę.

Zobacz także inne warianty tego projektu domu:

M98b - Uroczy zakątek - wariant II
Autor: Projekty Muratora Projekt domuz kolekcji Muratora dla dwóch rodzin: M98b - Uroczy zakątek - wariant II Link: Sprawdź szczegóły projektu domu: M98b - Uroczy zakątek - wariant II

Projekt domu dla dwóch rodzin: M98b - Uroczy zakątek - wariant II

Dom dwulokalowy z poddaszem użytkowym, z mniejszym lokalem usytuowanym na poddaszu (nad garażem), o łącznej powierzchni 176,6 m2 (136,7 m2 + 39,9 m2)

Zalety projektu:

 • oddzielne wejścia do obu części domu
 • kompaktowa, korzystna pod względem energetycznym bryła
 • możliwość łatwego połączenia obu stref

Przeczytaj więcej o projekcie: M98b - Uroczy zakątek - wariant II >>>

Prosty, wręcz minimalistyczny dom dla dwóch rodzin o zaakcentowanej drewnianą okładziną linii poddasza. Dwa frontowe wejścia, z czego jedno lekko cofnięte, prowadzą do dwóch niezależnych - choć połączonych kotłownią - części mieszkalnych. Główna strefa domu obejmuje salon z kominkiem i zacienionym tarasem, kuchnię ze schowkiem, łazienkę i jeden osobny pokój. Kolejne cztery sypialnie, duża łazienka i garderoba znajdują się na poddaszu. Druga część mieszkalna zajmuje wyłącznie poddasze. Wygospodarowano tam jednak wszystko, co jest potrzebne singlowi albo młodym jeszcze dziadkom, łącznie ze sporym aneksem kuchennym. Starsi ludzie, którzy nie będą chcieli korzystać ze schodów, mogą po latach przenieść się na parter w głównej części, pozostawiając całe poddasze młodszym. Przewidziano tu bowiem możliwość wstawienia drzwi i połączenia obu części w jedną. Zmieni się zatem wykorzystanie stref poddasza i parteru - ale nadal pozostanie poszanowanie prywatności. To dom ewoluujący razem z jego mieszkańcami.

Zobacz także inne warianty tego projektu domu:

Kolekcje projektów Muratora znajdziecie też tutaj:

Projekt domu?
Ramka polecamy Projekty Muratora

Autor: Redakcja

Zaufaj doświadczeniu Muratora!

Od ponad 20 lat pomagamy spełniać marzenia o własnym domu. Dołącz do grona 155 000 zadowolonych Klientów.
W naszej Kolekcji znajdziesz ponad 1600 projektów gotowych domów dopasowanych do różnych potrzeb inwestorów. Zespół architektów Muratora pomoże w dobraniu projektu odpowiedniego do Twoich oczekiwań, wymiarów działki i jej usytuowania względem stron świata. Wraz z projektem otrzymasz także pakiet dodatków i ofert specjalnych, dzięki którym zaoszczędzisz na koszcie budowy.
Wykonujemy także projekty na indywidualne zamówienie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE