Tunbergia – modne kwitnące pnącze na balkony i tarasy

2019-06-25 8:10 Opracowanie: redakcja serwisu

Tunbergia oskrzydlona to kwitnące pnącze, znakomite do uprawy w pojemnikach na balkonach i tarasach. Intensywnie pomarańczowe bądź żółte kwiaty tunbergii mają ciemny środek – co nadaje im wyjątkowy wygląd. Dowiedz się, jakie warunki uprawy zapewnić tunbergii oskrzydlonej.

Tunbergia oskrzydlona (łac. Thunbergia alata) to szybko rosnące pnącze, którego pędy dorastają do 100–150 cm długości (w naturalnym środowisku – w południowej i południowo-wschodniej Afryce –jej pędy dorastają do 3 m długości), są słabo rozgałęzione i wiotkie, z łatwością owijają się wokół podpór. Liście tunbergii są zielone, sercowate lub strzałkowate, mają 5–7 cm długości, wyrastają na długich ogonkach liściowych. Górna strona blaszek liściowych jest błyszcząca.

Największą ozdobą tunbergii są kwiaty - zbudowane z pięciu płatków korony, które w dolnej części zrastają się, tworząc lekko rozdętą rurkę. Płatki mają kolor pomarańczowy bądź żółty (bywają też białe), zaś wnętrze rurki jest niemal czarne. Tunbergia oskrzydlona kwitnie od czerwca aż do października. 

tunbergia
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia (www.flowercouncil.co.uk) Tunbergię oskrzydloną najlepiej sadzić pojedynczo w dość dużym pojemniku

Tunbergia oskrzydlona - warunki uprawy

Tunbergia oskrzydlona jest u nas uprawiana jako pnącze jednoroczne. Niestety nie przetrwa zimy na zewnątrz – już pierwsze jesienne przymrozki powodują zamieranie rośliny. Można ją jednak spróbować przezimować w pomieszczeniu (w kolejnym roku zakwitnie szybciej).

Tunbergię najlepiej ustawić w miejscu osłoniętym od wiatru, ponieważ silne podmuchy mogą niszczyć delikatne liście i kwiaty. Roślina może rosnąć zarówno w pełnym słońcu, jak i w półcieniu (choć tu może kwitnąć słabiej).

Roślina wymaga stale lekko wilgotnego podłoża. Jest to szczególnie ważne w okresie kwitnienia, gdyż niedobór wody powoduje natychmiastowe więdnięcie liści i wszystkich rozwiniętych kwiatów, które nawet po podlaniu już się nie podniosą. Dlatego trzeba ją obficie podlewać - w upalne dni nawet dwa razy dziennie.
Tunbergię należy także systematycznie nawozić, stosując nawozy dla roślin kwitnących (np. balkonowych).

Tunbergię oskrzydloną najlepiej sadzić pojedynczo w dość dużym pojemniku. Roślina wymaga podpór (np. bambusowych tyczek lub drabinek). Uprawiana w wiszących pojemnikach potrzebuje dość długich uchwytów, po których może wspinać.

Tunbergia
Autor: GettyImages Tunbergia kwitnie długo - aż do października
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE