Dom wsunięty między drzewa. W podwarszawskich Markach powstanie nietuzinkowa bryła według projektu Klangor studio
Klangor studio zaprojektowało w Markach pod Warszawą dom, który współgra z przyrodą. Wsunięto go między dąb, sosnę i brzozę, układając obiekt z trzech brył wykończonych w drewnie i betonie. "Szukaliśmy takiej formy budynku, by - nie podrażając znacznie inwestycji - osiągnąć nietuzinkową bryłę" - mówi nam Mateusz Florczak, architekt.
Autor: Klangor Studio / materiały prasowe
Spis treści
- Dąb, sosna, brzoza. Między nimi - dom
- Modrzew syberyjski, betonowe płyty i minimalizowanie wpływu na środowisko
Dąb, sosna, brzoza. Między nimi - dom
Na działce pełnej drzew w Markach pod Warszawą wkrótce stanie nowy dom jednorodzinny. Jednym z głównych zadań, jakie inwestorzy postawili przed architektami z Klangor studio było zachowanie drzewostanu i usytuowanie domu pomiędzy nim. Budynek nie ma więc prostej bryły - trzeba było ją dostosować do leciwego dębu, brzozy i sosny, które ograniczały pole działania.
Bryła domu jest podzielona na trzy części. Monolityczne, betonowe prostopadłościenne bloki na froncie, część przeszkloną, parterową „wpuszczającą” las do wnętrza oraz drewnianą bryłę piętra - czapę przykrywającą pozostałe części, dającą zadaszenie przestronnemu tarasowi. W górnej bryle zaprojektowaliśmy wycięcie zapewniające przestrzeń dla rozłożystych gałęzi dębu.
— wyliczają architekci.
Zobacz także: Nowoczesna elewacja drewniana. Jakie drewno wybrać na elewację?
W centralnej "części drewnianej", na parterze, zaprojektowano część dzienną - to tutaj znajdują się części wspólne, a obok sypialnie. Część dzienna i nocna nie wchodzą ze sobą w konflikt - wyraźnie rozdzielono je, umieszczając sypialnie wraz z prywatnymi łazienkami w osobnych modułach z elewacją wykończoną w betonie.
Z otwartej przestrzeni wspólnej schody prowadzą bezpośrednio do pracowni i bawialni zaplanowanych na piętrze. Kontakt z otaczającym dom lasem miał być możliwy z każdego pomieszczenia - w tym celu architekci wysunęli więc piętro od strony zachodniej w stronę drzew.
By uzyskać prostą formę więźby dachowej, pozbawioną kleszczy i jętek, oparliśmy pokaźne podcienie na żelbetowych transferach, co umożliwiło nam również osiągnięcie zamierzonego efektu we wnętrzu domu.
Modrzew syberyjski, betonowe płyty i minimalizowanie wpływu na środowisko
Wykończenie domu zaplanowano w drewnie i betonie. Prefabrykowane płyty betonowe wizualnie "uziemiają" budynek, zaś drewno harmonizuje go z otaczającym lasem. Mimo że przyroda i część mieszkalna przenikają się, dom gwarantuje mieszkańcom ważną dla nich prywatność i intymność - od strony ulicy Klangor studio zamknęło w tym celu bryłę.
Podczas projektowania istotnym wyzwaniem było dostosowanie budynku do istniejącego zadrzewienia przy jednoczesnym spełnieniu wymogów dotyczących liczby i wielkości pomieszczeń. Trzymając się wyznaczonego budżetu oraz wytycznych inwestorów, szukaliśmy takiej formy budynku, by - nie podrażając znacznie inwestycji - osiągnąć nietuzinkową bryłę.
— mówi nam Mateusz Florczak, założyciel Klangor Studio.
W projekcie zadbano również o rozwiązania technologiczne minimalizujące wpływ domu na środowisko - postawiono na rekuperację, chłodzenie sufitowe (energooszczędną alternatywę dla klimatyzacji) oraz pompę ciepła.
Dom w Markach
- Powierzchnia domu: 442,40 m2
- Data projektu: 2023/2024
- Data budowy: 2024
- Architekci: Klangor studio - Mateusz Florczak, Maciej Rudecki, Aneta Czekańska, Przemysław Spyra
- Konstrukcja: Pracownia projektowa Samborscy
- Instalacje sanitarne: Projekt Białystok Marcin Harasimowicz
- Instalacje elektryczne: ZAPProjekt Paweł Garstka S.K.A.
- Wizualizacje: VAB Maciej Rudecki
Źródło: Klangor studio
Zobacz także: Ceglany dom z ukrytymi rynnami. Zygzakowaty kształt dachu zachwyca
Autor: Studiomania
Dwuspadowość dachu wymagana przez warunki zabudowy została spotęgowana. Zróżnicowanie rozpiętości i wysokości dachów nadaje architekturze finezji. Jednak to nie tylko estetyczny fortel, ale także precyzyjne dostosowanie dachów do konkretnych pomieszczeń w domu