WRZOŚCE przycinanie. Kiedy i jak przycinać wrzośce
Wrzośce to piękne krzewinki kwitnące wiosną i latem. Podpowiadamy kiedy i jak przycinać wrzośce. Poradnik: przycinanie wrzośców.
Autor: GettyImages
W ogrodach można uprawiać wiele gatunków i odmian wrzośców
Wrzośce (Erica) to małe krzewinki o igiełkowatych liściach i dzwonkowatych kwiatach. Obok wrzosów są jednymi z najpopularniejszych roślin sadzonych w ogrodowych wrzosowiskach. Wrzośce kwitną przeważnie wczesną wiosną, a niektóre latem. Wrzośców nie należy mylić z wrzosami (Calluna), które mają łuskowate liście, kielichowate kwiaty i kwitną od połowy lata do późnej jesieni.
Aby wrzośce były prawdziwą ozdobą ogrodu i lepiej rosły, musimy pamiętać o kilku zabiegach pielęgnacyjnych. Jednym z najważniejszych jest przycinanie wrzośców. Zabieg ten powoduje zagęszczenie roślin, pozwala na wyrównanie ich wielkości oraz sprzyja obfitszemu kwitnieniu. Przy cięciu wrzośców usuwamy przekwitłe i suche kwiatostany.
>>Przeczytaj też: Rośliny wrzosowate: wymagania roślin wrzosowatych
Przycinanie wrzośców: kiedy przycinać wrzośce?
Coroczne przycinanie wrzośców jest niezbędne dla ich prawidłowego wzrostu, gdyż wpływa na ich zagęszczenie i obfite kwitnienie roślin. Wrzośce kwitnące wczesną wiosną przycinamy po skończonym kwitnieniu – tj. w maju (pozwoli roślinie wytworzyć do końca sezonu nowe pędy z zawiązanymi pąkami kwiatowymi). Wrzośce kwitnące latem przycinamy wczesną wiosną kolejnego roku – tj. na początku marca (najpóźniej w kwietniu, po zdjęciu zimowych osłon), by rośliny zdążyły zawiązać pąki kwiatowe. Nie robi się tego wcześniej, gdyż przekwitłe kwiatostany stanowią dodatkową ochronę przed mrozem.
Nie wolno przycinać wrzośców jesienią, ponieważ może to spowodować przemarznięcie roślin zimą, a poza tym usuniemy zawiązane pąki kwiatowe i wrzośce nie zakwitną w następnym roku.
>>Przeczytaj też: Wrzośce – rośliny podobne do wrzosów, ale kwitnące wiosną
Przycinanie wrzośców: jak przycinać wrzośce?
Przycinanie wrzośców polega na usunięciu przekwitłych kwiatostanów (nie całych pędów!). Pędy kwiatostanowe przycina się w ten sposób, aby usunąć suche kwiaty, a pozostawić jak najdłuższą część wegetatywną pędu (ulistniony pęd). W tym celu obcinamy kwiatostan 1–2 cm poniżej jego podstawy. Usunąc należy pędy zeschnięte i pozbawione liści. Przyciąć warto także pędy silnie rosnące i pokładające się na sąsiadujące rośliny.
Wrzośce przycinamy za pomocą sekatora bądź nożyc ogrodniczych. Cięcie należy wykonać narzędziem naostrzonym, by uniknąć poszarpania pędów.
Podczas cięcia pogoda powinna być bezdeszczowa, aby rany mogły się bezpiecznie zagoić. Wycina się także wszystkie przemarznięte, uszkodzone i chore pędy. Starsze wrzośce nie wymagają bardzo mocnego cięcia, młode należy przycinamy dość mocno, by pobudzić roślinę do wytwarzania nowych pędów.