Darmowe projekty domów dostępne do pobrania. Jak ściągnąć darmowy projekt domu?

2023-05-10 5:32

Domy bez pozwolenia na budowę to element rządowego programu Dom bez formalności, który ma wspierać Polaków w budowie własnego domu. Budowa bez pozwolenia, a do tego bezpłatny projekt domu. W tej chwili darmowy projekt można wybrać wśród 73 projektów domów. Jak ściągnąć projekt domu i dokumentację budowlaną bezpłatnie? Kto może to zrobić?

Spis treści

  1. Gdzie szukać darmowych projektów domów?
  2. Jak ściągnąć darmowy projekt domu do 70 m² - krok po kroku
  3. Jaką dokumentację projektową otrzymasz bezplatnie?
  4. Jak budować dom bez pozwolenia do 70 m²?
  5. Zobacz projekty domów do 70 m² z kolekcji Muratora - galeria

W ramach programu można wznieść dom jednorodzinny (parterowy lub z poddaszem użytkowym) o powierzchni zabudowy do 70 m² bez pozwolenia na budowę, bez kierownika budowy i bez dziennika budowy.

Niedługo powinna zakończyć się procedura legislacyjna umożliwiająca w ramach procedury „dom bez formalności” budowę domu na własne potrzeby o dowolnej powierzchni użytkowej, ale nie wyższego niż dwie kondygnacje.

Gdzie szukać darmowych projektów domów?

Za każdy projekt domu trzeba zapłacić. Rząd jednak tworzy bazę darmowych projektów gotowych domów do 70 m². Projekty domów już można pobrać zupełnie za darmo.

Projekty domów powstały w ramach konkursu zorganizowanego przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii przy współpracy z Głównym Urzędem Nadzoru Budowlanego. Każdy projekt został oceniony według 6 kryteriów, które uwzględniały zużycie energii przez budynek, atrakcyjność proponowanych rozwiązań czy jakość pomieszczeń w kontekście ich funkcjonalności.

Bezpłatne projekty domów dostępne są do pobrania na stronie GUNB www.gunb.gov.pl/projekty-architektoniczno-budowlane. W tej chwili udostępniono 73 projekty domów do 70 m² i 11 darmowych projektów domów rekreacyjnych do 70 m². W bazie znajdziemy projekty domów tradycyjnych, jak i bardzo nowoczesnych.

Jak ściągnąć darmowy projekt domu do 70 m² - krok po kroku

Pobranie bezpłatnego projektu domu z bazy GUNB nie jest skomplikowane. Zobacz, jak zrobić to krok po kroku. Przed pobraniem projektu jednak musisz wiedzieć, że nie są one dostosowane do wymogów konkretnej działki budowlanej. Projekty nie zawierają projektu zagospodarowania działki lub terenu, który jest obowiązkową częścią projektu budowlanego. Konieczna jest więc uprzednia adaptacja projektu domu przez osobę posiadającą odpowiednie uprawnienia budowlane i aktualne zaświadczenie o wpisie na listę członków właściwej izby samorządu zawodowego.

Jak zatem pobrać darmowy projekt domu?

  • przejrzyj dostępne projekty domów na stronie www.gunb.gov.pl/projekty-architektoniczno-budowlane i wybierz wariant optymalny dla Ciebie;
  • przed pobraniem projektu domu zapoznaj się ze wszystkimi warunkami wykorzystywania projektu - warunki wykorzystania projektu dla inwestora;
  • wypełnij formularz, podając imię, nazwisko, adres email; adres zamieszkania; numer telefonu - wszystkie dane są obowiązkowe;
  • zaznacz, że przeczytałeś i akceptujesz warunki wykorzystania projektu, z punktu powyżej;
  • na podany w formularzu adres email otrzymasz darmowy projekt w wersji .zip.

Jaką dokumentację projektową otrzymasz bezplatnie?

W przesłanej dokumentacji otrzymasz:

  • projekt architektoniczno-budowlany
  • rzuty kondygnacji, widoki elewacji i dachu, przekrój
  • projekt techniczny wraz z rysunkami
  • informacja BIOZ dotycząca bezpieczeństwa i ochrony zdrowia
  • karta tytułowa projektu budowlanego
  • przedmiar prac budowlanych

WAŻNE! Rozpoczęcie budowy domy wg pobranego bezpłatnego projektu musi nastąpić do 31 lipca 2024 roku.

Jak budować dom bez pozwolenia do 70 m²?

Domy do 70 m² bez pozwolenia na budowę można budować od 3 stycznia tego roku. Domy do 70 m² można budować w procedurze tzw. zgłoszenia z projektem budowlanym, co oznacza, że zgodnie z art. 30a Prawa budowlanego, organ administracji architektoniczno-budowlanej zamieszcza, na okres nie krótszy niż 30 dni i nie dłuższy niż 60 dni, w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej obsługującego go urzędu informacja o takiej inwestycji.

Budowa domów jednorodzinnych do 70 m² dla zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych podlega obowiązkowi (art. 41 i 43 Prawa budowlanego): zawiadomienia organów nadzoru budowlanego oraz projektanta sprawującego nadzór nad zgodnością realizacji budowy z projektem o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych, geodezyjnego wyznaczenia terenu, a po wybudowaniu – geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej. Wykonanie ww. obowiązków należy do inwestora.

Do zgłoszenia budowy domu trzeba dołączyć:

  • projekt zagospodarowania działki projekt architektoniczno-budowlany
  • oświadczenie o budowie domu dla własnych potrzeb mieszkaniowych
  • oświadczenie, że przyjmuje się odpowiedzialność za kierowanie budową w przypadku nieustanowienia kierownika budowy

Więcej o procedurze budowy domu do 70 m² przeczytasz w artykule: Domy do 70 m² bez pozwolenia

Zobacz projekty domów do 70 m² z kolekcji Muratora - galeria

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.