Domy w stylu amerykańskim – 5 różnych projektów prosto z filmowych hitów

2025-01-10 15:13

Popularność tej architektury i aranżacji wnętrz to zasługa amerykańskiego przemysłu filmowego i telewizyjnego. Takie domy i wnętrza można spotkać pod każdą szerokością geograficzną. Ten styl ma swoich sympatyków również w Polsce.

Spis treści

  1. Jaki jest dom amerykański?
  2. Domy parterowe
  3. Domy z poddaszem użytkowym i dużą zadaszoną werandą
  4. Dom z poddaszem użytkowym i garażem

Typowy dom amerykański charakteryzuje technologia budowy - szkielet drewniany i materiały wykończeniowe – siding i gont bitumiczny, imitacje naturalnego deskowania i tradycyjnego pokrycia dachu z cedrowych deszczułek. Do elementów typowych należą też okna przesuwne w pionie i wejściowe drzwi z przeszkleniami.

Murator Remontuje #2: Przygotowanie łazienki do totalnego remontu
Materiał sponsorowany

Jaki jest dom amerykański?

Dom amerykański to dom praktyczny i prosty. Większość Amerykanów zmienia w ciągu życia kilka razy miejsce zamieszkania i chce mieć możliwość dostosowania kolejnych domów do swoich potrzeb. Umożliwia to właśnie technologia szkieletu drewnianego i proste elementy wykończeniowe w postaci postaci paneli, arkuszy z łatwo obrabialnych materiałów. Na rynku amerykańskim popularne materiały jak siding i gont bitumiczny występują w różnych wariantach jakościowych, które wyróżnia okres gwarancji. Najtańsze mają krótki okres gwarancji do 5 lat, a najdroższe 25 i dłuższy. Certyfikaty jakościowe są bardzo ważnym dokumentem w domu, które są ważnym atutem przy sprzedaży.

W domach amerykańskich ważną rolę odgrywa zadaszona, ale odkryta weranda, która zajmuje znaczną część ścian budynków, a także garaż, który jest nie tylko miejscem na samochód, ale domowym magazynem.

Domy parterowe

Parterowa zabudowa jest charakterystyczna dla amerykańskich przedmieść. Domy często mają ozdobne elementy w formie obramień otworów okiennych, gzymsów i wejściowych werand z kolumienkami. Taki właśnie jest MT019 Bohemius I G2. Zaprojektowany na planie wydłużonego prostokąta jest jeszcze wydłużony o garaż z dwoma stanowiskami przy jednej ścianie szczytowej i werandą z przeciwnej strony.

Wnętrze rozplanowane jest wzdłuż centralnie przecinającego na długości domu korytarza. Z jednej jego strony znajduje się salon, jadalnia i kuchnia przylegające do werandy. Wchodzi się tutaj niemal bezpośrednio z przedsionka. Jest tutaj też toaleta i garderoba. Po lewej stronie od wejścia wzdłuż korytarza znajdują się cztery sypialnie – master bedroom ma własną łazienkę i garderobę. Na końcu korytarza do ściany garażowej przylega łazienka i kotłownia.

Podobne rozplanowanie wnętrza ma AN1761 Mikrus jednak nie ma w nim werandy, a jej rolę przejął ryzalit po jednej stronie z niemal całkowicie przeszkloną ścianą frontową. Przylega do niego taras na zewnątrz. Wewnątrz w tej poszerzonej części domu jest salon, a obok niego jadalnia i otwarta kuchnia. Trzy sypialnie, mała toaleta, łazienka i pralnia znajdują się w drugiej części domu. Do niej przylega garaż i kotłownia.

Domy z poddaszem użytkowym i dużą zadaszoną werandą

Styl amerykański przywołują forma architektoniczna, duża weranda i materiał wykończenia ścian. Dlatego DS153 Jagodowy wygląda jak żywcem wyjęty z amerykańskiego filmu. Ogromna weranda rozciągnięta wzdłuż dwóch ścian podparta stylizowanymi kolumienkami z drewna i pokryte poziomymi deskami lub sidingiem ściany zewnętrzne wskazują od razu inspirację amerykańską tradycją. Do domu prowadzą aż trzy wejścia – dwa przez werandę i jedno od strony ogrodu. Do werandy przylegają frontowa i boczna ściana domu, gdzie znajduje się strefa dzienna, wejście z przedsionkiem i garderoba. Jest tu też łazienka i kotłownia. Na poddaszu są trzy kolejne sypialnie i jeszcze jedna łazienka. Dom charakteryzuje typowy dla Ameryki brak okien dachowych. Doświetlenie poddasza to rola okien w ścianach szczytowych i prostokątnych dużych jaskółek w dachu z dużą płaszczyzną przeszkleń.

DS23847 Aksamitka 3 wyróżnia okładzina ścian zewnętrznych przypominająca mur z łamanego kamienia. To nieduży, ale zadziwiająco pojemny dom. Weranda zajmuje w nim prawie połowę powierzchni zabudowy. Przylega do niej na długości dwóch ścian część dzienna z dużym salonem, jadalnią i kuchnią. Od wejścia w ścianie szczytowej wprowadza do domu niewielka sień i korytarz obok którego jest kotłownia i łazienka.

Schody z szerokiego korytarza prowadzą na poddasze. Są tam trzy sypialnie, w tym jedna z garderobą oraz duża łazienka i dodatkowa garderoba. Doświetlenie zapewniają jak w DS153 duże okna w ścianach bocznych i przeszklenia trójkątnych jaskółek w połaciach dachowych.

Murator Google News
Autor:

Dom z poddaszem użytkowym i garażem

DS015 Szpak 2 nie jest typowym domem amerykańskim, ale stylizację na architekturę ze Stanów Zjednoczonych można upatrywać w formie założenia zabudowy, zadaszonej werandzie i ozdobnych ościeżach. To dwa budynki spięte łącznikiem – mieszkalny i gospodarczy z garażem i dużym dodatkowym pomieszczeniem.

Większą część parteru budynku mieszkalnego zajmuje salon, jadalnia i częściowo odgrodzona od nich kuchnia. Przy kuchni znajduje się wejście i korytarz, z którego można przejść do sypialni, toalety lub kotłowni.

Do garażu przylega duże ponad 20-metrowej powierzchni pomieszczenie, które można wykorzystać na dowolny cel. Jest tutaj także niewykorzystane poddasze do adaptacji.

Schody prowadzą z salonu na poddasze głównego budynku, gdzie są trzy sypialnie, garderoba i łazienka. W tym projekcie zastosowane zostały okna dachowe, które wspomagają światło wpadające przez okna w ścianach szczytowych budynku.

Murowane starcie
Ogrzewanie – podłogowe czy grzejniki? MUROWANE STARCIE

Domy typu willa