Jak sprawdzić działkę? Szybkie wskazówki dla planujących zakup działki
Kupujący działkę powinien sprawdzić nie tylko stan prawny nieruchomości, plan miejscowy i uzbrojenie działki, ale również zainteresować się bliższym i dalszym otoczeniem. Radzimy, co warto sprawdzić przed podjęciem decyzji o zakupie działki budowanej. Oto szybkie porady dla osób, które czeka zakup działki.
Planując zakup działki budowlanej jesteśmy zdani wyłącznie na siebie. Sprzedający poza faktem posiadania nie ma praktycznie żadnych obowiązków ani ograniczeń. Może zachwalać działkę, jakby na nowego właściciela czekała do odkrycia żyła złota, a nie błoto.
Kupujący działkę powinien sprawdzić nie tylko stan prawny nieruchomości, plan miejscowy i uzbrojenie działki, ale również zainteresować się bliższym i dalszym otoczeniem. Radzimy, co warto zweryfikować przed podjeciem decyzji o zakupie działki budowanej.
Jak sprawdzić działkę przed zakupem?
- Stan prawny nieruchomościKto jest właścicielem działki, co jest w księdze wieczystej, jakie jest przeznaczenie terenu (czy działka jest budowlana?).
- Plan miejscowy lub warunki zabudowyJaki dom można budować w tym miejscu? W planie są takie dane jak wysokość kalenicy, kąt nachylenia dachu, minimalna odległość od ulicy, maksymalna powierzchnia zabudowy działki, informacja, co może powstać w okolicy.
- Uzbrojenie działkiNie wystarczy zobaczyć, czy w pobliżu przebiega linia energetyczna i gazowa – trzeba sprawdzić u dostawców energii możliwość jej przyłączenia.
- Wielkość działki700 m2 to wygodne minimum dla domu wolno stojącego.
- Kształt działkiIdealna to taka, na której wygospodaruje się także ogród. Na działce węższej niż 16 m trudno postawić dom.
- Strony świataIdeałem jest ogród od południa, wjazd od północy, sypialnia od wschodu, a salon od zachodu. Działka umożliwiająca takie usytuowanie domu jest niełatwa do znalezienia w naturze.
- Topografia działkiDziałka na zboczu jest wyzwaniem – jaki wybrać projekt, jak posadowić dom (często sensowna okazuje się piwnica od strony obniżenia terenu), jak zagospodarować ogród? Uwaga na zagrożenia – czy działka nie jest na terenie osuwiskowym lub zalewowym? Należy to sprawdzić przed zakupem!
- DrzewaPodnoszą wartość działki. Nie powinno być problemu z wycięciem kilku pod budowę, chyba że są bardzo cenne.
- Rodzaj gruntuZawsze do sprawdzenia, bo są grunty nienośne, na których domu nie można postawić bez skomplikowanego, drogiego fundamentowania.
- Historia użytkowania działkiCzęsto w Polsce można trafić na dzikie wysypiska albo zapomniane instalacje, na przykład kolektor ściekowy. To kosztowny „skarb” – fundament będzie wyzwaniem.
- Bezpośrednie sąsiedztwoUwaga na źródła hałasu, przykrego zapachu i generujące wzmożony ruch, na przykład hurtownie. To także pytanie o „sławę” okolicy – bywa zła. (Na forum jednen z inwestorów napisał: „Zamieszkałem i już w pierwszym tygodniu zostałem przywitany przez lokalną społeczność – ktoś rzucił jajkiem w dom”).
- Dalsze sąsiedztwoTu szczególnym zagrożeniem jest wzmożony ruch i przykry zapach przynoszony przez wiatr. Uwaga na chlewnie!
- Bezpośredni dojazdCzy droga nie jest czyjąś własnością oraz czy zimą jest odśnieżana?
- Dojście do działkiCzy domownicy nie będą narażeni na niebezpieczny ruch drogowy?
- Granice działkiUwaga na miedze! Ich przebieg często jest niezgodny z faktycznym podziałem gruntów.
- Komunikacja publicznaTrzeba założyć, że samochód czasami nie jeździ. Jak wtedy będzie się przemieszczać rodzina? Musi być jakiś alternatywny transport.
- Sytuacja nocąKiedy robi się cicho, niektóre niewielkie źródła hałasu stają się nieznośne, na przykład pracujące w pobliżu klimatyzatory chłodni albo buczący transformator. Czasem też sfory miejscowych psów.
Na koniec – kto kupił działkę, przeżywa jedną z najbardziej ekscytujących chwil w życiu. Staje na polu (gdzie właśnie wykopano ziemniaki albo zebrano zboże), które teraz jest jego, i oznajmia światu: – Tu zbuduję dom...