Radzimy, jak uprawiać truskawki pnące. Poznaj odmiany truskawek pnących.

2024-05-13 11:25

Truskawki pnące są coraz częściej sadzone zarówno w ogrodzie, jak i na balkonie czy tarasie. Warto pokusić się o uprawę truskawek pnących, bo nie dość, że obficie owocują, to dodatkowo są ciekawą ozdobę ogrodu czy balkonu. Jak uprawiać truskawki pnące?

Truskawki pnące
Autor: GettyImages Truskawki pnące uprawiane w pojemnikach na balkonach czy tarasach zajmują mało miejsca, a do tego łatwo zbiera się ich owoce

Spis treści

  1. Dlaczego warto uprawiać truskawki pnące?
  2. Uprawa truskawek pnących na balkonie
  3. Truskawki pnące - podpowiadamy, jakie wybrać stanowisko
  4. Podlewanie i nawożenie truskawek pnących
  5. Polecamy odmiany truskawek pnących
  6. Jak przezimować pnące truskawki balkonowe?

Dlaczego warto uprawiać truskawki pnące?

Truskawki pnące mają dwie zalety: wydają smaczne owoce, a także stanowią oryginalna ozdobę ogrodu, balkonu czy tarasu. Od kilku lat truskawki pnące zdobywają serca miłośników roślin. Sadzonki odmian truskawek pnących są coraz częściej poszukiwane, zarówno przez amatorów, jak i profesjonalnych producentów. Truskawki pnące są wspaniałym rozwiązaniem nie tylko do ogrodu, ale też na balkony i tarasy.

Truskawki pnące w rzeczywistości nie są pnączami – wytwarzają dużą liczbę długich rozłogów, co powoduje, że wyglądem przypominają rośliny pnące.

Uprawa truskawek pnących na balkonie

Truskawki pnące stały się hitem upraw balkonowych: wyglądają niezwykle efektownie, obficie owocują i są tak samo smaczne, jak tradycyjne odmiany truskawek. Truskawki wiszące będą oryginalnym elementem każdej balkonowej aranżacji.

Na balkonie truskawki pnące możemy uprawiać w skrzynkach balkonowych, donicach bądź zwisających pojemnikach – możemy je sadzić pojedynczo, ale także łączyć w jednym pojemniku z innymi roślinami. Tutaj mamy nieograniczone pole do zabawy kolorem, formą i kształtem. Czerwień owoców truskawki doskonale kontrastuje z soczystą zielenią liści i tworzy mocny, wyrazisty akcent na tle innych roślin.

Zebrane dojrzałe owoce truskawek wykorzystać można do bezpośredniego spożycia, a także do wyrobu konfitur czy dżemów. Owoce zbiera się tylko w słoneczne dni, ponieważ ich zbiór podczas deszczu powoduje szybsze gnicie owoców.

Truskawki pnące - podpowiadamy, jakie wybrać stanowisko

Najkorzystniejszym stanowiskiem dla truskawek pnących jest miejsce słoneczne i odsłonięte. Truskawki te wymagają podpór, po których będą mogły się wspinać. Kwitną przez całe lato, aż do późnej jesieni.

Podlewanie i nawożenie truskawek pnących

Nie wolno przesuszać truskawek pnących – wymagają one podlewania wtedy, gdy podłoże nieco przeschnie. Jeśli stanowisko, w którym rosną, jest silnie nasłonecznione, lub truskawki rosną w plastikowej skrzynce balkonowej, zalecane jest podlewanie nawet dwa razy dziennie.

Najlepiej do zasilania truskawek pnących stosować nawozy naturalne lub kompost, ponieważ wszelkie pestycydy zostaną wchłonięte i zmagazynowane w owocach truskawek i po ich spożyciu mogą być szkodliwe dla zdrowia. Nawóz naturalny jest bezpiecznym rozwiązaniem, a także pozytywnie wpływa na smak owoców.

Polecamy odmiany truskawek pnących

Do polecanych odmiany truskawek pnących należą: 'Selva', 'Everest', 'Ostara', 'Evie II', 'Albion', 'Super Star', 'Temptation'. Bardzo ciekawa jest odmiana 'Pink Panda', która ma efektowne, różowe lub ciemnoróżowe kwiaty.

Przeczytaj też:

warto wiedzieć

Jak przezimować pnące truskawki balkonowe?

Truskawki pnące uprawiane w pojemnikach można jesienią zadołować (umieścić w gruncie wraz z donicą) a część nadziemną przykryć, np. matą słomianą.

Można też przenieść donicę do pomieszczenia ale musi być chłodne i widne. Temperatura w nim nie powinna spadać poniżej 0 st.C, ale też wzrastać powyżej 10 st.C. Wiosną trzeba rośliny zahartować wynosząc przez tydzień na zewnątrz, najpierw na krótko (15-30 min.) i codziennie coraz dłużej. Można też np. otwierać szeroko okno.

Jeżeli nie można przenieść donicy do pomieszczenia, trzeba ją wraz z roślinami owinąć matą słomiana albo kilkoma warstwami tektury falistej, albo włókniną zimową.

We wszystkich trzech przypadkach ważne jest zapewnienie roślinom wilgotnego podłoża, czyli co jakiś czas podlewanie – tak by bryła korzeniowa nie przeschła. Trudno podać konkretnie jak często, bo to zależy od konkretnych warunków pogodowych – na pewno nie w mróz, ale wtedy gdy podłoże jest suche. Trzeba sprawdzać.Młode rośliny z odrostów można posadzić do ziemi i też okryć – lepiej zniosą niską temperaturę.

Tekst: Anna Skórkowska

Quiz: Truskawki - czy jesteś ich prawdziwym znawcą?

Pytanie 1 z 7
Kiedy dojrzewają truskawki?
Truskawki