Dom w lesie. Tam, gdzie tętni życie rodzinne

2020-01-02 8:20 Julia Wiśniewska
Dom pod Warszawą- TRECT Architekci
Autor: TRECT Architekci Ten dom to 256 m2 powierzchni użytkowej

Surowa i dynamiczna forma domu zlokalizowanego pod Warszawą jest jednocześnie bryłą, w której skupia się życie rodzinne. Projektanci z pracowni TRECT Architekci wpasowali dom w działkę tak, by las był głównym sąsiadem, a przeszklenia w salonie i sypialniach dawały poczucie przestrzeni.

Architekci mieli trochę pracy z sama bryłą – chcieli jak najwięcej wyciągnąć z wnętrza, które ograniczała wąska działka. Mimo dość skomplikowanej bryły udało się stworzyć funkcjonalne i ustawne wnętrze - wszystkie nieprzyjazne kąty wyprowadzone są w miejsca, gdzie nie stawia się mebli np. w otwartej przestrzeni jadalni i salonu.

Dom pod Warszawą- TRECT Architekci
Autor: TRECT Architekci Dom stworzono tak, by rodzina spędzała ze sobą czas i miała stały kontakt

Dom rodzinny

- Za największą zaletę tego domu uważamy pełne zintegrowanie z działką wszystkich pomieszczeń, w których na co dzień będzie przebywać rodzina – tłumaczą architekci z pracowni TRECT Architekci.

Przeszklony salon, kuchnia, a także wszystkie sypialnie - również te na piętrze -  mają bezpośredni dostęp do ogrodu. Na piętrze rozwiązano to w ten sposób, że przynależne do nich zielone tarasy połączono nasypami i schodami.

W środku integracja życia rodzinnego jest na pierwszym miejscu. Projekt stworzono tak, by rodzina spędzała ze sobą czas i miała stały kontakt – choćby wzrokowy. W samym środku domu znajduje się otwarcie stropie, co stworzyło pewnego rodzaju "studnię", co spina otwarty parter z oddanym dzieciom piętrem.

Dom pod Warszawą- TRECT Architekci
Autor: TRECT Architekci "Chcieliśmy znaleźć złoty środek między odpowiednim doświetleniem a kwestiami energooszczędnymi"

Przestrzenie dziecięce są częściowo przeszklone z widokiem na salon i kuchnię. Dzieci i rodzice są więc ze sobą – nawet, gdy każde z nich zajęte jest swoimi sprawami. Nie jest też tak, że nie ma stref prywatnych dla dzieci – owszem, są zaprojektowane. Najmłodsi mogą tam pobyć w spokoju.

Dom pod Warszawą- TRECT Architekci
Autor: TRECT Architekci Dom zoptymalizowano pod kątem oświetlenia i strat ciepła

Energooszczędność i funkcjonalność

Na pierwszym miejscu stawiano na estetykę i funkcjonalność oraz marzenia klienta. Jednak udało się zaprojektować go tak, że zoptymalizowano bryłę pod kątem oświetlenia i strat ciepła.

Dom pod Warszawą- TRECT Architekci
Autor: TRECT Architekci Widok z góry

- Chcieliśmy znaleźć złoty środek między  odpowiednim  doświetleniem a kwestiami energooszczędnymi. – tłumaczą architekci z TRECT Architekci -  Naszą edukację architektoniczną zdobywaliśmy w Danii. Tam nauczyliśmy się bardzo zinformatyzowanego podejścia do kwestii energetyki budynków, a pamiętajmy, że Dania jest jednym z liderów w kwestiach zrównoważonej architektury. Poznaliśmy  też różne narzędzia, które pozwalają szacować i symulować klimat wewnętrzny budynku oraz jego zachowanie podczas różnych pór roku, które sprawdzają się w rzeczywistości.

Dom pod Warszawą- TRECT Architekci
Autor: TRECT Architekci Dom jest zintegrowany z działką

Mimo to dom ten nie powstawał z myślą bycia zeroenergetycznym. Stawiano na estetykę, funkcjonalność oraz marzenia klienta. Nie przeszkodziło to jednak w zoptymalizowaniu go pod kątem oświetlenia i strat ciepła.

Pracownia: TRECT Architekci

Autorzy projektu: Adam Szczepanik-Dzikowski, Piotr Tymiński, Karolina Zalewska

Lokalizacja: Okolice Warszawy

Powierzchnia działki: 1642 m2

Powierzchnia Użytkowa domu: 256m2

Projekt: 2017

Realizacja: 2017-2019

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE