Warunki zabudowy na starych zasadach o pół roku dłużej. Gminom „odroczono wyrok” ws. planów ogólnych

Warunki zabudowy, czyli decyzje WZ miały zostać gruntownie zreformowane od 1 stycznia 2026 r. Rząd pracuje już jednak nad przesunięciem tego terminu o sześć miesięcy. To dobre wieści dla właścicieli działek budowlanych – oraz dla gmin, z których wiele wciąż nie rozpoczęło prac nad planami ogólnymi, które również miały powstać do 2026 r.

budowa domu

i

Autor: Piotr Mastalerz
Murator Remontuje #2: Montaż podłogi pływającej i listew przypodłogowych
Materiał sponsorowany
Materiał sponsorowany

Spis treści

  1. Warunki zabudowy – zmiana decyzji WZ z nowym terminem. Co się zmieni i kiedy?
  2. Na plan ogólny gmina będzie mieć więcej czasu. Wielu urzędników odetchnie z ulgą

Warunki zabudowy – zmiana decyzji WZ z nowym terminem. Co się zmieni i kiedy?

Jak podaje Business Insider, o pół roku – do 30 czerwca 2026 r. – przesunięty zostanie termin planowanej wielkiej reformy planowania przestrzennego w Polsce. Przypomnijmy, że zaczną wówczas obowiązywać w gminach plany ogólne, czyli nowe dokumenty planistyczne. W porównaniu ze stanem obecnym znacząco ograniczą one to, co i gdzie wolno budować.

Dla właścicieli działek budowlanych najważniejsze są nowe zasady dotyczące wydawania decyzji WZ, czyli warunków zabudowy czy też „wuzetek”. Dziś decyzję WZ można zwykle łatwo uzyskać dla większości działek, ale niebawem się to zmieni. Na terenach nieobjętych miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (MPZP) decyzje WZ będą wydawane jedynie wtedy, gdy w planie ogólnym dana działka znajduje się w tzw. obszarze uzupełniania zabudowy. Innymi słowy, jeżeli według planu ogólnego nasza działka budowlana znajduje się poza takim obszarem, to nie można będzie niczego na niej zbudować, bo urząd nie wyda „wuzetki”.

Sposób wyznaczenia obszaru uzupełniania zabudowy jest ściśle określony w rozporządzeniu ministra. Bazuje na analizie istniejącej zabudowy. Tak wyznaczony obszar można powiększyć w zakresie określonym rozporządzeniem. Można go również dowolnie ograniczać bądź w ogóle nie wyznaczać w planie ogólnym

– wyjaśnia warszawski urząd miasta (zasady te dotyczyć będą całej Polski).

Należy podkreślić, że ta zmiana obejmie tylko wydawanie decyzji WZ na obszarach bez MPZP. Jeżeli działka objęta jest MPZP, to wszystko zostaje na dotychczasowych zasadach – można budować to, na co pozwala plan miejscowy.

Dodatkową istotną zmianą będzie to, że od połowy 2026 r. decyzje o warunkach zabudowy zaczną mieć „datę ważności”. Dziś są one ważne bezterminowo, ale po reformie ich ważność wynosić będzie 5 lat. Dotyczy to jednak wyłącznie nowych decyzji WZ, wydanych po wejściu w życie nowych przepisów. Wszystkie „wuzetki” uzyskane wcześniej zachowają ważność na dotychczasowych zasadach, czyli bezterminowo.

Na plan ogólny gmina będzie mieć więcej czasu. Wielu urzędników odetchnie z ulgą

Z perspektywy gmin dodatkowe pół roku na przygotowanie i uchwalenie planów ogólnych to bardzo potrzebne „odroczenie wyroku”. Prace nad takim dokumentem nie są łatwe, m.in. z uwagi na ograniczoną dostępność odpowiednio wykwalifikowanych urzędników. Jak pokazuje darmowe narzędzie Plan Ogólny Gminy w Geoportalu, wciąż są dziesiątki gmin, które nawet nie przystąpiły jeszcze do sporządzania planu ogólnego. Z kolei gmin, które są już o krok od zakończenia prac, bo opracowały już projekt planu, jest zaledwie garstka.

Sporządzenie planu ogólnego jest obligatoryjne. Zgodnie z art. 67 ust. 4 reformy bez planu ogólnego (...) nie będzie możliwości uchwalenia nowego lub zmiany obowiązującego planu miejscowego ani wydania decyzji WZ i LICP

przypomina samorządom Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Dodatkowe sześć miesięcy bez wątpienia pomoże gminom przygotować plany ogólne na czas i zapobiegnie paraliżowi urzędów. Jak donosi Business Insider, ustawa przesuwająca ten kluczowy termin już jest w przygotowaniu i ma zostać uchwalona jak najszybciej.

Murowane starcie
Dom - budować czy kupić gotowy. MUROWANE STARCIE
Murator Google News