Drewno na opał z własnego ogrodu. Pozwolenie na wycięcie drzewa z własnej posesji już nie będzie potrzebne? Zmiany w zasadach wycinki drzew

2022-10-06 19:23
Wycinka drzew
Autor: GettyImages

Wycinka drzew z własnej posesji jest uregulowana zapisami w ustawie o ochronie przyrody. Zasady wycinania drzew mogą się zmienić - będzie można wycinać większe drzewa, a gmina będzie szybciej wydawała decyzje. Wynika to z projektu ustawy o zmianie ustaw w celu likwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnych.

Do Sejmu wpłynął przygotowany przez sejmową Komisję Nadzwyczajną do spraw deregulacji projekt ustawy o zmianie ustaw w celu likwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnych, w którym m.in. zaproponowano zmiany w ustawie o ochronie przyrody w zakresie dotyczącym wycinki drzew.

Sprawdź aktualne przepisy dotyczące wycinki drzew >>>

Zgłoszenie wycinki drzewa - jakie drzewa trzeba będzie zgłosić?

Jeśli proponowane przez posłów zmiany zostaną przyjęte, to zwiększony zostanie o 20 cm – w stosunku do aktualnie obowiązujących wymiarów – obwód pnia drzewa (mierzonego na wysokości 5 cm), od którego wymagane jest dokonanie przedmiotowego zgłoszenia.

Zatem po wejściu w życie nowych przepisów właściciel posesji, na której rosną drzewa, będzie zobowiązany zgłosić do urzędu zamiar wycinki drzew, których obwód pnia drzewa mierzonego na wysokości 5 cm przekracza:

  • 100 cm - w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego;
  • 85 cm - w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego;
  • 70 cm - w przypadku pozostałych gatunków drzew.

Skrócone terminy na dokonanie oględzin drzew do wycinki i wniesienie sprzeciwu

W projekcie zapisano także, że skróceniu ulega z 21 do 14 dni termin na dokonanie przez organ oględzin drzew zgłoszonych do wycinki oraz z 14 do 7 dni termin na wniesienie przez urzędnika ewentualnego sprzeciwu. Jednocześnie zamierza się wprowadzić ustawowy 14-dniowy termin na rozpoznanie odwołania od sprzeciwu złożonego przez organ.

Jak podano w uzasadnieniu projektu: "Dzięki tej zmianie właściciele nieruchomości będą mogli w szerszym zakresie korzystać z przysługującego im prawa własności, a w sytuacji, w której będą chcieli dokonać usunięcia drzewa wymagającego zgłoszenia, szybciej uzyskają ostateczne rozstrzygnięcie, czy mogą tego dokonać. Dzięki temu rzadziej będą pozbawiani możliwości usunięcia drzewa i nowego zagospodarowania swojej nieruchomości w trakcie jednego sezonu, co aktualnie – ze względu na przeciągające się czynności administracyjne – często ma miejsce."

Projekt ustawy jest skierowany do I czytania na posiedzeniu Sejmu.

Sprawdź też:

Świeżo ścięte drewno nie nadaje się na opał

Efektywność ogrzewania drewnem zależy od jego jakości. Drewno opałowe powinno być dobrze wysuszone. Im mniej wody zawiera, tym lepiej się pali i daje więcej ciepła. Dlatego drewno przeznaczone do kotła lub kominka powinno być sezonowane, najlepiej na świeżym powietrzu.

Przeczytaj też: Drewno opałowe coraz droższe, a i tak go brakuje! Gdzie kupić drewno na opał? Sprawdzamy!

Sezonowanie drewna opałowego wymaga czasu. Jeden sezon – od ścięcia zimą do spalenia podczas następnej - to absolutne minimum. Najlepiej, gdy sezonowanie drewna na opał trwa dwa lata.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE