Jaki projekt gotowy domu na wąską działkę? Ten pozwoli optymalnie wykorzystać powierzchnię

2023-02-27 14:08

Projekt gotowy zalecany na wąską działkę pozwoli na optymalne wpisanie planu domu w trudną parcelę. Taki dom może być nie tylko funkcjonalny, ale także reprezentacyjny.

Projekt AN1619 Elf
Autor: Archeton, muratorprojekty.pl Projekt AN1619 Elf, autor: Archeton, arch. Ryszard Czapla. Dom ma powierzchnię użytkową 122,8 m2, można go wybudować na działce o minimalnych wymiarach 17,00 x 21,70 m

Największym wyzwaniem w projektowaniu domu na wąską działkę jest umiejscowienie budynku. Prawo budowlane i warunki technicznie ściśle określają wymiary i odległości, jakie musisz zachować wykonując plan zagospodarowania działki.

Minimalne odległości od granicy działki

Ogólny przepis mówi, że budynku nie można wybudować w mniejszej odległości od granicy działki niż:

  • 3 m, gdy jest zwrócony w stronę granicy ścianą bez otworów;
  • 4 m, gdy od strony granicy będzie ściana z otworami drzwiowymi lub okiennymi.

Przeczytaj więcej: Usytuowanie budynku - odległość od granicy działki

Projekt AN1619 Elf
Autor: Archeton, muratorprojekty.pl Projekt AN1619 Elf, autor: Archeton, arch. Ryszard Czapla. Dom ma powierzchnię użytkową 122,8 m2, można go wybudować na działce o minimalnych wymiarach 17,00 x 21,70 m Link: Sprawdź projekt >>>

Dom na wąską działkę z reprezentacyjną dłuższą elewacją

Projekt AN1619 Elf -> zobacz cały projekt

Autor: architekt Ryszard Czapla/Archeton

  • powierzchnia użytkowa: 122,8 m²
  • powierzchnia netto: 116,9 m²
  • powierzchnia zabudowy: 235,7 m²
  • wymiary działki: 17,00 x 21,70 m
  • liczba pokoi: 5

Konieczność funkcjonalnego strefowania wydłużonego planu zaowocowała usytuowaniem pomieszczeń technicznych (garażu, kotłowni) przy szczytowej wąskiej ścianie. Przez to bardziej reprezentacyjna staje się wydłużona elewacja. To sprawia, że projekt dobrze wpisze się w wąską, płytką działkę o szerokim froncie (przy zachowaniu dystansu od jej granicy, pozwalającego na wygodny wjazd do garażu).

Dom ma reprezentacyjną dłuższą elewację. Reprezentacyjność ma duże znaczenie także wewnątrz domu. Mimo jego niewielkiej powierzchni (122,8 m² użytkowej) na strefę dzienną przeznaczono aż 45,7 m². Zajmuje ona niemal całą część mieszkalną parteru. Ale nie tylko jej powierzchnia przesądza o reprezentacyjności. Ważny jest także układ poszczególnych części strefy dziennej, które usytuowano wokół umieszczonego centralnie kominka.

Na poddaszu ulokowano cztery wygodne sypialnie o powierzchniach użytkowych od 9,3 do 16,0 m², pozbawioną skosów łazienkę (10,2 m²) i pralnię. Dwie kondygnacje spinają okazałe i wygodne trójbiegowe schody.