Domy z kilkoma tarasami. Zobacz najciekawsze projekty z Kolekcji Muratora - nasze TOP 3!

2023-03-10 7:33

Projekty domów z kilkoma tarasami to rozwiązanie dla osób, które preferują dostęp do tarasu z różnych stron świata. Tarasy spełniają różne funkcje i są dostosowane do różnych potrzeb i preferencji przyszłych właścicieli. Prezentujemy 3 projekty gotowe domów z kilkoma tarasami.

Domy z kilkoma tarasami
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl TOP 3 projektów gotowych domów z kilkoma tarasmi

Taras może być tym dla domu, czym rama dla obrazu – potrafi podkreślić formę i piękno architektonicznej kompozycji. Jeszcze ważniejsze są jego praktyczne funkcje. Dlatego z reguły im więcej tarasowych możliwości, tym lepiej. Da je kilka tarasów usytuowanych z różnych stron bryły – oddzielnych lub połączonych w jeden, zapewniających dobry kontakt z ogrodem o wielu porach dnia.

GALERIA projektów domów z kilkoma tarasami

Dom z narożnym tarasem

Projekt: Zachodzące słońce – Murator M230

Autorka architekt Ewa Dziewiątkowska

Kolejny nieduży dom (110 m²), który prezentuje się imponująco. Przede wszystkim za sprawą długiej frontowej elewacji 20,3 m, a od strony ogrodu dodatkowo dzięki rozłożystemu narożnemu tarasowi (44,1 m²). Autorka projektu sprawiedliwie przydzieliła dostęp do tarasowej przestrzeni – do wszystkich sypialni i strefy dzienne.

Interesujący w tym projekcie jest podział strefy nocnej na dwie części i usytuowanie ich na przeciwległych krańcach bryły oraz rozdzielenie strefą dzienną. Na jednym krańcu są trzy sypialnie (10,6-12,8 m²) i łazienka (5,4 m²), na drugim jedna sypialnia (12,6 m²) z łazienką (3,6 m²). Taki podział sugeruje rozdzielenie strefy nocnej na tę przeznaczoną dla dzieci i dla rodziców. W niedużym domu udało się wygospodarować przestronną otwartą strefę dzienną – salon 30,5 m² z kuchnią 10 m².

M230
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu Murator M230 Zachodzące słońce, arch. Ewa Dziewiątkowska. Projekt się imponująco za sprawą długiej frontowej elewacji, a od strony ogrodu dodatkowo dzięki rozłożystemu narożnemu tarasowi Link: Sprawdź projekt

O tym, że dom odbierany jest jako przestronny, przesądza fakt, że do otwartej strefy dziennej z dużym przeszkleniem tarasowym wchodzi się bezpośrednio z wiatrołapu. W ten sposób projekt wnętrza optycznie rozciąga metry kwadratowe powierzchni. W domu, którego przestrzeń została wyraźnie funkcjonalnie podzielona, jest też namiastka takiego podziału tarasowej przestrzeni. W projekcie wyodrębniono nieduży taras przy sypialni gospodarzy. Granicę między strefami dodatkowo podkreślają tarasowe schody.

Zachodzące słońce – Murator M230 → ZOBACZ PROJEKT

Dom z tarasem wypoczynkowym i gospodarczym

Projekt: Szczęśliwy – Murator M253

Autorka architekt Katarzyna Słupeczańska

Tym razem projekt domu Szczęśliwy - Murator M253 przewiduje nie tylko wypoczynkową, ale także techniczno-gospodarczą tarasową przestrzeń. Część dużego tarasu przy dolnej kondygnacji (31,4 m²) ma strefę wypoczynkową usytuowaną przy salonie (40,7/37,3 m²) i kuchni (10,2 m²), a część techniczną – przy wejściu do kotłowni/ spiżarni (8,0 m²). Mimo takiego zestawienia funkcji wypoczynkowej z gospodarczą nie ma tu kolizji interesów. Pomogło w tym proste rozwiązanie – część wypoczynkowa została wysunięta do przodu, a techniczna cofnięta i schowana za uskokiem bryły. Rozwiązanie jest na tyle skuteczne, że taras przy strefie dziennej może mieć charakter reprezentacyjny. Jest wyeksponowany – widoczny zza dużego przeszklenia zaraz po wyjściu z wiatrołapu.

