Pozwolenie na budowę konieczne na połączenie 2 mieszkań w bloku

2013-10-15 22:34
Połączenie 2 mieszkań w bloku
Autor: photos Połączenie 2 mieszkań zwykle wiąże się z przebudową, a ta wymaga uzyskania zezwolenia

Prawo budowlane stanowi, że na połączenie 2 mieszkań w bloku konieczne jest uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę. Prace, które trzeba przeprowadzić są kwalifikowane jako przebudowa, a na tę już potrzebujesz zezwolenia.

W celu zgodnego z prawem połączenia sąsiadujących ze sobą mieszkań niezbędne jest uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę. Wynika to z tego, że podejmowane przez nas prace będą stanowiły tzw. przebudowę.

Połączenie obu mieszkań wiąże się z przebudową

Zgodnie z definicją zawartą w ustawie prawo budowlane (art. 3 pkt 7 PrBud) przez przebudowę należy rozumieć wykonywanie robót budowlanych, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego, z wyjątkiem charakterystycznych parametrów, jak: kubatura, powierzchnia zabudowy, wysokość, długość, szerokość bądź liczba kondygnacji.

Twoje przyszłe działania czyli: wyburzenie części ściany nośnej, wykucie dodatkowych drzwi wejściowych czy zamurowanie obecnych, spowoduje m.in. zmianę parametrów użytkowych i technicznych.

Co do wniosku o pozwolenie na budowę

Wraz z wnioskiem o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę, oczywiście poza kompletem innych wymaganych dokumentów, należy także złożyć m.in. odpowiednią ilość egzemplarzy projektu budowlanego oraz oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

Należy pamiętać, aby już wraz z wnioskiem o pozwolenie na budowę przedłożyć organowi zgodę wspólnoty na połączenie dwóch mieszkań w jedno. Unikniesz wtedy braków i zbędnego przedłużania postępowania. Bez okazania zgody wspólnoty, zgody na przebudowę nie uzyskamy.

Polecamy: Zgoda wspólnoty na połączenie 2 mieszkań

Dysponując ostateczną decyzją o pozwoleniu na budowę i następnie po zgłoszeniu zamiaru prowadzenia robót budowlanych, możemy rozpocząć inwestycję.

Zaświadczenie o samodzielności utworzonego mieszkania

Bardzo ważne jest, aby po ukończonej przebudowie pozyskać zaświadczenie o samodzielności utworzonego lokalu mieszkalnego. Z zaświadczenia będzie wynikać, że nowo utworzone mieszkanie jest samodzielne i w pełni odpowiada przepisom ustawy o własności lokali (art.2).

W celu uzyskania takiego zaświadczenia należy złożyć stosowny wniosek w starostwie. Opłata od wniosku wynosi 17 zł. Uzyskanie zaświadczenia będzie potrzebne do sprawnego założenia nowej księgi wieczystej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE