Wrzosiec - uprawa i pielęgnacja. Czy wrzosiec jest wieloletni? Gdzie sadzić wrzośce?

2024-04-11 12:06

Wrzosiec to krzewinka, która uprawiać można zarówno w ogrodzie, jak i w pojemnikach. Należy do roślin wrzosowatych. Czy wrzosiec jest rośliną wieloletnią? Dowiedz się, gdzie sadzić i jak uprawiać wrzośce, poznaj gatunki i odmiany wrzośców do uprawy w ogrodzie.

Spis treści

  1. Czy wrzosiec to roślina wieloletnia? Czy wrzośce zimują w gruncie?
  2. Wrzosiec - gatunki do uprawy w ogrodach
  3. Jak uprawiać wrzośce?
  4. Jak zimują wrzośce? Jak zabezpieczyć wrzośce na zimę?
  5. Czym różni się wrzosiec od wrzośca?
  6. Ciekawe odmiany wrzośców
  7. Gdzie sadzić wrzośce w ogrodzie?

Do grupy roślin wrzosowatych, z których można tworzyć urocze wrzosowiska, należą m.in wrzośce (łac. Erica). Wprawdzie nie są one tak popularne, jak spokrewnione z nimi wrzosy, ale ze względu na atrakcyjny wygląd i długie kwitnienie z pewnością zasługują na większą uwagę.

Czy wrzosiec to roślina wieloletnia? Czy wrzośce zimują w gruncie?

Wrzosiec jest roślina wieloletnią, dobrze zimującą w naszych warunkach klimatycznych w gruncie.

Wrzosiec - gatunki do uprawy w ogrodach

Wrzośce to rodzaj liczący sobie ponad 800 gatunków, ale do uprawy w polskim klimacie nadaje się zaledwie kilka z nich:

Jak uprawiać wrzośce?

Wrzośce potrzebują kwaśnego podłoża, gdyż tylko wtedy mogą się prawidłowo rozwijać i bujnie kwitnąć. Z wyjątkiem niektórych gatunków, tolerujących obojętny, a nawet zasadowy odczyn pH (wrzosiec krwisty), obecność wapnia w glebie prowadzi do pojawienia się u wrzośców chorób fizjologicznych (np. chloroz), dlatego właściwe podłoże jest w ich przypadku kluczowym czynnikiem odpowiadającym za powadzenie uprawy. Wrzośce potrzebują także przycinania.

Stanowisko dla wrzośców powinno być słoneczne, gdyż większość gatunków nie znosi cienia. Rośliny mają także dość szczególne wymagania w stosunku do podłoża, które powinno być próchnicze, przepuszczalne, zasobne w materię organiczną oraz stale lekko wilgotne (nigdy mokre).

Jak zimują wrzośce? Jak zabezpieczyć wrzośce na zimę?

Ze względu na płytki i delikatny system korzeniowy, susza zawsze jest dla wrzośców niebezpieczna, ale najbardziej dokucza im zimą, gdy niskie temperatury, zmarznięta gleba i skąpe opady, utrudniają pobieranie wody z podłoża. Oprócz mrozów i suszy, wrogiem wrzośców są też silne, zimowe wiatry, które nie tylko potęgują chłód, ale też bardzo wysuszają rośliny, dlatego wrzośce najlepiej sadzić w miejscach ciepłych, zacisznych i osłoniętych.

Najbardziej wytrzymałe wrzośce mogą przetrwać chłody bez osłony, ale dla pozostałych ostre zimy bywają zabójcze, dlatego cenniejsze odmiany warto okryć na zimę stroiszem lub liśćmi. Roślinom przyda się też gruba warstwa ściółki, która nie tylko ochroni ich korzenie przed chłodem, ale też zapobiegnie nadmiernemu wysychaniu podłoża.

Czym różni się wrzosiec od wrzośca?

Na pierwszy rzut oka wrzośce bardzo przypominają wrzosy, jednak z bliska różnice między obydwoma gatunkami stają się bardziej wyraźne.

