W jakiej odległości od rzeki możliwe jest wybudowanie domu letniskowego?

2009-10-20 2:00

Dom letniskowy nad rzeką? To marzenie wielu. Aby jednak wybudowanie domu w takim miejscu było możliwe, trzeba przejść przez formalności. Podpowiadamy, jakie przepisy regulują  kwestię odległości domu od rzeki. Czy zawsze taka budowa jest możliwa?

Dom w pobliżu rzeki
Autor: Artur Magnuszewski Dom w pobliżu rzeki

Pytanie:

Kupiłem działkę nad rzeką, żeby postawić na niej murowany dom letniskowy. Na sąsiednich działkach stoją już takie. Wystąpiłem o warunki zabudowy, jednak nie otrzymałem decyzji, lecz telefon z urzędu, że nie można jej wydać, bo mój grunt leży za blisko rzeki. Moja ziemia zaczyna się 35 m od brzegu, a kończy 100 m od niego. Jakie przepisy regulują ten problem? Czy zmienione warunki techniczne odnoszą się do takiej sytuacji?

Odpowiedź:

O odległości domu od rzeki decydują przepisy lokalne

Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, ani w poprzednim brzmieniu, ani po zmianie nie odnoszą się do usytuowania budynku względem rzek lub zbiorników wodnych. Kwestię tę regulują przepisy lokalne, czyli miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego oraz rozporządzenia wojewody o utworzeniu parków krajobrazowych lub obszarów chronionego krajobrazu, określające zasady ochrony takich terenów.

Zgodnie z przepisami ustawy o ochronie przyrody w parku krajobrazowym może być wprowadzony zakaz budowania nowych obiektów budowlanych w pasie szerokości 100 m od linii brzegów rzek, jezior i innych zbiorników wodnych, z wyjątkiem obiektów służących turystyce wodnej, gospodarce wodnej lub rybackiej. Podobne ograniczenia mogą obowiązywać na obszarze chronionego krajobrazu.

Ponadto gmina w planie miejscowym może wprowadzić zakaz zabudowy na obszarach zagrożonych powodzią. Prawdopodobnie któryś z tych przepisów ma zastosowanie w opisanej sprawie. Urzędnicy powinni wskazać przepis ograniczający zabudowę w decyzji o odmowie ustalenia warunków zabudowy. Telefoniczna informacja nie wystarczy. Jeśli został złożony wniosek o wydanie określonej decyzji, to sprawa musi być rozpoznana i zakończona wydaniem decyzji, nawet jeżeli miałaby być odmowna. Dlatego trzeba domagać się wydania decyzji, którą później można poddać weryfikacji w postępowaniu odwoławczym.

Podstawa prawna:

  • ustawa z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (DzU nr 92, poz. 880 z późn. zm.) 
  • ustawa z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (DzU nr 80, poz. 717 z późn. zm.)
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.