Jak obliczyć metry kwadratowe? Metr kwadratowy na budowie
Nie da się zbudować ani wyremontować domu bez używania metrów kwadratowych. Jak obliczyć metry kwadratowe podłogi, ścian, dachu i rozliczać się z budowlańcami?
Czy nam się to podoba, czy nie, matematyka jest nam potrzebna na co dzień. Znajomość podstawowych pojęć i działań przyda się zwłaszcza osobom planującym kupno działki, budującym dom, wykańczającym lub remontującym dom albo mieszkanie. Ciągle słyszymy: metry kwadratowe – działki, domu, mieszkania, podłogi, dachu, płytek ceramicznych, tapet. Pozornie proste, ale w praktyce jest dużo wątpliwości. Zobaczmy więc, jak tę jednostkę miary wykorzystuje się w budownictwie.
Spis treści
- Co to jest metr kwadratowy?
- Jak obliczyć metry kwadratowe?
- Jak przeliczyć metry kwadratowe: ile metrów kwadratowych to ar i hektar
- Metry kwadratowe na budowie
- Rozliczenia w metrach kwadratowych
- Metr kwadratowy a metr bieżący
- Jak przeliczyć metry kwadratowe na centymetry kwadratowe
Co to jest metr kwadratowy?
Metr kwadratowy to jednostka miary powierzchni w układzie SI. Metr kwadratowy odpowiada polu powierzchni kwadratu o boku 1 m. Gdy mamy do czynienia z prostokątem, sprawa jest prosta. Pole powierzchni oblicza się, mnożąc długość jego sąsiednich boków przez siebie - a x b. Symbolem oznaczającym jednostkę miary powierzchni metr kwadratowy jest m2. W tekstach pojawia się też zapis “m kw.”.
Jak obliczyć metry kwadratowe?
Wyliczenie powierzchni podłogi pokoju, ścian, tarasu, podjazdu itp. jest potrzebne, żeby kupić odpowiednią ilość materiałów oraz rozliczyć się z ekipą wykonującą prace. Powierzchnię domu znajdziemy w projekcie, ale jeśli podczas budowy dokonywaliśmy zmian, mogą one wpłynąć na wielkość różnych powierzchni. Przed zgłoszeniem budynku do odbioru trzeba obliczyć powierzchnię domu, czyli poszczególnych pomieszczeń.
Przeczytaj też:
Jak obliczyć powierzchnię użytkową mieszkania >>>
W przypadku pokojów o regularnym kształcie kwadratu lub prostokąta obliczenie jest to proste. Aby obliczyć metry kwadratowe mierzymy długość dwóch sąsiednich boków (a i b) i mnożymy je przez siebie. Na przykład pokój, którego dłuższy bok ma 6 m, a krótszy 4,5 m, będzie miał powierzchnię 27 m2. Trudniej jest w przypadku pomieszczeń o nieregularnych kształtach. Aby obliczyć ich metry kwadratowe trzeba je sprowadzić do prostszych figur – podzielić na kwadraty, prostokąty i trójkąty, obliczyć pole powierzchni każdej z nich i zsumować. Dla przypomnienia: pole powierzchni trójkąta to ½ a x h.
Jak przeliczyć metry kwadratowe: ile metrów kwadratowych to ar i hektar
W sytuacjach związanych z budową domu bardzo często operujemy liczbami oznaczającymi większą liczbę metrów kwadratowych. Kupując działkę, można spotkać się z określeniami “ar” - skrót a, lub “hektar” - skrót ha. Mówi się, że działka ma 9 czy 15 arów. Co to znaczy? 1 ar (1 a) odpowiada wielkością polu kwadratu o boku 10 m. 1 ar ma więc powierzchnię 100 m2. Zatem wyżej wspomniane działki mają powierzchnię odpowiednio 900 i 1500 m2. Przeciętnie działka budowlana ma około 1000 m2, czyli 10 arów.
Jeden hektar (1 ha) to miara powierzchni odpowiadająca kwadratowi o boku 100 m. Mnożymy więc 100 x 100 = 10 000. 1 hektar to jest 10 000 m2. Zatem 1 hektar to jest 100 arów. Działka o powierzchni 1 ha to już jest wielka nieruchomość. Tej miary używa się głównie w odniesieniu do nieruchomości rolnych.
