Nowy podatek od deszczu. Kto i ile zapłaci? Jak go obniżyć?

2020-08-26 11:04
Podatek od deszczu
Autor: Piotr Mastalerz Dom, taras, wybrukowany podjazd zmniejszają powierzchnię miejscowej retencji wód opadowych. Za to właściciele domów mają płacić podatek od deszczu

Podatek od deszczu (deszczowy) dotyczy uniemożliwienia retencji wód opadowych tam, gdzie występują, czyli na obszarze danej nieruchomości. Projekt zmiany ustawy Prawo wodne ma rozszerzyć obowiązek płacenia podatku deszczowego na właścicieli domów.

Dotychczas podatek od deszczu (tzw. podatek deszczowy) dotyczył tylko właścicieli wielkich nieruchomości (powyżej 3500 m2), które były zabudowane lub pokryte nawierzchnią nieprzepuszczającą wody (beton, asfalt, kostka brukowa) w więcej niż 70%. Na takich obszarach następuje olbrzymie zmniejszenie naturalnej retencji i konieczne jest odprowadzanie wód opadowych do kanalizacji zbiorczej lub zbiorników wodnych. Określone w ustawie Prawo wodne wielkości sprawiały, że płacony od początku 2018 r. podatek od deszczu dotyczył wielkich obiektów - przedsiębiorstw produkcyjnych, hal handlowych, magazynów, biurowców, bloków mieszkalnych itp.

Proponowane zmiany mają rozszerzyć obowiązek płacenia podatku od deszczu na właścicieli domów. Ma to stanowić element walki z suszą.

Podatek od deszczu
Autor: Balex Metal Mniejszy podatek od deszczu zapłacą ci, którzy retencjonują deszczówkę

Spis treści

  1. Jak walczyć z suszą
  2. Podatek od deszczu – zmiana ustawy Prawo wodne
  3. Kogo będzie dotyczyć podatek od deszczu:
  4. Jaka wysokość podatku od deszczu? Ile zapłacimy
  5. Podatek od deszczu a retencja wód
  6. Wpływy z podatku deszczowego

Jak walczyć z suszą

Obecnie przedsięwzięto kampanię zmierzającą do tego, żeby zachęcić właścicieli domów do retencji wód opadowych na własnej posesji. W ramach rządowego projektu Moja woda oraz wielu inicjatyw samorządowych właściciele domów jednorodzinnych mogą uzyskać dofinansowanie na małą retencję, to jest zbiorniki, instalacje rozsączające i inne formy zbierania i wykorzystywania deszczówki w obrębie własnej nieruchomości.

Przeczytaj też:

Złap deszczówkę! Dofinansowania instalacji do zbierania wody opadowej >>>

Podatek od deszczu
Autor: Ekodren Wpływy z podatku od deszczu mają częściowo zasilić samorządy, a te ich 80% powinny przeznaczyć na rozwój retencji wód

Podatek od deszczu – zmiana ustawy Prawo wodne

W projekcie ustawy z 12 sierpnia 2020 r. zmieniającym Prawo wodne jest przewidziane zdecydowane rozszerzenie liczby podmiotów, których będzie dotyczyć podatek od deszczu. Zgodnie z projektem:

  • wielkość nieruchomości ma być zmniejszona do 600 m2,
  • wielkość obszaru wyłączonego z powierzchni biologicznie czynnej ma wynosić więcej niż 50% nieruchomości.

To oznacza, że podatek od deszczu będą płacić właściciele wielu domów jednorodzinnych. Podatek deszczowy nalicza się bowiem od powierzchni dachów budynków, tarasów, podjazdów i innych powierzchni trwale nieprzepuszczalnych, czyli na przykład wyłożonych kostką brukową.

Kogo będzie dotyczyć podatek od deszczu:

  • właścicieli działek o powierzchni powyżej 600 m2,
  • na których ponad 50% powierzchni nie jest biologicznie czynna.
Podatek od deszczu
Autor: Studio O. Podatek od deszczu ma dotyczyć działek, na których ponad 50% powierzchni nie jest biologicznie czynna. Projekt Studio O.

Jaka wysokość podatku od deszczu? Ile zapłacimy

Zaproponowano, aby wysokość opłaty od powierzchni uszczelnionych trwale związanych z gruntem wynosiła 1,50 zł za 1 m2 rocznie. Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej odpowiadające za projekt ustawy oszacowało, że podatek od deszczu wyniesie średnio 1350 zł rocznie na gospodarstwo domowe.

Podatek ma być niższy w przypadku nieruchomości, na których znajdują się urządzenia do retencjonowania wody!

Jeśli na działce są zainstalowane urządzenia do retencjonowania wody o pojemności do 10% odpływu rocznego, wtedy wysokość podatku będzie wynosić 0,90 zł za 1 m2 na rok, czyli średnio wyniesie 810 zł rocznie.

Najmniej zapłacą właściciel nieruchomości dysponujący urządzeniami do retencjonowania wody o pojemności od 10 do 30% odpływu rocznego. Wtedy podatek wyniesie 0,45 zł za 1 m2 rocznie, czyli przeciętnie 405 zł na rok .

Podatek od deszczu
Autor: Andrzej Szandomirski W związku z postępującymi zmianami klimatu pora zacząć dbać o środowisko, zaczynając od własnej działki

Podatek od deszczu a retencja wód

Wprowadzenie powszechnego podatku od deszczu ma zachęcić właścicieli domów do inwestycji mających na celu zagospodarowanie wód opadowych i roztopowych na obszarze własnej działki. Ma temu sprzyjać zapewnienie większych wpływów do budżetów samorządowych, które mają być przeznaczone również na wsparcie inwestycji rozwijających miejscową, indywidualną retencję wód.

Z kolei inwestorzy planujący budowę domu powinni pamiętać o pozostawieniu jak największej powierzchni biologicznie czynnej na swojej działce. Na powierzchni nieutwardzonej betonem lub płytami i kostkami brukowymi woda opadowa będzie wsiąkać w grunt, zasilając miejscowe wody gruntowe oraz roślinność.

Wpływy z podatku deszczowego

Zgodnie z projektem ustawy pieniądze zebrane w postaci podatku deszczowego od właścicieli nieruchomości trafią w 75 proc. do Wód Polskich, a w 25 proc. - do budżetu danej gminy. Twórcy projektu zmian w Prawie wodnym przewidują, że liczba nieruchomości objętych tym podatkiem wzrośnie 20-krotnie. Obecnie jest to około 7000 działek, co daje 6,24 mln zł wpływów do Wód Polskich oraz 700 tys. zł do samorządów. Po zmianach kwoty te mają wzrosnąć do 180 mln zł, z czego 135 mln zł trafi do Wód Polskich, a 45 mln do gmin. Samorząd będzie miał obowiązek przeznaczyć co najmniej 80 proc. tej kwoty na rozwój retencji wód opadowych w zlewni obejmującej obszar danej gminy.

Projekt ustawy jest w trakcie konsultacji.

Drenaż rozsączający na działce - sposób na wodę deszczową
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE