Formalności przed budową domu 2024. Jakie dokumenty są potrzebne do budowy?

2024-01-26 10:09

W jaki sposób najlepiej przeanalizować, jakie formalności są niezbędne przed budową domu w bieżącym roku? Jakie dokumenty będą potrzebne w 2024, by uzyskać pozwolenie na budowę domu i nie tylko? - By nie przestraszyć się na wstępie nadmiarem informacji, najlepiej zerknąć tylko na zestawienie formularzy na oficjalnej rządowej aplikacji do składania wniosków w procesie budowlanym. A w konkretnym przypadku skonsultować się z projektantem.

Spis treści

  1. Przed budową domu - krok po kroku
  2. Dokumenty przed budową domu
  3. Formalności przed budową domu, które uzupełniane są etapami
  4. Współpraca z projektantem przy budowie domu równa się asysta dla inwestora
  5. Przykład – lista załączników do wniosku o pozwolenie na budowę

Przed budową domu - krok po kroku

Artykuł zostaje przygotowany z myślą o osobach, które dopiero chcą się zorientować w temacie. Na wstępie należy zaznaczyć, że do każdej budowy trzeba podejść indywidualnie i skonsultować się ze specjalistą, ale formalności stają się coraz prostsze. Można zerknąć na Listę aktualnie dostępnych wniosków w oficjalnej rządowej aplikacji, która jest bardzo intuicyjna. Większość formularzy nie będzie potrzebna ani przed budową domu, ani później (w przypadku takiej inwestycji), ale czasem można mieć wątpliwości co do załączników. Architekt, projektant, podpowie dokładnie, jakie dokumenty należy skompletować przed budową na danym etapie.

Dokumenty przed budową domu

Dlaczego nie zawsze sprawa jest oczywista? Na przykład: dom do 70 m² można wybudować bez pozwolenia na budowę, ale budowa wymaga zgłoszenia. Bez projektu zagospodarowania działki lub terenu nie obejdzie się więc w przypadku domu o każdym metrażu, ponieważ ten załącznik jest wymieniony zarówno we wniosku na pozwolenie, jak i w formularzu zgłoszenia.

Formalności przed budową domu, które uzupełniane są etapami

Na starcie nie warto zagłębiać się w kompletne procedury i przepisy związane budową, bo są obszerne. Lepiej od razu przejść do rzeczy i zapytać projektanta o konkretny przypadek, warunki lub oczekiwania. Na przykład: od czego powinien zacząć właściciel działki, który chce wybudować na niej dom? Co powinna zrobić osoba zainteresowana konkretnym projektem, by wybrać do zakupu odpowiednią działkę i mieć 100% pewności, że teren nadaje się do budowy? – Formalności są uzupełniane krok po kroku, w zależności od etapu – koncepcja, projektowanie, zezwolenie, zgłoszenie. Jedna osoba może rozpoczynać od weryfikacji, czy teren nadaje się pod budowę, inna od zakupu działki budowlanej itd.

Współpraca z projektantem przy budowie domu równa się asysta dla inwestora

Niemożliwe jest pominięcie wymaganych punktów już od samego startu, np. architekt nie dokona adaptacji gotowego projektu domu bez sprawdzenia przez geodetę wymiarów i stanu faktycznego działki (i naniesienia ewentualnych zmian). A do tego potrzebna jest mapa zasadnicza – jej zakup. Architekt zadba o to. Przy współpracy z uprawnionym projektantem nie zostaną pominięte żadne obowiązki i dokumenty potrzebne do dopełniania później formalności w urzędach.

Przykład – lista załączników do wniosku o pozwolenie na budowę

Na pierwszy rzut oka lista załączników jest krótka i prosta. Od 2021 roku wniosek można utworzyć korzystając z usług cyfrowych na Portalu eBudownictwo. Do każdego wniosku o pozwolenie na budowę zgodnie z obowiązującymi przepisami należy załączyć:

  • oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane,
  • potwierdzenie uiszczenia opłaty skarbowej – jeżeli obowiązek uiszczenia takiej opłaty wynika z ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (w 2024 roku tak jest),
  • projekt zagospodarowania działki lub terenu oraz projekt architektoniczno-budowlany,
  • decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu – jeżeli jest ona wymagana zgodnie z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym,
  • pełnomocnictwo do reprezentowania inwestora – jeżeli inwestor działa przez pełnomocnika,
  • inne załączniki, jeśli są wymagane przepisami prawa.

Ostatnie nie są potrzebne w przypadku budowy domu – dotyczą innych budynków i obiektów.

Bez formalności. Co można zbudować na działce?

Zobacz też: Parterowy dom do 100m2 z poddaszem do adaptacji. "Miarodajny" - tani w budowie projekt z kolekcji Muratora