Rodzaje map: jaka mapa geodezyjna do jakich celów?
Zlecając geodecie wykonanie mapy geodezyjnej, musimy go poinformować, do czego będzie nam ona potrzebna. Tylko wtedy geodeta przygotuje odpowiedni rodzaj mapy. Zobacz jakie rodzaje map istnieją i czym się od siebie różnią.
Kopia mapy zasadniczej
Kopia mapy zasadniczej – można ją otrzymać w powiatowym ośrodku dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej, popularnie nazywanym składnicą. Może służyć jedynie do celów informacyjnych, jest to bowiem mapa archiwalna i może nie zawierać wszystkich obiektów znajdujących się w terenie. Niektóre urzędy na jej podstawie wydają jednak decyzję o warunkach zabudowy.
Mapa podziałowa
Mapa podziałowa – mapa geodezyjna sporządzana przy wydzielaniu z większej nieruchomości mniejszych działek, jej wykonanie zleca się przy dzieleniu działki na mniejsze.
Mapa do celów prawnych
Mapa do celów prawnych – służy do dokonywania czynności prawnych, na przykład założenia księgi wieczystej.
Mapa do celów projektowych
Mapa do celów projektowych – rodzaj mapy geodezyjnej, który powstaje po uaktualnieniu przez geodetę mapy zasadniczej. Czasami zdarza się, że nie ma mapy zasadniczej i geodeta musi mierzyć cały teren od początku i tworzyć nową mapę zasadniczą.
Mapa do celów projektowych potrzebna jest do uzyskania pozwolenia na budowę i musi być dołączona do projektu architektoniczno-budowlanego. Ważność mapy do projektu jest ograniczona czasowo.
Mapy inwentaryzacyjne
Mapy inwentaryzacyjne – potrzebne są do zgłoszenia domu do użytkowania. Jest ich kilka: osobno wykonuje się mapę inwentaryzacyjną domu i ogrodzenia (na tej mapie nanosi się również szambo, jeśli jest przewidziane), przyłączy gazowych, elektrycznych, wodociągowych i kanalizacyjnych.