Projekt domu M253 Szczęśliwy
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu Murator M253 Szczęśliwy, arch. Katarzyna Słupeczańska. W projekcie usytuowanie jednego z tarasów na tyłach domu, a drugiego z boku bryły pozwala na korzystanie z różnego stopnia nasłonecznienia tarasów Link: Sprawdź projekt

Analogicznie zaprojektowano drugi taras przy piętrze (29,0 m²). Część wypoczynkowa przylega do master bedroom gospodarzy z sypialnią (15,7 m²), garderobą (4,0 m²) i łazienką (3,6 m²), a gospodarcza do pralni (4,8 m²). Taras jest na tyle długi (11 m), że obie strefy nie muszą ze sobą kolidować. Wystarczy rozdzielić je szpalerem zieleni.

Kontakt z ogrodem zapewnia też balkon (9,1 m²), na który można wyjść z dwóch sypialni (10,2 i 13,8 m²). Podobnie jak w poprzednim projekcie, w tym także jest tylko jeden pokój (13,4 m²) pozbawiony bezpośredniego wyjścia na świeże powietrze – usytuowany na piętrze przy wspólnej, dostępnej z korytarza dużej łazience (7,6 m²) może stać się pokojem małego dziecka lub gabinetem.

Szczęśliwy – Murator M253 → ZOBACZ PROJEKT

Projekt: Szczęśliwy – Murator M253; autorka: architekt Katarzyna Słupeczańska
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl W projekcie Szczęśliwy – Murator M253 usytuowanie jednego z tarasów na tyłach domu, a drugiego z boku bryły pozwala na korzystanie z różnego stopnia nasłonecznienia tarasów Link: Sprawdź projekt

Nowoczesny dom z osłoniętymi tarasami

Przestrzenie tarasowe z dostępem ze strefy dziennej, sypialni i gabinetu zostały osłonięte przez wydłużoną bryłę i dostawioną do niej ścianę przy najszerszej – wypoczynkowej części tarasu. Dodatkowo ukrycie jej pod masywnym nawisem górnej kondygnacji nadaje intymny charakter tarasowej enklawie. Ma też inne zadanie – chroni przeszklone salon (31,1 m²) oraz kuchnię i jadalnię (26,7 m²) przed wnikaniem w głąb pomieszczeń promieni słonecznych i intensywnym nagrzewaniem wnętrza domu w lecie.

Na uwagę w tym projekcie zasługuje spektakularnie otwarta przestronna strefa dzienna (57,8 m²), przeszklona z dwóch stron na taras, z trzeciej otwierająca się na zewnątrz długim oknem nad kuchennym blatem, a z czwartej płynnie łącząca się z wiatrołapem (4,5 m²) – również przeszklonym. I wreszcie kolejne ważne otwarcie strefy dziennej – pionowe w salonie, po połacie z dwoma oknami dachowymi. Wszystko to sprawia, że wspólna domowa przestrzeń domowników staje się niezwykle atrakcyjna nie tylko z powodu optycznego zacierania jej granic, ale także plastycznego, rozproszonego światła, które do niej wpada z różnych stron.

Projekt: Odważny 1 – DW055; autorzy: architekci Krzysztof Borowski, Piotr Rynkiewicz
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt: Odważny 1 – DW055; autorzy: architekci Krzysztof Borowski, Piotr Rynkiewicz Link: Sprawdź projekt

Atutem projektu jest wysoka, reprezentacyjna strefa wejścia doświetlana przez okna dachowe oraz antresola (12,1 m²) pełniąca na poddaszu funkcję holu (zalanego naturalnym światłem). Z niej prowadzą wejścia do dwóch oddalonych od siebie sypialni (12,3 i 12,9 m²), łazienki (4,2 m²) i pomieszczenia gospodarczego (1,9 m²).

Warto zwrócić uwagę na to, że projekt, dzięki przemyślanym otwarciom wnętrz, gwarantuje znacznie większą przestronność domowej przestrzeni, niż wskazywałaby na to powierzchnia domu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.