Najlepszy budynek mieszkalny na świecie stoi w Chorzowie. Prezentuje się znakomicie! ZDJĘCIA

2022-11-19 6:50

Chorzowski apartamentowiec Villa Reden wygrał prestiżowy konkurs International Architecture Awards 2022! Nagroda przyznawana jest dla najbardziej spektakularnych i inspirujących budynków na świecie. Budynek ze Śląska jako jedyny reprezentant Polski otrzymała tę prestiżową nagrodę wśród grona laureatów i wyróżnionych z całego świata. Villa Reden nawiązuje do otoczenia i historii okolicy.

Villa Reden w Chorzowie
Autor: Barbara Siemianowska-Aniol Villa Reden w Chorzowie to najpiękniejszy budynek mieszkalny na świecie

Villa Reden to budynek wielorodzinny w Chorzowie przy ul. Lwowskiej, zaprojektowany przez Macieja Frantę z Franta Group. Inwestycja została zrealizowana w 2021 roku. Ten kameralny apartamentowiec cieszy się dużym uznaniem ekspertów w wielu krajach i zdobywa przy tym liczne nagrody w konkursach architektonicznych. 

Villa Reden znalazła się m.in. w gronie zwycięzców Iconic Awards 2021, DNA Paris Design Awards 2021, a także zdobyła pięć gwiazdek w przeglądzie European Property Awards. Jako jedyny projekt z Polski, budynek znalazł się w finale konkursu International Architecture Adwards 2022, stając się tym samym najpiękniejszym budynkiem świata. Nagroda przyznawana jest dla najbardziej spektakularnych i inspirujących budynków na świecie.

Te budynki również zdobyły tytuł najpiękniejszych:

Najpiękniejszy budynek mieszkalny na świecie w Chorzowie

Willa o obłym kształcie stoi w Chorzowie na wzgórzu Redena. Wielorodzinny budynek o czarnej elewacji z elementami z jasnego drewna nawiązuje do otoczenia i historii okolicy. Stoi tuż obok zabytkowego, modrzewiowego kościółka św. Wawrzyńca. Budynek mieści osiem mieszkań, po 4 na każdej kondygnacji.

O kontekście miejsca wspomina architekt Maciej Franta w rozmowie z "Dzień Dobry TVN":- Niewątpliwie kontekst miejsca jest bardzo ważny. Tutaj akurat mieliśmy fantastyczną lokalizację - Park Redena, ten piękny starodrzew, mgła tych pięknych liści poruszających się na wietrze. No i ten kontekst najbliższy, czyli budynek zabytkowy, który mamy obok, kościółek drewniany, zabudowa z lat 70 - tłumaczy architekt.

GALERIA: budynek ze śląska wśród najładniejszych na świecie - zobacz zdjęcia

Villa Reden - apartamentowiec, w którym ma się przyjemnie mieszkać

Budynek ma nieregularny kształt, został w ten sposób dostosowany do kształtu działki. W środku apartamentowca jest patio, które pozwala na doświetlenie wszystkich pomieszczeń budynku.

- Cały pomysł polegał na tym, żeby się trochę zatrzymać w tym szale budowania takich mieszkań wyłącznie pod inwestycje. Tak naprawdę chcieliśmy zrobić krok do tyłu, i go zrobiliśmy, po to, żeby się przyjemnie mieszkało. Odarliśmy budynek ze wszystkich niepotrzebnych materiałów, a postawiliśmy na to, co człowiekowi jest do życia potrzebne: światło, przestrzeń, odpoczynek - wymienia projektant.