Czy zimą można budować dom? Jakim pracom na budowie przeszkadza mróz?

2024-12-11 6:39

Zima to tradycyjna pora odpoczynku dla budowlańców, którzy w sezonie często pracują od świtu do nocy. Ma to uzasadnienie także w technologiach budowlanych. Dlaczego nie warto betonować w mrozy? Czy lepiej poczekać z hydroizolacjami aż będzie na plusie? Jakich prac na budowie nie powinno się robić zimą, zwłaszcza gdy jest poniżej zera?

Spis treści

  1. Prace mokre zimą
  2. Zamarznięte, pokryte lodem
  3. Bezpieczeństwo na budowie zimą

W Polsce domy najczęściej wznosimy tradycyjnie w technologii murowej. Podczas takiej budowy wykonuje się wiele prac mokrych, które wymagają zastosowania wody do rozrobienia produktów, np. zapraw murarskich, tynków, klejów. Woda zaczyna zamarzać w temperaturze około OºC. Nie można więc w temperaturze poniżej zera rozrabiać tynku, zaprawy czy kleju. Jest także wiele innych materiałów i prac budowlanych, które wymagają dodatniej temperatury.

Prace mokre zimą

Producenci chemii budowlanej zalecają stosowanie zapraw murarskich, klejów, mas tynkarskich, wylewek cementowych i wielu innych produktów w temperaturze nie niższej niż 5ºC. Stosując je w niższej temperaturze, możemy nie uzyskać właściwej konsystencji, odpowiedniej do prawidłowego nakładania, a w dalszej konsekwencji - wymaganych właściwości. Zaprawa cementowa rozrabiana zbyt zimną wodą, nie osiągnie deklarowanych przez producenta parametrów. Wylewka czy klej muszą też związać zgodnie z upływem czasu zakładanym przez producenta. W temperaturze minusowej, proces ten będzie zahamowany. Dodatkowo na skutek przemrożenia na powierzchni, a nawet w większej objętości masy mogą powstać zmarzliny, spękania, kruszące się fragmenty.

Zamarznięte, pokryte lodem

Podczas prac budowlanych ważna jest nie tylko temperatura powietrza, lecz także temperatura i stan podłoża. Żeby nowa warstwa dobrze związała z podłożem, powinno być ono nośne, czyste, przyczepne i suche. Ta kwestia jest ważna na przykład podczas prac hydroizolacyjnych. Trwałe i prawidłowe nałożenie papy termozgrzewalnej na zamarznięte podłoże może być problematyczne, ponieważ jest ono śliskie i mokre, co nie zapewni prawidłowej przyczepności. Niektóre papy termozgrzewalne (bez dodatków plastyfikatorów) mogą być zbyt sztywne do układania, zwłaszcza w narożnikach. Podczas aplikacji mikrozapraw cementowych rozrabianych wodą będzie podobny problem z podłożem, a wystąpi też kwestia niewłaściwego zarobienia w zbyt niskiej temperaturze. Podczas wykonywania hydroizolacji przy mroźnej pogodzie będzie też problem z oceną szczelności, ponieważ na warstwach izolacji mogą wystąpić skropliny.

W niskich temperaturach wiele materiałów staje się twardszych, sztywniejszych. Mróz może uniemożliwić skuteczne połączenie na przykład kitu dekarskiego z blachą obróbki kominiarskiej, bo będzie on twardy. Podobnie może dziać się podczas uszczelniania styków elementów stalowego systemu kominowego lub rynnowego.

Bezpieczeństwo na budowie zimą

Oprócz błędów budowlanych temperatura poniżej zera może sprowadzić niebezpieczeństwo na robotników zatrudnionych do wznoszenia domu. Muszą oni być grubiej ubrani, stosować większe buty i rękawice chroniące przed mrozem, co utrudnia poruszanie się, a także prace manualne. Narzędzia są zamarznięte. To również nie sprzyja sprawnemu posługiwaniu się nimi. Na skutek przymrozku na podłożu, po którym robotnicy się poruszają, może pojawić się cienka warstwa lodu, co może doprowadzić do wypadku.

Murator Remontuje #2: Wyburzanie ściany działowej
Materiał sponsorowany
Murator Google News
Autor:
Murowane starcie
Elewacja - mokra czy sucha. MUROWANE STARCIE
Nasi Partnerzy polecają