Nowoczesny dom parterowy - projekty, porady, zdjęcia

2022-05-25 11:40

Nowoczesny dom parterowy to rozwiązanie idealne dla osób, które chcą zorganizować strefę dzienną i nocną na jednej kondygnacji. Wyróżnia je wygoda oraz komfort użytkowania. Prezentujemy najciekawsze projekty domów parterowych z kolekcji Muratora.

 M249 Wygodny
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu Murator M249 Wygodny, arch. Katarzyna Słupeczańska

Nowoczesne domy parterowe mają swoich zagorzałych zwolenników – i to nie tylko wśród mających problemy z przemieszczaniem się po schodach. Życie na jednej kondygnacji może być bardziej komfortowe niż na kilku, choćby przez bliższe sąsiedztwo ogrodu. Oczywiście niezbędne jest racjonalne rozplanowanie domowej przestrzeni, które szczególnego znaczenia nabiera w niedużych domach.

Prezentujemy projekty nowoczesnych domów parterowych, które pokazują, że blisko 100 m2 powierzchni użytkowej wystarczy do wygodnego życia cztero-, a nawet pięcioosobowej rodziny na poziomie (jednym).

GALERIA: kliknij w zdjęcie i zobacz projekty nowoczesnych domów parterowych 

Nowoczesny dom parterowy z tarasem wciętym w bryłę 

Projekt domu Murator EC405 Nietuzinkowy

arch. Grzegorz Kaliciak 

  • powierzchnia użytkowa 106,7 m2
  • liczba pokoi (z salonem) 4
  • wymiary działki 24,80 x 15,80 m

Projekt domu Murator EC405 Nietuzinkowy wpisuje się w powszechny dziś nurt architektury stodołowej, jednak zaznaczając swój indywidualny charakter. Dzieje się tak za sprawą tarasowego wcięcia i ramy przy strefie wejścia. Dzięki nim stodołowa bryła staje się dynamiczna i zróżnicowana przestrzennie. Co istotne, nie są to jedynie stylistyczne zabiegi poprawiające formę, to też praktyczne rozwiązania. 

Rama wejściowa jest zadaszeniem nie tylko dla wchodzących do domu, ale także dla rowerów. Z kolei taras pod dwuspadowym dachem wysuniętym poza część mieszkalną bryły to oczywiste przedłużenie otwartej strefy dziennej. Niemal całkowicie przeszklona jej ściana ma dwa wygodne wyjścia na taras z części salonowo-jadalnianej (33,5 m2) oraz kuchni (12 m2).

EC405 Nietuzinkowy (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją)
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu Murator EC405 Nietuzinkowy, arch. Grzegorz Kaliciak. Współczesna stodoła z praktycznymi wnękami wejściową i tarasową, podkreślającymi nowoczesny – prosty geometryczny kształt architektury Link: Zobacz projekt >>>

Kolejny atut tego projektu, pozwalający korzystać z uroków mieszkania w domu parterowym, to przeszklone wyjścia do ogrodu z każdej z trzech sypialni. Z jednej strony gwarantują kontakt z naturą, z drugiej wyraźnie powiększają przestrzeń niedużych sypialni (9,9-11,7 m2). 

Warto także zwrócić uwagę na racjonalne rozmieszczenie pomieszczeń pełniących funkcje gospodarcze – przykuchennej spiżarni (2,3 m2) i kotłowni/pralni (7 m2) przy strefie nocnej. To kolejny racjonalny rys tego projektu.

Murator EC405 Nietuzinkowy → ZOBACZ PROJEKT >>>

 EC405 Nietuzinkowy (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją)
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu Murator EC405 Nietuzinkowy, arch. Grzegorz Kaliciak. Dom ma 106,7 m2 powierzchni użytkowej. Można go wybudować na działce o minimalnych wymiarach 24,8 x 15,8 m Link: Zobacz projekt >>>

Nowoczesny dom parterowy z wykuszem w salonie

Projekt domu Murator M238 Efektowny

arch. Katarzyna Słupeczańska

  • powierzchnia użytkowa 94,2 m2
  • liczba pokoi (z salonem) 4
  • wymiary działki 22,10 x 17,60 m

Ascetyczna od frontu bryła projektu Murator M238 Efektowny z głównym akcentem w postaci przełamania dwuspadowego dachu nie zapowiada architektonicznego rozmachu ogrodowej elewacji z efektownym wykuszem. To on przesądza o atrakcyjności architektury zarówno na zewnątrz, jak i od środka.

Dzieje się tak za sprawą wkomponowanych w bryłę w przemyślany sposób przeszkleń. Szklany front wykuszu niemal w całości został usytuowany vis-à-vis doświetla strefy wejścia i szklanej ściany oddzielającej przedsionek od salonu. W ten sposób powstało szczególne wejście do strefy dziennej domu. Jego galowy charakter zostaje spotęgowany w salonie (30,5 m2 ) wysokim na blisko 5 m z centralnie usytuowaną przeszkloną ścianą wykuszu. Stworzenie tak reprezentacyjnej strefy w małym domu (94,2 m2 powierzchni użytkowej) nie zdarza się często. Tym razem jest to tym bardziej zaskakujące, że wchodząc do skromnego domu, napotykamy okazałe wnętrze. Ten projekt to dobra propozycja nie tylko dla lubiących niespodzianki, ale także dla inwestorów potrzebujących dużo otwartej przestrzeni, którzy mogą albo chcą wybudować niewielki dom.

Projekt M238 Efektowny
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu Murator M238 Efektowny, arch. Katarzyna Słupeczańska. Dom ma 94,2 m 2 powierzchni użytkowej. Można go wybudować na działce o minimalnych wymiarach 22,1 x 17,6 m Link: Zobacz projekt >>>

Na uwagę zasługuje w tym projekcie kuchnia, która została tylko częściowo połączona z salonem. To nietypowe dziś rozwiązanie wpisuje się w projektowaną elegancję strefy dziennej. Strefę nocną z trzema sypialniami (10,1-13,3 m2 ), łazienką (5,0 m2 ) i pralnią (2,9 m2 ) usytuowano nieco na uboczu. Aby dodatkowo odizolować ją od wspólnej części dziennej, wystarczy zamontować dodatkowe drzwi w korytarzu prowadzącym do prywatnych pokoi. Ważnym pomieszczeniem jest tu kotłownia, która może przejąć funkcje zarówno ogrodowego schowka (wejście od ogrodu), jak i spiżarni (przejście do kuchni).

Uwaga! Projekt jest dostępny w wariancie z jednostanowiskowym garażem, z którego prowadzi trakt do części mieszkalnej domu przez kotłownię do kuchni.

Murator M238 Efektowny → ZOBACZ PROJEKT >>>

Domy z wysokim salonem M238
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu Murator M238 Efektowny, arch. Katarzyna Słupeczańska. Przeszklony wykusz to najbardziej efektowny element bryły domu oglądanej zarówno z zewnątrz, jak i od wnętrza Link: Zobacz projekt >>>

Nowoczesny dom parterowy z podcieniami wejściowym i tarasowym

Projekt domu Murator M216 Skryta tęsknota 

arch. Ewa Dziewiątkowska

  • powierzchnia użytkowa 97,8 m2
  • liczba pokoi (z salonem) 4
  • wymiary działki 18,90 x 23,10 m

Podcienie urozmaicają niedużą bryłę projektu Murator M216 Skryta tęsknota przekrytą kopertowym dachem, odgrywając jednocześnie ważne praktyczne role. Dzięki usytuowaniu w nich strefy wejścia i tarasu te mogą lepiej pełnić swoje funkcje.

Nieduża powierzchnia domu 97,8 m2 skłoniła autorkę projektu do zastosowania elastycznych rozwiązań. Wspólną otwartą strefę rodzinną (pokój dzienny – 28,5 m2 połączony z kuchnią – 9,4 m2 ) od strefy nocnej oddziela ściana i umieszczone na jej dwóch krańcach drzwi. W ten sposób, gdy ich skrzydła są rozsunięte, strefa dzienna zostaje powiększona o 6,9 m2 . Z kolei gdy są zamknięte (domownicy potrzebują więcej prywatności), elastyczna funkcjonalnie powierzchnia (wspomniane 6,9 m2 ) zamienia się w przysypialniany korytarz będący strefą buforową przy trzech sypialniach (10,1- -14,2 m2 ) i łazience (6,5 m2 ).

O elastycznym podejściu do przestrzeni domowej świadczy także kotłownia (14,0 m2 ) z wejściem od strony ogrodu i z wydzieloną strefą przy wiatrołapie, która może pełnić różne funkcje, na przykład spiżarni lub schowka.

