Najlepszy budynek mieszkalny na świecie stoi w Chorzowie. Prezentuje się znakomicie! ZDJĘCIA

2022-11-19 6:50
Villa Reden w Chorzowie
Autor: Barbara Siemianowska-Aniol Villa Reden w Chorzowie to najpiękniejszy budynek mieszkalny na świecie

Chorzowski apartamentowiec Villa Reden wygrał prestiżowy konkurs International Architecture Awards 2022! Nagroda przyznawana jest dla najbardziej spektakularnych i inspirujących budynków na świecie. Budynek ze Śląska jako jedyny reprezentant Polski otrzymała tę prestiżową nagrodę wśród grona laureatów i wyróżnionych z całego świata. Villa Reden nawiązuje do otoczenia i historii okolicy.

Villa Reden to budynek wielorodzinny w Chorzowie przy ul. Lwowskiej, zaprojektowany przez Macieja Frantę z Franta Group. Inwestycja została zrealizowana w 2021 roku. Ten kameralny apartamentowiec cieszy się dużym uznaniem ekspertów w wielu krajach i zdobywa przy tym liczne nagrody w konkursach architektonicznych. 

Villa Reden znalazła się m.in. w gronie zwycięzców Iconic Awards 2021, DNA Paris Design Awards 2021, a także zdobyła pięć gwiazdek w przeglądzie European Property Awards. Jako jedyny projekt z Polski, budynek znalazł się w finale konkursu International Architecture Adwards 2022, stając się tym samym najpiękniejszym budynkiem świata. Nagroda przyznawana jest dla najbardziej spektakularnych i inspirujących budynków na świecie.

Te budynki również zdobyły tytuł najpiękniejszych:

Najpiękniejszy budynek mieszkalny na świecie w Chorzowie

Willa o obłym kształcie stoi w Chorzowie na wzgórzu Redena. Wielorodzinny budynek o czarnej elewacji z elementami z jasnego drewna nawiązuje do otoczenia i historii okolicy. Stoi tuż obok zabytkowego, modrzewiowego kościółka św. Wawrzyńca. Budynek mieści osiem mieszkań, po 4 na każdej kondygnacji.

O kontekście miejsca wspomina architekt Maciej Franta w rozmowie z "Dzień Dobry TVN":- Niewątpliwie kontekst miejsca jest bardzo ważny. Tutaj akurat mieliśmy fantastyczną lokalizację - Park Redena, ten piękny starodrzew, mgła tych pięknych liści poruszających się na wietrze. No i ten kontekst najbliższy, czyli budynek zabytkowy, który mamy obok, kościółek drewniany, zabudowa z lat 70 - tłumaczy architekt.

GALERIA: budynek ze śląska wśród najładniejszych na świecie - zobacz zdjęcia

Villa Reden - apartamentowiec, w którym ma się przyjemnie mieszkać

Budynek ma nieregularny kształt, został w ten sposób dostosowany do kształtu działki. W środku apartamentowca jest patio, które pozwala na doświetlenie wszystkich pomieszczeń budynku.

- Cały pomysł polegał na tym, żeby się trochę zatrzymać w tym szale budowania takich mieszkań wyłącznie pod inwestycje. Tak naprawdę chcieliśmy zrobić krok do tyłu, i go zrobiliśmy, po to, żeby się przyjemnie mieszkało. Odarliśmy budynek ze wszystkich niepotrzebnych materiałów, a postawiliśmy na to, co człowiekowi jest do życia potrzebne: światło, przestrzeń, odpoczynek - wymienia projektant.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE