Tuje kolumnowe - doskonałe na żywopłoty. Wybieramy tuje o kolumnowym pokroju do ogrodu

2024-09-23 13:52

Tuje kolumnowe to doskonałe rośliny na zimozielone żywopłoty. Co ważne, żywopłoty z odmian żywotników o kolumnowym pokroju nie wymagają strzyżenia. Poznaj najpopularniejsze kolumnowe odmiany żywotników i dowiedz się, jak je sadzić i pielęgnować.

Spis treści

  1. Tuje kolumnowe - odmiany
  2. Jakie wymagania maja tuje kolumnowe?
  3. Kiedy sadzić tuje kolumnowe?
  4. W jakiej odległości sadzić tuje kolumnowe?
  5. Jak przycinać tuje kolumnowe?

Tuje kolumnowe wybierane są najczęściej na zimozielone żywopłoty, aby szybko stworzyły roślinną barierę wzdłuż ogrodzenia. Dzięki wąskiemu pokrojowi i ciekawym barwom łusek, kolumnowe tuje są wciąż jednymi z najczęściej sadzonych roślin w ogrodach.

Tuje kolumnowe - odmiany

Zwykle poszukiwane są głównie żywopłotowe odmiany żywotników (Thuja), które będą tworzyły zwarty, wąski pokrój i mają ciekawe barwy łusek. Do takich odmian zaliczamy między innymi odmiany żywotnika zachodniego (Thuja occidentalis) o zielonym zabarwieniu:

  • 'Smaragd' - jedna z najlepszych i najbardziej popularnych stożkowych odmian, osiągająca w wieku 10 lat ok. 2,5 m wysokości; tworzy delikatne, ciemnozielone łuski, nie brązowiejące w okresie zimy.
  • 'Brabant' – najszybciej rosnąca odmiana żywotnika zachodniego o jasnozielonych (szmaragdowych), błyszczących łuskach i kolumnowym pokroju, osiągająca ponad 3,5 m wysokości.
  • 'Malonyana' - silnie rosnąca, wąsko kolumnowa odmiana, dorastająca po 10 latach uprawy do 3 m wysokości i 0,5 m szerokości.
  • 'Columna' – silnie rosnąca, wąska i ciemnozielona odmiana żywotnika zachodniego, osiągająca w wieku 10 lat około 3 m wysokości.

Tuja ‘Brabant’ czy tuja ‘Smaragd’ - czym się różnią?

Ciekawe są także odmiany tworzące podobny – kolumnowy lub stożkowy pokrój, wyróżniające się dekoracyjnym i kontrastowym żółtym zabarwieniem łusek, jak np.: 'Aurescens', 'Sunkist', 'Europe Gold', 'Yellow Ribbon', 'Aureospicata' (łuski zielono-żółte).

Warte polecenia na żywopłoty są także szybko rosnące, ale też szerzej rosnące żywotniki olbrzymie (Thuja plicata) i ich odmiany z błyszczącymi łuskami: 'Atrovirens', 'Martin' lub 'Zebrina' (łuski zielone z żółtymi prążkami).

Przeczytaj też: Żywopłot z żywotników: kiedy sadzić i jak pielęgnować

Jakie wymagania maja tuje kolumnowe?

Szybki wzrost powoduje, że tuje kolumnowe w pierwszych latach mogą wydawać się "rzadkie". Jednak właściwie posadzone i pielęgnowane szybko się zagęszczają i stworzą pożądaną zieloną ścianę.

Dla żywotników kolumnowych najlepsze będzie słoneczne lub półcieniste stanowisko oraz lekko kwaśna, dość żyzna i umiarkowanie wilgotna gleba. Przy sadzeniu warto zmieszać glebę macierzystą z lepszym podłożem, np. podłożem do iglaków. Warto pamiętać, że żywotniki, jak większość iglaków, nie znoszą ciężkiej, podmokłej i gliniastej gleby – w takich warunkach ich korzenie zamierają. Jeśli ziemia w ogrodzie jest słabej jakości, najlepiej będzie wykopać większe dołki pod rośliny i wypełnić je podłożem do iglaków, aby mogły dobrze się ukorzenić i szybko rozpocząć wzrost.

Przeczytaj też: Żywotniki do ogrodu: żywotnik zachodni, wschodni, olbrzymi i japoński

Kiedy sadzić tuje kolumnowe?

Pamiętajmy, że ważniejszy od wysokości rośliny jest stan jej bryły korzeniowej. Zwykle tańsze są sadzonki kopane z gruntu, z bryłą korzeniową zabezpieczoną najczęściej chustą jutową - sadzimy je tylko o określonych porach roku, aby dobrze się przyjęły. Najlepiej zrobić to wczesną wiosną lub pod koniec lata (po 15-tym sierpnia) - w tym czasie iglaki kończą już roczny przyrost i najlepiej regenerują system korzeniowy.

Bez względu na to, czy sadzimy roślinę z bryłą korzeniową (kopaną z pola), czy ukorzenioną z doniczki, zawsze warto wykopać dołek około dwa razy większy niż bryła korzeniowa. Sadzimy rośliny na tej samej głębokości, na jakiej rosły w gruncie lub w doniczce. Zasypujemy przygotowanym wcześniej, odpowiednim podłożem, ubijamy i obficie podlewamy.

Po posadzeniu żywotniki rosnące w żywopłotach, jak również pojedynczo warto wyściółkować korą sosnową. Nawozimy dopiero, kiedy rośliny się ukorzenią, aby system korzeniowy się zregenerował i był w stanie przyswajać składniki pokarmowe.

W jakiej odległości sadzić tuje kolumnowe?

W przypadku sadzenia żywopłotów należy pamiętać, aby nie sadzić roślin zbyt gęsto. Zwykle, przeciętna rozstawa w rzędzie przy sadzeniu żywotników kolumnowych powinna wynosić nie mniej niż 50-70 cm, aby rośliny mogły swobodnie się rozrosnąć i uzyskać właściwy dla nich pokrój.

Dlaczego tuje żółkną, brązowieją i usychają – najważniejsze przyczyny

warto wiedzieć
Cięcie tui

Autor: GettyImages

Tuje należy przycinać 2-3 razy w sezonie

Jak przycinać tuje kolumnowe?

Kolumnowe gatunki i odmiany żywotników (tui) zazwyczaj osiągają po latach pokaźne rozmiary (nawet do 10 m lub więcej wysokości), dlatego trzeba pamiętać o regularnym cięciu, aby rośliny nie wymknęły się spod kontroli. Można je przycinać nawet 2–3 razy w sezonie. Pierwszy raz wiosną, w drugiej połowie marca lub na początku kwietnia, następnie latem (w czerwcu), a ostatni raz nie później niż do końca sierpnia. Najważniejsze jest cięcie wiosenne, w czasie którego można znacznie skrócić gałązki (około 1/3–1/2 długości) oraz usunąć wszystkie pędy przemarznięte, chore lub uszkodzone. Kolejne cięcia są już delikatne, typowo kosmetyczne, aby skorygować kształt rośliny.

Murator Google News
Autor:

Z jakich roślin ten żywopłot? Sprawdź swoją wiedzę

Pytanie 1 z 7
Jaka to roślina?
berberys
#Muratorogroduje: Ogrodzenie, czyli piękna granica Twojego ogrodu!
Materiał sponsorowany
Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.