Murator M216 Skryta tęsknota → ZOBACZ PROJEKT >>>

M216 Skryta tęsknota
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt M216 Skryta tęsknota, arch. Ewa Dziewiątkowska. Wydłużona bryła domu, dwa symetrycznie usytuowane podcienie i zróżnicowanie materiałów elewacyjnych sprawiają, że dom wygląda na większy niż jest w rzeczywistości Link: Zobacz projekt >>>

Nowoczesny dom parterowy z wysuniętym garażem

Projekt domu Murator M240a Zamierzony - wariant I

arch. Ewa Dziewiątkowska

  • powierzchnia użytkowa 123,5 m2
  • liczba pokoi (z salonem) 5
  • wymiary działki 18,00 x 29,60 m

Wyeksponowany od frontu garaż z oddzielnie zarysowanym dachem urasta do rangi kluczowego dla formy domu elementu. Jednak jego prozaiczna techniczna funkcja jest równie ważna – także dlatego, że oprócz podstawowej garażowej odgrywa także rolę szlaku łączącego drugie techniczne wejście do domu i kotłownię z częścią mieszkalną. Takie połączenie z zapleczem technicznym pozwala stworzyć w kotłowni stosunkowo łatwo dostępny schowek, który w dosłownym znaczeniu pomoże zachować czystość domowej mieszkalnej przestrzeni.

 M240a Zamierzony - wariant I 789
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt M240a Zamierzony - wariant I, arch. Ewa Dziewiątkowska. Długa na 21,6 m bryła osłoni ogród od ulicy – umożliwi stworzenie w nim strefy intymne Link: Zobacz projekt >>>

Strefa dzienna – połączenie salonu (32,6 m2) z kuchni ma formę zbliżoną do wydłużonego prostokąta. Taki układ wydłużający osie widokowe do blisko 11 m przesądza o odbiorze przestrzeni – rozciąga ją. Tak samo długi jest korytarz oddalający strefę nocną od dziennej. Cztery sypialnie (10,1-13,3 m2 ) ulokowano na tyłach domu. Między strefami nocną i dzienną zaplanowano WC (2,1 m2), pralnię (4,5 m2) i łazienkę (5,9 m2). Niewątpliwym atutem projektu jest duży taras (39,8 m2 ), na który można wyjść ze strefy dziennej i dwóch sypialni.

Murator M240a Zamierzony - wariant I → ZOBACZ PROJEKT >>>

Projekt M240a Zamierzony - wariant I
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu Murator M240a Zamierzony - wariant I, arch. Ewa Dziewiątkowska Link: Zobacz projekt >>>

Nowoczesny dom parterowy ze strefami w oddalonych skrzydłach

Projekt domu Murator M186b Wrzosowe wzgórza - wariant II

arch. Katarzyna Słupeczańska

  • powierzchnia użytkowa 109,9 m2
  • liczba pokoi (z salonem) 4
  • wymiary działki 22,40 x 24,60 m

Prosta na pierwszy rzut oka bryła projektu Murator M186b Wrzosowe wzgórza - wariant II wbrew pozorom jest złożona – z trzech skrzydeł. Taka forma wynika z funkcjonalności. W każdym skrzydle zlokalizowana jest inna strefa. Wyraźny skrzydłowy podział umożliwia ich bezkolizyjne użytkowanie, co nie jest łatwe do osiągnięć w jednokondygnacyjnym niedużym domu (109,9 m2 powierzchni użytkowej)

Nie dość, że strefa dzienna i nocna zostały usytuowane w oddzielnych skrzydłach domu, to jeszcze na ich granicy zaprojektowano przestrzeń buforową – dwie łazienki (6 i 3,6 m2), które izolują trzy sypialnie (10,3-12,1 m2) od otwartej strefy dziennej. Jej przestronność przesądza o tym, że dom nie sprawia wrażenia małego, choć taki jest w rzeczywistości. Tym razem projekt nie ogranicza się do połączenia salonu (33,9 m2 ) z kuchnią (11,1 m2 ), ale także wciąga do strefy dziennej hol (5,1 m2). Poza tym optycznemu powiększeniu i tak niemałej przestrzeni (50,1 m2 – blisko połowa powierzchni użytkowej domu) służą dwa duże tarasowe przeszklenia usytuowane na sąsiednich ścianach salonu.

 M186b Wrzosowe wzgórza - wariant II
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu Murator M186b Wrzosowe wzgórza - wariant II, arch. Katarzyna Słupeczańska. Oszczędna, minimalistyczna bryła została podzielona na trzy skrzydła mieszczące różne funkcjonalnie strefy Link: Zobacz projekt >>>

Trzecie skrzydło zajmują duży, dwustanowiskowy garaż i kotłownia (9,9 m2 ) na jego tyłach. Ekonomiczne gospodarowanie przestrzenią widać w ograniczeniu powierzchni na komunikację – jest tu tylko jeden korytarz (7,5 m2). Kolejny przejaw przestrzennych oszczędności to zredukowanie garderób i spiżarni do niedużych wnęk i szaf.

Murator M186b Wrzosowe wzgórza - wariant II → ZOBACZ PROJEKT >>>