Spis treści
- Analiza akustyczna budynku a akustyka pomieszczeń
- Izolacja akustyczna ścian i stropów międzylokalowych
- Izolacja akustyczna budynku – wpływ prac budowlanych
Analiza akustyczna budynku a akustyka pomieszczeń
W świetle nowych przepisów każdy nowy projekt budowlany domu jednorodzinnego z dwoma lokalami, budynków w zabudowie bliźniaczej lub szeregowej oraz wielorodzinnej musi zawierać analizę akustyczną. To duża zmiana dla architektów i inwestorów. Wcześniej zdarzało się (szczególnie w przypadku budynków szeregowych), że analiza akustyczna była pomijana ze względu na czas i koszty.
POLECAMY: Zabudowa bliźniacza a szeregowa: czym się różnią?
Obowiązkowa analiza akustyczna powinna umożliwić eliminację najczęstszych błędów już na etapie projektu, a dzięki temu akustyka pomieszczeń w nowych budynkach zapewne ulegnie poprawie.
Analiza akustyczna powinna zawierać:
- Poziom hałasu wokół budynku,
- Wymagane poziomy izolacji akustycznej potrzebne w budynku, np. między pomieszczeniami, oknami, drzwiami,
- Wykorzystywane materiały budowlane, które zapewnią wymaganą izolację akustyczną,
- Dopuszczalne poziomy hałasu i dźwięku przenikającego do wnętrz budynku.
POLECAMY: Materiały wygłuszające ściany i stropy
Wprowadzenie obowiązkowych analiz akustycznych to krok w dobrą stronę. Architekci i inwestorzy muszą jeszcze dokładniej planować kwestie akustyki budynku, a to powinno wyeliminować częste błędy projektowe prowadzące do niedostatecznej izolacji dźwiękowej mieszkań – podkreśla Wojciech Lubkiewicz, architekt sprawdzający w SRDK Studio Projekt.
Izolacja akustyczna ścian i stropów międzylokalowych
Nowelizacja przepisów zawiera również zapis, który ujednolica wymagania co do standardów izolacyjności dla ścian i stropów międzylokalowych. Domy jednorodzinne z dwoma lokalami oraz budynki w zabudowie bliźniaczej i szeregowej muszą spełniać identyczne standardy jak budownictwo wielorodzinne. Dzięki tym zapisom, akustyka pomieszczeń w domach jednorodzinnych z przylegającymi ścianami lub stropami powinna ulec poprawie. Eliminują one również wcześniejsze niejednoznaczności w przepisach, co zapewne ułatwi pracę projektantom.
POLECAMY: Budowa bliźniaka, czyli dom w zabudowie bliźniaczej. Na co zwrócić uwagę
To istotna zmiana, która eliminuje wcześniejsze niejednoznaczności w przepisach i podnosi komfort akustyczny mieszkańców domów jednorodzinnych z przylegającymi lokalami. Różnice w standardach między budownictwem wielorodzinnym i jednorodzinnym prowadziły do sytuacji, w których ściany oddzielające sąsiadujące lokale w domach jednorodzinnych nie zapewniały odpowiedniej izolacyjności dźwiękowej – podkreśla Wojciech Lubkiewicz, architekt sprawdzający w SRDK Studio Projekt.
Izolacja akustyczna budynku – wpływ prac budowlanych
Nowe wymogi prawne poruszają jeszcze jedną ważną kwestię. Wszelkie roboty budowlane podejmowane w budynku nie będą mogły pogorszyć jego izolacyjności akustycznej. Co istotne, przepis ten nie odnosi się do normy, a do wymogów zawartych w analizie. Niejednokrotnie zdarzało się, że przeprowadzone remonty czy prace wykończeniowe pogarszały akustykę budynku, co niestety odbijało się negatywnie na komforcie mieszkańców.
Warto również wspomnieć o izolacyjności drzwi wejściowych do mieszkań z klatki schodowej lub korytarza komunikacji ogólnej, która zgodnie z nowymi wymogami nie powinna być mniejsza niż 37 dB.
Nowe przepisy wymuszają na inwestorach i projektantach skupienie większej uwagi na izolacji akustycznej budynku. Wymaga to czasu i zapewne będzie wiązało się z wyższymi kosztami inwestycji. Z drugiej strony oznacza lepszy standard zastosowanych materiałów i rozwiązań, co zapewne przełoży się na poprawę komfortu życia mieszkańców.
Przejdź do galerii: Przebudowa starego domu w Beskidzie Śląskim
