Budowa grilla w ogrodzie: projekt kamiennego grilla
Oto pomysł na niebanalny, elegancki, funkcjonalny grill z kamienia, który w ogrodzie będzie pełnił funkcję ogrodowego paleniska. dodatkowo ten kamienny grill będzie zdobił otoczenie domu. Budowa grilla w ogrodzie: kamienny grill.
Autor: Andrzej Szandomirski
Grill od strony „kuchni”. Wygodny w obsłudze, ze schowkiem na węgiel drzewny i akcesoria potrzebne do grillowania
Ten grill ma bardzo prostą formę. Wykonany został ze szlachetnego materiału – granitu. Ożywa podczas ogrodowych spotkań; wygaszony zamienia się w majestatyczną kamienną bryłę. Świetnie komponuje się z otoczeniem. Odwiedzający ogród goście nie od razu odgadują, że surowa kamienna forma tak naprawdę skrywa palenisko.
Do zbudowania tego grilla potrzebne będą:
- materiały: kostka granitowa szara 8/11 cm (tona), blat kamienny (odpady kamieniarskie – 0,65 m2) – można dostać w zakładzie kamieniarskim, gęsty ruszt ze stalowej blachy (palenisko), kratka do grillowania, gotowa zaprawa (150 kg);
- narzędzia: łopata, szpachelka.
Grill został umieszczony w utwardzonej kostką nawierzchni tworzącej wokół niego okrąg. Podobną nawierzchnię wykonano w miejscu biesiadowania.
- Zamiast tradycyjnego paleniska – szuflady ze stalowej blachy – zrobiono je z gęstego stalowego rusztu. Ponieważ jest ażurowe, do węgla drzewnego dociera powietrze i proces spalania jest lepszy, poza tym popiół osypuje się poniżej miejsca spalania.
- Kratkę do grillowania i gęsty ruszt paleniska zamówiono na wymiar, ale można też kupić gotowe (koniecznie przed rozpoczęciem budowy, żeby dostosować do ich wymiarów wielkość komory paleniska).
- Blat grilla zrobiono z oszlifowanych fragmentów granitowej płyty; jest gładki i można na nim wygodnie stawiać naczynia. Płyty nacięto tak, by przypominały kamienną kostkę. Dzięki temu blat pasuje stylistycznie do ścian grilla.
- Do murowania grilla najlepiej jest użyć gotowej zaprawy do kamieni, ale może też być zaprawa cementowa. Podczas murowania należy systematycznie zmywać z kamieni zabrudzenia z zaprawy, gdyż po zaschnięciu są trudne do usunięcia.
Projekt: architekt Jan Smereczyński