Pozwolenie na budowę konieczne na połączenie 2 mieszkań w bloku
Prawo budowlane stanowi, że na połączenie 2 mieszkań w bloku konieczne jest uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę. Prace, które trzeba przeprowadzić są kwalifikowane jako przebudowa, a na tę już potrzebujesz zezwolenia.
W celu zgodnego z prawem połączenia sąsiadujących ze sobą mieszkań niezbędne jest uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę. Wynika to z tego, że podejmowane przez nas prace będą stanowiły tzw. przebudowę.
Połączenie obu mieszkań wiąże się z przebudową
Zgodnie z definicją zawartą w ustawie prawo budowlane (art. 3 pkt 7 PrBud) przez przebudowę należy rozumieć wykonywanie robót budowlanych, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego, z wyjątkiem charakterystycznych parametrów, jak: kubatura, powierzchnia zabudowy, wysokość, długość, szerokość bądź liczba kondygnacji.
Twoje przyszłe działania czyli: wyburzenie części ściany nośnej, wykucie dodatkowych drzwi wejściowych czy zamurowanie obecnych, spowoduje m.in. zmianę parametrów użytkowych i technicznych.
Co do wniosku o pozwolenie na budowę
Wraz z wnioskiem o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę, oczywiście poza kompletem innych wymaganych dokumentów, należy także złożyć m.in. odpowiednią ilość egzemplarzy projektu budowlanego oraz oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.
Należy pamiętać, aby już wraz z wnioskiem o pozwolenie na budowę przedłożyć organowi zgodę wspólnoty na połączenie dwóch mieszkań w jedno. Unikniesz wtedy braków i zbędnego przedłużania postępowania. Bez okazania zgody wspólnoty, zgody na przebudowę nie uzyskamy.
Polecamy: Zgoda wspólnoty na połączenie 2 mieszkań
Dysponując ostateczną decyzją o pozwoleniu na budowę i następnie po zgłoszeniu zamiaru prowadzenia robót budowlanych, możemy rozpocząć inwestycję.
Zaświadczenie o samodzielności utworzonego mieszkania
Bardzo ważne jest, aby po ukończonej przebudowie pozyskać zaświadczenie o samodzielności utworzonego lokalu mieszkalnego. Z zaświadczenia będzie wynikać, że nowo utworzone mieszkanie jest samodzielne i w pełni odpowiada przepisom ustawy o własności lokali (art.2).
W celu uzyskania takiego zaświadczenia należy złożyć stosowny wniosek w starostwie. Opłata od wniosku wynosi 17 zł. Uzyskanie zaświadczenia będzie potrzebne do sprawnego założenia nowej księgi wieczystej.