Dom za blisko granicy działki. Co zrobić, gdy geodeta popełni błąd

2013-03-13 12:26

Wybudowałeś dom, ale w trakcie inwentaryzacji geodezyjnej okazało się, że stoi on zbyt blisko granicy działki. Wina leży po stronie geodety, gdyż to on źle wytyczył budynek. Co zrobić w takim przypadku, jakie masz możliwości? Podpowiadamy, jak możesz rozwiązać tą kłopotliwą sytuację.

Dom za blisko granicy działki
Autor: Wiktor Greg Błąd geodety może przysporzyć wielu trudności

Co zrobić, gdy błąd geodety odkryjesz w trakcie budowy?

Sytuacja, w której geodeta się pomyli, jest bardzo trudna do naprawienia. Zazwyczaj ten błąd ujawnia się dopiero po zakończeniu budowy przy robieniu inwentaryzacji geodezyjnej powykonawczej.

Zmiana w zakresie sposobu zagospodarowania działki stanowi istotne odstępstwo od projektu i – gdyby została wykryta w trakcie budowy – mogłaby się skończyć uchyleniem pozwolenia na budowę, wstrzymaniem budowy, koniecznością zatwierdzenia projektu zamiennego i uzyskania pozwolenia na wznowienie robót budowlanych.

Co zrobić, gdy błąd geodety odkryjesz po zakończeniu budowy?

Gdy budowa jest już skończona, a z inwentaryzacji geodezyjnej wynika, że obiekt jest usytuowany niezgodnie z projektem zagospodarowania działki, to musimy się liczyć z tym, że po złożeniu zawiadomienia o zakończeniu budowy otrzymamy decyzję o sprzeciwie co do przystąpienia do użytkowania.

Trzeba będzie wtedy przedłożyć dokumentację zamienną (uwzględniającą zmiany) i uzyskać pozwolenie na użytkowanie. Jeśli usytuowanie budynku (dom będzie stał zbyt blisko granicy działki) będzie naruszało warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, możemy mieć problem z zatwierdzeniem dokumentacji i uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie.

W skrajnych przypadkach inwestorowi będzie groziła konieczność przebudowy budynku, zwłaszcza wtedy gdy ściana z otworami okiennymi i drzwiowymi znajdzie się bliżej niż 4 m od granicy działki sąsiada i będzie mu to przeszkadzało. Przy ścianach bez otworów zmniejszenie odległości nie jest groźne (dopuszczają to przepisy techniczno-budowlane), chyba że przy budowie przekroczyliśmy granice działki sąsiada.

Wtedy, jeśli nie uda nam się ugodowo załatwić sprawy z sąsiadem (na przykład odkupić fragmentu działki), legalizacja raczej nie będzie możliwa.

Czy możesz żądać odszkodowania?

Oczywiście w razie poniesienia szkody na skutek wadliwego wytyczenia budynku przez geodetę można się domagać od winowajcy odszkodowania pokrywającego poniesione koszty projektu zamiennego czy rekompensaty dla sąsiada.


Podstawa prawna: art. 36a ustawy z 1 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t.j. DzU z 2010 r. nr 243, poz. 1623 z późn. zm.)