  • Wrzosy to nieduże krzewinki (20-40 cm wysokości), o zwartym, gęstym pokroju i wzniesionych lub pokładających się pędach, gęsto porośniętych drobnymi, łuskowatymi listkami. Ich dzwonkowate kwiaty w zależności od odmiany mogą być pączkowe (nigdy się nie rozwijają do końca), pojedyncze lub pełne. Rozwijają się jesienią na szczytach pędów (od końca sierpnia do października) i są zebrane w jednostronne grona.
  • Wrzośce - w przeciwieństwie do wrzosów - tworzą bardziej okazałe kępy (20-60 cm wysokości), a ich pędy są zwykle wzniesione i rzadko się pokładają. Wrzośce różnią się od wrzosów także liśćmi, które nie są łuskowate, tylko igiełkowate (wąskie, cienkie) oraz kwiatami, mającymi postać małych, pękatych, zwisających dzbanuszków. Kwiaty wrzośców są większe niż u wrzosów, ale nigdy nie otwierają się całkowicie, gdyż płatki korony są u nich zrośnięte. Na pędach pojawiają się zwykle wczesną wiosną, ale wbrew obiegowej opinii, rośliny mogą kwitnąć także latem, a nawet wczesną jesienią (wybrane gatunki i odmiany).

Ciekawe odmiany wrzośców

Wrzośce lubią rosnąć w grupie, dlatego sadzi się je dość gęsto, zachowując odległość między krzaczkami 25-30 cm. Rośliny możemy ze sobą dowolnie komponować, tworząc z nich różnokolorowe plamy i wzory. Zadanie ułatwi nam ogromna liczba atrakcyjnych odmian wrzośców. Atrakcyjne odmiany wrzośców znajdziemy u wszystkich gatunków wrzośców. Możemy wybierać między roślinami kwitnącymi na:

  • biało (wrzosiec krwisty 'Alba', 'Snow Queen', 'Golden Starlet', 'Ice Princess', 'Weisse Perle', wrzosiec szary 'Alba Major', wrzosiec darlejski 'White Glow'),
  • różowo (wrzosiec krwisty 'Foxhollow, 'Springwood Pink', 'Winter Beauty', 'Nathalie', 'Rubinteppich', wrzosiec bagienny 'Swedish Yellow', 'Ken Underwood', wrzosiec rozpierzchły 'Holden Pink'),
  • czerwono (wrzosiec krwisty 'Myretoun Ruby', 'Vivelli', wrzosiec darlejski 'Kramer`s Rote')
  • liliowo i fioletowo (wrzosiec krwisty 'Whisky, wrzosiec szary 'Katinka').

Możemy też zdecydować się na odmiany ozdobne nie tylko z kwiatów, ale też liści, np. wrzosiec krwisty 'Ann Sparkes', 'Whisky', 'Golden Starlet', wrzosiec szary 'Golden Sport', wrzosiec bagienny 'Swedish Yellow'.

Na rabacie możemy również zestawiać ze sobą odmiany wrzośców o różnym terminie kwitnienia (kwitnące wiosną, latem i jesienią) oraz o różnej wysokości (od karłowych, po średnie i wysokie).

Gdzie sadzić wrzośce w ogrodzie?

Wrzośce podobnie jak wrzosy mogą mieć w ogrodzie różne zastosowania. Najpiękniej prezentują się w jednogatunkowych, dużych grupach, złożonych z kilku różnych odmian, tworzących na rabacie kolorowe, nieregularne plamy. Doskonale komponują się też z innymi roślinami wrzosowatymi, bylinami oraz iglakami. Ze względu na gęsty pokrój i niewielki wzrost, wrzośce sprawdzają się także jako rośliny okrywowe. Większość odmian wrzośców doskonale nadaje się też do uprawy pojemnikowej, stając się niezastąpioną ozdobą tarasów, balkonów lub ogrodowych schodów.

Przeczytaj też:

Wrzosy i wrzośce
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.