Kolendra siewna. Uprawa KOLENDRY w ogrodzie

2014-06-09 17:23 Opracowanie: redakcja serwisu

Kolendra siewna to roślina przyprawowa powszechnie uprawiana w naszym kraju. Owoce kolendry to znakomity dodatek do wielu potraw. Podpowiadamy jak uprawiać kolendrę w ogrodzie. Uprawa kolendry siewnej.

Kolendra siewna (łac. Coriandrum sativum) to roślina jednoroczna z rodziny selerowatych (Apiaceae). Pochodzi z krajów o ciepłym klimacie, ale bardzo dobrze przystosowała się do naszych warunków i jest w Polsce powszechnie uprawiana jako roślina przyprawowa i zioło.

Kolendra siewna: opis rośliny

Kolendra siewna ma wzniesiony pokrój, dorasta do 70 cm wysokości. Dolne liście rośliny są pojedyncze, klapowane, mają długie ogonki i szerokie blaszki. Górne liście są podwójnie pierzastodzielne (są podobne do liści kopru).
Kolendra siewna kwitnie od czerwca do lipca. Białe bądź jasnoróżowe kwiaty są zebrane w baldachy. Kolendra jest roślina miododajną.

Owoce kolendry: przyprawa

Świeże ziele kolendry i niedojrzałe owoce wydzielają po roztarciu nieprzyjemny zapach (przypominający zapach wydzieliny pluskwy). Dojrzałe owoce dzięki zawartości olejku lotnego zmieniają zapach (i smak) na przyjemny – korzenny. Dojrzałe owoce są suche, kuliste, słomkowobrunatne, średnicy 3–5 mm. Wysuszone owoce kolendry (całe lub zmielone) używane są jako przyprawa, m.in. do wyrobu wędlin, konserw mięsnych i warzywnych, marynat (np. do marynowania ogórków i grzybów), a także jako dodatek do wódek, likierów i win korzennych. Kolendrę można dodawać do sałatek, zup, dań z roślin strączkowych, potraw z jaj, do drobiu i ryb. Jako przyprawę używa się także świeże ziele kolendry.
Kolendra siewna ma dwie odmiany botaniczne: gruboowocową i drobnoowocową. Ta druga ma mniejsze owoce, ale zawiera więcej olejku lotnego i dlatego prawie wyłącznie ona jest uprawiana w naszym kraju.

>>Poznaj przepis na: Przepiórki z kolendrą: przepis na wykwintny drób

Uprawa kolendry w ogrodzie

Najlepsze stanowisko dla kolendry to miejsce nasłonecznione. Gleba powinna być lekka i ciepła, nie może być wilgotna i kwaśna. Kolendrę siewną rozmnaża się wyłącznie z nasion wysiewanych wczesną wiosną (do połowy kwietnia) bezpośrednio do gruntu w przygotowane wcześniej rowki głębokości 1–1,5 cm, w rzędach oddalonych od siebie o około 30 cm. Nasiona kiełkują po około dwóch tygodniach. Grządki z kolendrą należy systematycznie odchwaszczać i spulchniać ziemię w międzyrzędziach.

Owoce kolendry zbiera się na przełomie lipca i sierpnia. Ponieważ dojrzewanie owoców kolendry jest nierównomierne, zbiór rozpoczyna się, gdy pierwsze owoce staną się jasnobrunatne, a pozostałe są zaróżowione. Kolendrę zbiera się w dzień pogodny, rano lub wieczorem, ścinając łodygi ostrym nożem i ostrożnie wiążąc w niewielkie snopki, a potem suszy.

>>Przeczytaj też: KOLENDRA - właściwości i zastosowanie

kolendra-siewna
Autor: www.thinkstockphotos.com Owoce kolendry siewnej
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE