W jakiej odległości od granicy działki budować budynek gospodarczy do 35 mkw.?

Odległości na działce: budowa budynku gospodarczego
Autor: Andrzej Szandomirski

W jakiej odległości od domu może być usytuowany budynek gospodarczy? Jaka jest minimalna odległość między budynkiem gospodarczym a granicą działki budowlanej? Sprawdź obowiązujące przepisy prawa budowlanego i warunki techniczne.

Pytanie:

Marek N. obok budowanego właśnie domu jednorodzinnego zamierza postawić budynek gospodarczy. Budynek gospodarczy będzie miał powierzchnię nieprzekraczającą 35 m2 i wymaga tylko zgłoszenia. Jaka może być minimalna odległość między domem a budynkiem gospodarczym oraz między tym budynkiem a granicą działki?

Polecamy:

Odpowiedź:

Budowa budynku gospodarczego wg prawa budowlanego

Budynek gospodarczy można wybudować na podstawie zgłoszenia staroście (lub prezydentowi miasta na prawach powiatu), bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę, jednak pod pewnymi warunkami zawartymi w art. 29 ust. 1 pkt 2 Ustawy Prawo budowlane. Ważna jest nie tylko powierzchnia zabudowy, która nie może być większa niż 35 m2 (przed 28 czerwca 2015 r. powierzchnia ta nie mogła przekroczyć 25 m2). Musi on być ponadto wolno stojący i parterowy.

Usytuowanie budynku a granica działki i inne budynki

Sytuując na działce budynek gospodarczy w pobliżu domu mieszkalnego, należy wziąć pod uwagę zachowanie możliwości naturalnego oświetlenia pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi w budynku mieszkalnym i zapobiegnięcie przesłanianiu (warunki dotyczące ochrony przed zacienianiem określa § 13, 57 i 60 Rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie). Dotyczy to zarówno budynku stojącego na działce inwestora, jak i budynków mieszkalnych na sąsiednich działkach.

Trzeba też zachować wymagane odległości budynku od granicy z sąsiednią działką. Przepisy w tym zakresie zawiera § 12 Rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie:

 • w myśl ust. 1 tego przepisu budynek na działce budowlanej należy sytuować od granicy tej działki w odległości nie mniejszej niż:
  - 4 m, w przypadku budynku zwróconego ścianą z oknami lub drzwiami w stronę tej granicy;
  - 3 m, w przypadku budynku zwróconego ścianą bez okien lub drzwi w stronę tej granicy;
 • ust. 2 dopuszcza usytuowanie budynku zwróconego ścianą bez okien lub drzwi w odległości 1,5 m od granicy lub bezpośrednio przy granicy, jeżeli taką możliwość przewidują ustalenia planu miejscowego;
 • ust. 3 dopuszcza natomiast sytuowanie budynku bezpośrednio przy granicy działki budowlanej, jeżeli będzie on przylegał swoją ścianą do ściany budynku istniejącego na sąsiedniej działce oraz jego wysokość będzie zgodna z obowiązującym na danym terenie planem miejscowym lub decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu;
 • w ust. 4 znajdziemy szczególne rozwiązania dla zabudowy jednorodzinnej i zagrodowej:
  – można zlokalizować budynek ścianą bez okien lub drzwi bezpośrednio przy granicy działki budowlanej lub w odległości nie mniejszej niż 1,5 m, gdy działka ma szerokość 16 m lub mniejszą;
  – można wybudować budynek gospodarczy lub garaż ścianą bez okien lub drzwi bezpośrednio przy granicy działki budowlanej albo w odległości nie mniejszej niż 1,5 m, pod warunkiem że długość tego budynku jest nie większa niż 6,5 m, a wysokość nie większa niż 3 m.

Należy zaznaczyć, że w przypadku gdy na sąsiedniej działce budowlanej stoi budynek mieszkalny, budynek zamieszkania zbiorowego lub użyteczności publicznej (albo istnieje ostateczna decyzja o pozwoleniu na budowę dla takiego budynku na sąsiedniej działce), budynek gospodarczy trzeba odsunąć od niego ścianą z oknami lub drzwiami na odległość nie mniejszą niż 8 m (określa to § 12 ust. 8).

Projekty budynków gospodarczych z Kolekcji Muratora >>>

Podstawa prawna:

 • Ustawa z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1202 z późn. zm.)
 • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 1422 z późn. zm.)
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Rafał
|

Dziś Pani z Wydziału Architektury poinformowała mnie , że budowa w granicy działki budynku gospodarczego wymaga pozwolenia na budowę, mimo, że mój plan zagospodarowania przewiduje taką możliwość... Co w takiej sytuacji?

muratordom
|

Dzień dobry! Artykuł jest aktualny, wkradły się tylko błędy przy oknach i drzwiach - już poprawione. Dziękujemy za czujność.

Waldek
|

Czegoś tu nie rozumiem. Tekst powyższy datowany jest na kwiecień 2019. Zawartość tekstu wygląda na taką, jak z najnowszej treści Warunków Technicznych Budynków (czyli obowiązujące od 1 stycznia 2018 roku), ale posługuje się pojęciami "otwór okienny" , "otwór drzwiowy", które właśnie Ministerstwo usunęło z przepisów, gdyż poza tym rozporządzeniem w żadnym innym przepisie nie występowały, a nadto nie były tutaj zdefiniowane powodując dwuznaczności i różne "orzecznictwa" sądów. Ministerstwo wyjaśniło, że należy posługiwać się pojęciami "okno", "drzwi" zdefiniowanymi w Polskiej Normie PN-ISO 6707-1:2008.
Żeby było ciekawiej to wszystkie komentarze poniżej są stare i mają po kilka lat, czyli odnoszą się do starych Warunków Technicznych...

75atos
|

w w/w przepisie są opisane przypadki możliwości stawiania budynków w odległości 1,5 m.. jak i 0 m od granicy

jerzy z Warszawy
|

Awantury i uciezliwy sasiad postawil ogromny dwurodzinny budynek, w odleglosci blizszej niz 4 metry od granicy naszej dzialki.Nadto w scianie od naszej strony sa ogromne okna i schody, dochodzace do 160-180 cm od granicy.Obecnie w czesci ulicy, ktora nie nalezy do niego, a gdzie budowniczowie chodnika pozostawili zielony teren 2,5x4 metry, obsadzony pieknymi zielonymi krzakami w weku 15-18 lat, ktore oslanialy czesci naszej dzialki od chalasu i kurzu, bez naszej zgody i pod nieobecnosc, zniszczyl wyrabujac siekiera. Wczesniej wycial kilkuletni piekny kasztan. Ma jakies uklady w Gminie i czuje sie bezkarny.Gdzie szukac pomocy. Juz interweniowala Straz Miejska, kiedy na terenie budowy nie bylo i nadal nie ma tablicy z informacjamiwymagajacymi na placu budowy. Zmieniajace sie koncepcje budowlane oraz nowe ekipy, powoduja roznego rodzaju wykroczenia / np. z drugiego budynku wyrzucane byly z wyburzanej sciany pustaki i gruz, przez co zasmiecono nam posesje a odlamki pustakow fruwaly w powietrzy. Nadmienic trzeba , ze nie postawil od naszej strony zadnej oslony.Byl podobno za te wykroczenia ukarany, ale nic sobie z tego nie robi. Placi i dalej tak sie zachowuje.Z niesprawdzonych wiadomosci, wiemy, ze beda jakies klopoty z odbiorem domy / jeszcze niewykonczonego/ poniewa sciana ma spory odchyl /okolo 15 cm/. Calos tej budowli trwajacej juz kilka lat, nasuwa przypuszczenie, ze tu nie chodzi o zbudowanie domu, ale o ciagly cykl budowlany /moze jakies ulgi/, poniewa jedna ekipa stawia wewnatrz sciany, a za jakis czas inna je niszczy.Gdzie szukac pomocy.Funkcjonariusze Strazy Miejskiej sporzadzili ponownie protokol i maja powiadomic Przedsiebiorstwo Zieleni w Warszawie. Ale gdzie napisac, aby jakis organ sprawdzil, czy budynek usadowiony jest w granicach prawem przewidzianym.

Tomek
|

A co jeżeli budynki gospodarcze stoją na granicy działki (mają wspólną ścianę) a sąsiad teraz chce dokonać zmiany sposobu użytkowania swojego budynku gospodarczego na budynek mieszkalny jednorodzinny! Może on tego dokonać jak jego budynek jest wyższy i szerszy?

milotka
|

POMORSKIE sąsiedzi zaczęli budowę "wiaty" w odl. 1,5 m od pd granicy - mają działkę szer. 33 m, ale są "upierdliwi", wybrali ziemię, wyrównali. wywieżli, budują mury oporowe wys. ponad 1,6 m, zachowują się arognancko- zrobili zgłoszenie na 24,95 m kw. i po 3 tyg. ruszyli z pracami - czy jest na takich jakaś SILA ?

Łukasz
|

Witam wsztstkich. pytanie brzmi: czy mozna postawic dwa budynki obok siebie np w odleglosci 2m i jakos je polaczyc jakims przejsciem? lub w inny sposob? tak by przechodzac z jednego do drugiego nie wychodzic na zewnatrz?

Pani Ilona
|

mam pytanie mianowicie :
W bezpośrednim sąsiedztwie mojej działki na której znajduje się dom oraz pomieszczenie gospodarcze inwestor chce wybudować inwestycje w skład której wchodzą: (budnek 3 kondyg mieskalny z usługami w parterze + podziemna hala garażowa)
PYTANIA
1) Ile metrów musi być odsunięta planowana zabudowa od mojego domu ?
2) Ile metrów musi być odsunięta zabudowa od mojego pomieszczenia gospod. ?
3) Ile metrów musi być odsunięta droga wjazdowa na jego posesje (jego działka graniczy z moją) od mojedo domu ?
Ile metrów musi być odsunięta droga wjazdow w głąb jego posesji od mojego pom. gpspod ?

Gospodarz
|

Stawianie budynku blizej jak 1,5 metra od granicy sasiada jest zabronione to zarzadzenie ministra infrastruktury spzred 12 laty.