Metry kwadratowe na budowie
Metr kwadratowy to jest podstawowa miara powierzchni stosowana podczas budowy i wykańczania domu. Musimy kupić odpowiednią liczbę metrów kwadratowych płytek podłogowych, desek na taras, blachy lub dachówek na pokrycie dachu. Podczas kupowania materiałów budowlanych i wykończeniowych trzeba pamiętać, że nie zawsze metr kwadratowy produktu odpowiada metrowi kwadratowemu wykończonej powierzchni. W przypadku płytek ceramicznych lub desek podłogowych można tak przyjąć. Ale na przykład dachówki, blachodachówki albo płytki dachowe układa się na zakład. Zawsze jest więc podana wielkość powierzchni oraz tzw. efektywnego krycia, np. 1 m2 blachodachówki daje pokrycie 0,95 m2 dachu.
Przeczytaj też:
Jak obliczyć ile potrzeba farby do malowania >>>
Określoną ilością farby pomalujemy x metrów kwadratowych ściany. Potrzebujemy konkretnej liczby worków tynku lub gładzi, żeby pokryć ściany w domu. Informacje, jaką powierzchnię możemy wykończyć danym materiałem, powinniśmy znaleźć na opakowaniu lub w jego karcie technicznej. Proste działanie matematyczne pozwoli określić, ile opakowań należy nabyć.
Kupując materiały budowlane, trzeba również pamiętać, że zawsze kupuje się nieco więcej – 10-15%, ponieważ część odpadnie w wyniku docinania albo usterek.
Rozliczenia w metrach kwadratowych
Metr kwadratowy jest podstawą rozliczeń z ekipami budowlanymi. Zawsze trzeba zmierzyć powierzchnię, która ma być wykonana lub wykończona. Płaci się określoną stawkę za metr kwadratowy ułożenia płytek, otynkowania domu, malowania ścian, zbudowania tarasu, wykonania trawnika. Jednak podczas obmiarów robi się wyjątki na prace dodatkowe, specjalne. Na przykład obrobienie (otynkowanie lub pomalowanie) ościeży okien i drzwi wymaga wykonania wielu precyzyjnych działań, które są trudniejsze i spowalniają prace. Można odliczyć powierzchnię otworów od powierzchni ścian i zapłacić osobną – wyższą – stawkę za obrobienie każdego z nich. W praktyce jednak najczęściej płaci się za pomalowanie lub otynkowanie całych ścian, ponieważ takie podwójne rozliczenie tylko komplikuje umowę z wykonawcą. Podobnie jest w przypadku innych detali wymagających dodatkowych prac. Na przykład wykonanie narożników ze szlifowanych płytek może być rozliczone dwojako. Jedni płytkarze liczą sobie za metr bieżący narożników, inni doliczają za 1 m narożnika dodatkowy 1 m2. Zawsze więc, umawiając się z ekipą budowlaną, trzeba dokładnie określić, ile i za co płacimy oraz w jakich jednostkach.
Polecany artykuł:
Metr kwadratowy a metr bieżący
Na budowie najczęściej stosuje się metry kwadratowe, ale na przykład umowa na wykonanie orynnowania lub zabudowę kuchenna może być określona w metrach bieżących. Wykonanie cokołów lub wstawianie narożników podczas tynkowania lub wykonywania gładzi może być liczone w metrach bieżących. Gdy kupujemy materiały budowlane, te zwijane w rolkę mogą być liczone w metrach bieżących, np. kable, rury, siatka ogrodzeniowa, firany, tapety tekstylne, wykładziny podłogowe. W przypadku ostatnich trzeba pomnożyć szerokość pasa wykładziny lub tapety przez jej długość, żeby otrzymać odpowiednią powierzchnię w metrach kwadratowych.
Jak przeliczyć metry kwadratowe na centymetry kwadratowe
1 metr kwadratowy odpowiada kwadratowi o boku 100 cm. Należy więc stwierdzić, że 1 m2 to jest 10 000 cm2 (100 x 100 = 10 000). Powierzchnia obliczana w centymetrach kwadratowych rzadko będzie potrzebna w sytuacjach budowlanych. Można obliczyć, ile sztuk płytek albo cegieł jest potrzebne do wykończenia podłogi albo murku, gdy chcemy przeliczyć opakowania w sztukach na metry kwadratowe albo gdy nam zabraknie trochę do końca. Jeśli mnożymy powierzchnię płytek w centymetrach i chcemy się dowiedzieć, ile to będzie metrów kwadratowych, w liczbie stanowiącej wynik trzeba postawić przecinek po czterech cyfrach, licząc od końca. Na przykład płytka o wymiarach 30 x 60 cm ma 1800 cm2, czyli 0,1800 m2. Skreślamy zera na końcu i mamy 0,18 m2. Dzieląc 1 : 0,18, uzyskamy informację, że do ułożenia 1 m2 posadzki potrzeba 5,55 takich płytek.