Budowa oczka wodnego
Sztuczny zbiornik wodny możesz śmiało wykonać sam. Wszystkie potrzebne materiały znajdziesz w specjalistycznych sklepach. Również roślinność i ryby. Najlepiej kiedy prace rozpoczniesz zimą. Na wiosnę zbiornik wodny będzie gotowy do obsadzenia.
Wybierając miejsce na sztuczny zbiornik wodny musisz pamiętać, że promienie słoneczne powinny do niego docierać tylko od 4 do 6 godzin dziennie. Dlatego lepiej, kiedy wybrane miejsce będzie częściowo zacienione. Im głębsze oczko tym woda będzie się wolniej nagrzewała, co zapobiegnie przerostowi glonów i nie zabraknie tlenu. Unikaj miejsc pod koronami drzew, ponieważ spadające liście będą gniły w wodzie. Kaskady wodne lokalizuj blisko domu, ponieważ wszelkie pompki elektryczne i oświetlenie będą potrzebowały prądu.
Zobacz jak wykonać oczko wodne razem z nami.
Sprawdź jak wykonać żwirowy brzeg oczka wodnego
Potrzebne będą:
- płyty piaskowca
- żwir
- folia PCV
- zaprawa cementowa
- otoczaki
- pompa zasilająca kaskadę
- pompa do filtra
- zestaw filtrujący
- taśma miernicza
- poziomnica
- łopata
- kielnia
- ostry nóż
- zaprawa cementowa
- geowłóknina
- skimmer
- serpentynit

Autor: Robert Szarapka
Za pomocą taśmy mierniczej i kołków zaznacz zarys wszystkich elementów oczka, kaskady i strumienia.

Autor: Robert Szarapka
Zrób wykop uwzględniając półki na rośliny. Brzegi uformuj ze spadkiem. Twoje oczko w najgłębszym punkcie powinno mieć 110 cm. Następnie wypoziomuj zbiornik.

Autor: Robert Szarapka
Ukształtuj wzniesienie z ziemi pochodzącej z wykopu. Podeprzyj je murkiem oporowym o wysokości 75 cm i ukształtuj korytko strumyka.

Autor: Robert Szarapka
Na dnie zbiornika wyłóż geowłókninę, a następnie folię PCW o grubości 1mm. Tą samą folią wyłóż koryto strumienia. Do zbiornika nalej wody, dzięki której folia swobodnie się ułoży. Następnie odetnij jej nadmiar pozostawiając 20 cm zapas.

Autor: Robert Szarapka
Zrób obsadę, wokół swojego oczka, z płyt piaskowcowych. Osadzaj je na zaprawie cementowej. Następnie z otoczaków i piaskowców zrób progi spiętrzające wodę w strumieniu.

Autor: Robert Szarapka
Wybuduj kaskadę za pomocą płyt serpentynitu połączonych zaprawą. Powinna mieć wysokość 60 cm. Wmuruj końcówkę węża o średnicy 1,5 cala. Następnie do zbiornika z wodą włóż pompę tłoczącą wodę na szczyt kaskady, a drugą o mniejszej wydajności tłoczącą wodę do filtra, oraz skimmer oczyszczający lustro wody. Przewody zamaskuj kamieniami.

Autor: Robert Szarapka
Zestaw filtrujący i lampę UV umieść w studzience obok zbiornika. Gdy temperatura wody przekracza 12 stopni, filtr powinien pracować przez cały czas.

Autor: Robert Szarapka
W strategicznych miejscach rozmieść lampy oświetlające wodę i rośliny. W oddalonym miejscu zainstaluj automatykę sterującą przepływem wody.

Autor: Robert Szarapka
Rozdzielnię gniazd przyłączeniowych umieść przy zbiorniku, blisko ukrytego filtra.

Autor: Robert Szarapka
Na dno strumienia wysyp żwir. Obsadź teren wokół oczka roślinnością i wyłóż niewielkimi kamieniami.
Murator.tv: Basen ogrodowy zamiast oczka wodnego. Latem kąpiel - zimą ślizgawka
Baseny ogrodowe z żywicy i kruszywa mogą mieć dowolny kształt. Żywicę i kruszywo rozprowadza się na izolacji z folii EPDM. W odróżnieniu od innych nie trzeba z nich spuszczać wody, więc zimą zamieniają się w ślizgawki dla maluchów.