Pobierz 3 projekty domów do 70 m² w stylu świdermajer. Otwock pod Warszawą udostępnia je gratis
Teraz łatwiej zbudować dom w ciekawym stylu świdermajer. Otwock pod Warszawą udostępnia za darmo 3 projekty domów do 70 m² inspirowanych „świdermajerami”. Warto zobaczyć te projekty, nawet jeśli nie planuje się budowy domu. Jak prezentuje się ta ciekawa architektura?
Spis treści
- Pobierz za darmo projekty domów do 70 m² w stylu świdermajer. Otwock zachęca do korzystania
- KLASYK, MODERN i NATUR, czyli trzy projekty. Czym się różnią?
- Otwock zbuduje pokazowy dom do 70 m² w stylu świdermajer
Pobierz za darmo projekty domów do 70 m² w stylu świdermajer. Otwock zachęca do korzystania
Darmowe projekty domów dla każdego można dziś pobierać ze strony Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Do wyboru jest kilkadziesiąt projektów domów do 70 m², a jeszcze w 2023 r. baza GUNB ma zostać wzbogacona o bezpłatne projekty budynków do 180 m2. To spore ułatwienie dla inwestora zainteresowanego budową domu, który może w ten sposób zaoszczędzić kilka tysięcy złotych.
Teraz swoje trzy grosze (a raczej trzy projekty) chce dorzucić także Otwock. Świdermajer – wyjątkowy, ozdobny styl budowy domów powszechnie kojarzony z tą miejscowością – jest bowiem obecnie promowany przez miasto za pomocą darmowych projektów domów do 70 m² inspirowanych tym stylem. Można pobrać je poniżej:
Projekty każdy może dowolnie modyfikować według potrzeb. Dzięki ograniczeniu metrażu do 70 m² projekty te można realizować bez pozwolenia na budowę.
Autor: Biuro architektoniczne WIOSNA Architekci – Piotr Wiosna/UM Otwock
Świdermajer to charakterystyczny, ozdobny styl budowy domu, jaki ukształtował się na przełomie XIX i XX w. w miejscowościach letniskowych na południe od Warszawy.
– Świdermajer to styl w budownictwie, z którego Otwock słynie w całej Polsce. (...) Są to oryginalne i niepowtarzalne w skali kraju rozwiązania architektoniczne, które znacząco podnoszą wartość estetyczną budynków – podkreśla prezydent Otwocka Jarosław Margielski.
Przypomnijmy, że świdermajer czy styl nadświdrzański to inspirowany architekturą szwajcarską styl budowy domów, jaki rozpowszechnił się pod Warszawą na przełomie XIX i XX w. Drewniane „świdermajery” powstawały wzdłuż tzw. kolejowej linii otwockiej i charakteryzowały się m.in. werandami, ażurowymi dekoracjami oraz spiczastymi zwieńczeniami dachów. Nazwę stylu wymyślił w żartobliwym wierszu Konstanty Ildefons Gałczyński.
KLASYK, MODERN i NATUR, czyli trzy projekty. Czym się różnią?
Trzy projekty przygotowało na zlecenie miasta biuro architektoniczne WIOSNA Architekci – Piotr Wiosna. Są to nowoczesne budynki do 70 m² nawiązujące do klasycznych „świdermajerów”, jakie można do dziś napotkać w okolicach Otwocka. Zaprezentowano następujące projekty:
- KLASYK – najbardziej przypominający historyczny styl świdermajer, z symetrycznie rozmieszczonymi oknami,
- MODERN – unowocześniona wersja z dużymi przeszkleniami,
- NATUR – projekt z otwartym parterem, nawiązujący fasadą do typowych dla stylu werand oraz ganków.
Wszystkie zaprojektowane budynki są dwukondygnacyjne, z poddaszem nieużytkowym oraz dwuspadowym dachem. Różnią się jednak m.in. układem pomieszczeń, rozmieszczeniem i kształtem okien oraz wyglądem elewacji. Z uwagi na to, że budynki nie mogły mieć więcej niż 70 m² powierzchni użytkowej, biuro architektoniczne zrezygnowało z charakterystycznych dla stylu świdermajer werand.
- Zobacz galerię: Najładniejsze elewacje domów
Autor: Piotr Mastalerz, projekt: Wojciech Chrzanowski/pracownia ch+ architekci oraz Monika i Sebastian Stanisławscy
Tafle wielkich przeszkleń to ważny element elewacji. Szklany narożnik to sposób na to, by częścią elewacji był ogród
Otwock zbuduje pokazowy dom do 70 m² w stylu świdermajer
Na samej publikacji darmowych projektów domów do 70 m² promocja stylu świdermajer się jednak nie skończy. Prezydent Margielski zapowiedział, iż jeden z projektów zostanie zrealizowany w Otwocku. Będzie to budynek modelowy, pokazujący, jak styl świdermajer może wyglądać w nowoczesnym wydaniu. Nie ujawniono na razie, do czego zostanie wykorzystany nowy miejski budynek.
– Wspólnie z Radą Miasta Otwocka zaproponujemy w projekcie budżetu na rok 2024 umieszczenie kwoty, która pozwoli na realizację takiego wzorcowego budynku – zapowiedziano w oficjalnym komunikacie.