7 zasad układania płytek na tarasie. Poradnik

2017-09-11 2:00
Wielkoformatowe płyty brukowe na podjazd
Autor: Bruk-Bet

Taras wykończony płytkami może nam służyć całe lata. Ale tylko pod warunkiem, że wybierzemy odpowiednie płytki, ułożymy je na tarasie zgodnie z wymogami oraz będziemy o nie właściwie dbać. Poznaj 7 zasad układania płytek na twoim tarasie, które zagwarantują trwałość i dobrą jakość wykonania.

Ponieważ posadzkę z płytek łatwo utrzymać w czystości i nie wymaga ona częstych zabiegów konserwacyjnych, jest chętnie wybierana jako nawierzchnia tarasu naziemnego. Najczęściej decydujemy się na mrozoodporne płytki ceramiczne i gresowe, rzadziej na droższe od nich płytki klinkierowe lub kamienne. Trzeba tu stanowczo podkreślić, że pod płytkami nie może zabraknąć hydroizolacji. Powstaje ona na płycie betonowej albo warstwie z zaprawy cementowej nadającej płycie właściwy spadek. Popularnym materiałem do jej wykonania jest tak zwana mikrozaprawa hydroizolacyjna, do której można później bezpośrednio przyklejać płytki. Mikrozaprawę nanosi się w dwóch warstwach o łącznej grubości 2-2,5 mm. Powinna być też wyprowadzona na wysokość 15 cm na ściany stykające się z tarasem. Płytki mogą trafić na zaizolowane podłoże dopiero po trzech dniach. Przez ten czas mikrozaprawa powinna być chroniona przed deszczem oraz zbyt szybkim wysychaniem, trzeba więc mieć w pogotowiu plandekę z folii.

Układanie płytek na tarasie - zasady wykonania

1. Dobrze przygotowane podłoże pod układanie płytek to pierwszy krok do sukcesu. Wszystkie luźne fragmenty i pozostałości powłok malarskich należy usunąć. W przeciwnym razie płytki tarasowe odpadną razem z klejem i fragmentami podłoża.

2. Nie wolno za wcześnie kłaść płytek na nowo zrobionym podłożu (np. na świeżym betonie) – najlepiej poczekać około trzech miesięcy. Efektem są zazwyczaj nieregularne, przechodzące przez kilka sąsiednich płytek pęknięcia. Po oderwaniu takich płytek widać pęknięcia także w podłożu.

3. Płytki układane na zewnątrz muszą być mrozoodporne; nie warto oszczędzać, kupując zwykłą terakotę, bo taka okładzina na pewno nie przetrzyma zimy.

4. Kleje i zaprawy do fugowania płytek na tarasie powinny być nie tylko mrozoodporne, ale i wodoodporne.

7 zasad układania płytek na tarasie
Autor: Szandomirski Andrzej Do mocowania płytek na tarasie polecane są zaprawy klejowe klasy C2S1 lub C2S2. Muszą być nanoszone metodą kontaktową – i na podłoże, i na spód płytek

5. Warstwa kleju do płytek nie może być zbyt gruba (z reguły nie może to być więcej niż 5 mm). Jeśli kleju będzie za dużo, mogą popękać płytki, a już na pewno szkliwo, którym są pokryte.

6. Zaprawę klejową powinno się nanosić za pomocą pacy zębatej tzw. metodą podwójnego smarowania, czyli zarówno na podłoże, jak i na spodnią powierzchnię płytki. Dzięki temu po dociśnięciu płytki nie trzeba się obawiać o to, że między nią a podłożem pozostanie jakakolwiek przestrzeń, w której zgromadzi się woda.

7. Trzeba też zrobić odpowiednio szerokie spoiny i zostawić dylatacje. Ich zadaniem jest kompensowanie naprężeń wynikających z różnic temperatury. Płytki, zwłaszcza te na tarasach przyległych do południowych elewacji i te o ciemniejszych kolorach, w czasie dnia intensywnie się nagrzewają na słońcu, natomiast w nocy gwałtownie stygną i się kurczą. W słoneczne zimowe dni różnice temperatury mogą w ciągu doby wynosić nawet kilkanaście stopni Celsjusza, a to, jeśli dylatacje są zbyt małe, powoduje pękanie fug i wysadzanie pojedynczych płytek.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE