Kto płaci za płot między sąsiadami - przepisy 2024. Czy można postawić płot na granicy bez zgody sąsiada?

2024-04-03 16:26

Ogrodzenie między działkami to często kwestia sporna. Kto ma płacić za postawienie ogrodzenia? Czy obu sąsiadów ma partycypować w kosztach remontu płotu? Czy można postawić płot na granicy bez zgody sąsiada? Co mówi prawo budowlane na temat wspólnego ogrodzenia. Dobrze jest to wiedzieć, bo nie zawsze z sąsiadem można się dogadać.

płot przepist 2024
Autor: gettyimages Płot między sąsiadami - przepisy 2024. Sprawdziliśmy jakie są prawa i obowiązki, kiedy dzielimy płot z sąsiadem

Spis treści

  1. Płot między sąsiadami - przepisy 2024
  2. Kto płaci za płot między sąsiadami?
  3. Kto płaci za remont ogrodzenia? Czy to wspólna inwestycja?
  4. Czy można postawić płot na granicy bez zgody sąsiada?

Płot między sąsiadami - przepisy 2024

Często na nowo podzielonych i zasiedlanych działkach problemem jest osiągnięcie porozumienia między sąsiadami, co do wyglądu i kosztu stawianego ogrodzenia. Funkcjonująca gdzieniegdzie tak zwana reguła prawej strony (każdy buduje swoje ogrodzenie od strony ulicy i z prawej strony, patrząc od frontu) nie zdaje egzaminu choćby dlatego, że nie znajduje oparcia w przepisach prawa, więc nie można jej wyegzekwować. W wypadku kupna działki leżącej między zagospodarowanymi i ogrodzonymi nieruchomościami problemem nabywcy jest to, że z każdej strony ma ona inny płot. Jeśli wybudujemy ogrodzenie niespełniające pewnych wymogów, grożą nam poważne konsekwencje.

Postawienie ogrodzenia niespełniającego wymogów określonych w przepisach prawa, miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego bądź decyzji o warunkach zabudowy może doprowadzić do nakazu jego rozbiórki, naprawy, przebudowy lub przesunięcia.

Kto płaci za płot między sąsiadami?

Przepisy prawa nie regulują kwestii związanych z finansowaniem budowy ogrodzenia. Treść art. 154 § 1 Kodeksu cywilnego pozwala domniemywać, że mury, płoty, miedze, rowy i inne podobne urządzenia znajdujące się na granicy gruntów sąsiadujących służą do wspólnego użytku sąsiadów.

Natomiast zgodnie z art. 154 § 2 korzystający z wymienionych obiektów są obowiązani ponosić wspólnie koszty ich utrzymania. Obowiązek ten nie obejmuje jednak kosztów wybudowania nowego urządzenia, czyli między innymi płotu (takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w uchwale z 24 stycznia 2002 r. sygn. III CZP 75/01, OSNC 2002/10/121). Oznacza to, że nie ma podstaw prawnych do obciążania sąsiada kosztami budowy ogrodzenia, jeśli nie jest on zainteresowany jego powstaniem. Ogrodzenie ma zapobiegać naruszaniu prywatnej własności, dlatego koszt jego budowy obciąża tego, czyja własność ma być przez nie chroniona.

Jeśli więc właściciel nieruchomości, któremu zależy na budowie ogrodzenia, nie dojdzie do porozumienia z sąsiadem, sam będzie musiał sfinansować inwestycję.

Kto płaci za remont ogrodzenia? Czy to wspólna inwestycja?

Prawo na to wskazuje. Po wybudowaniu ogrodzenia na własny koszt można domagać się od sąsiada współfinansowania napraw i remontów. Tego typu inwestycje powinny być współfinansowane. Mamy prawo żądać od sąsiada, aby uczestniczył w kosztach naprawy płotu.

.Problem pojawi się ponownie, gdy stare ogrodzenie ulegnie całkowitemu zniszczeniu. Wtedy nie będzie można już mówić o remoncie, lecz o budowie nowego ogrodzenia, którego koszty ponosi tylko ten właściciel, który jest zainteresowany budową.

Czy można postawić płot na granicy bez zgody sąsiada?

Nie musimy pytać o zgodę sąsiada w kwestii budowy ogrodzenia, ale pod pewnym warunkiem. Jeśli ogrodzenie stanie tylko po naszej stronie działki i żaden z jego elementów nie przekroczy terenu sąsiada. W przeciwnym razie sąsiad musi wyrazić zgodą na płot między działkami. Jeśli naruszymy w jakiś sposób jego teren, może nam nakazać rozbiórkę ogrodzenia. Może też sam rozebrać nam ogrodzenie i jeszcze obarczyć nas kosztami. Prawo będzie po jego stronie

Zgodę sąsiada trzeba uzyskać na piśmie (najlepiej spisać umowę), która zabezpieczy nas przed ewentualnym sprzeciwem czy roszczeniami. Być może uda nam się też wynegocjować podział kosztów i w ten sposób inwestycja okaże się korzystna dla obu stron.

Barbara Sysik, Wiktor Kalinowski

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.