Trzmielina japońska – odmiany, uprawa i zastosowanie w ogrodzie

2021-08-27 6:23

Trzmielina japońska (Euonymus japonicus) to gęsty, zimozielony krzew naturalnie występujący w Japonii i Chinach. Może być uprawiana w ogrodzie albo w pojemnikach. Jakie ma wymagania? Które odmiany trzmieliny japońskiej są najatrakcyjniejsze?

Trzmielina japońska
Autor: GettyImages Trzmielina japońska ze względu na niepełną mrozoodporność wymaga trochę pracy, a uprawa jest wskazana w cieplejszych rejonach Polski

Trzmielina japońska - opis rośliny

Trzmielina japońska (Euonymus japonicus) w polskich warunkach klimatycznych jest kilkukrotnie niższa niż w krajach pochodzenia i zazwyczaj nie przekracza 1,5 m wysokości. Pędy początkowo są miękkie, cienkie i zielone, z czasem brązowieją i pokrywają się korowiną. Są gęsto pokryte jajowato-eliptycznymi liśćmi, których blaszki są skórzaste, błyszczące, o barwie zielonej, zielono-kremowej lub zielono-żółtej (w zależności od odmiany). To główna ozdoba rośliny.

Zdarza się, że na przełomie czerwca i lipca trzmielina japońska zakwita, ale kwiaty nie mają szczególnej wartości dekoracyjnej. Jesienią wykształca brązowe owoce. Trzeba na nie uważać, gdyż są trujące. Dlatego uprawę trzmieliny należy rozważyć, jeśli w ogrodzie przebywają małe dzieci (np. w wieku przedszkolnym).

Przeczytaj też: Jak urządzić bezpieczny ogród dla dzieci >>>

Wymagania trzmieliny japońskiej

Trzmielinę japońską powinno się uprawiać w miejscu słonecznym lub lekko zacienionym, ciepłym, osłoniętym od wiatru. Preferuje gleby żyzne, próchnicze, umiarkowanie wilgotne, ale radzi sobie rosnąc także w przeciętnych podłożach. Źle reaguje na niedobór wody – przy dłużej utrzymujących się suszach gubi liście.

Trzmielina japońska nie jest wystarczająco mrozoodporna, aby uprawiać ją na całym obszarze Polski. W surowe lub bezśnieżne zimy może przemarzać. Dlatego uprawia się ją w gruncie w cieplejszych rejonach, w chłodniejszych zaś praktykuje uprawę pojemnikową. Wtedy przed nadejściem zimy krzew trzeba przenieść do widnego, ale chłodnego pomieszczenia (np. ganku, budynku gospodarczego lub ogrodu zimowego). Optymalna temperatura podczas zimowego okresu spoczynku wynosi 8-10°C.

Uprawa trzmieliny – jak robić to właściwie?

  • sadzenie trzmieliny japońskiej

Trzmielinę najlepiej sadzić do gruntu wiosną, wtedy ma więcej czasu, by przygotować się do nadejścia zimowych mrozów. Trzmieliny w żywopłocie sadzi się nawet co 30-40 cm. W innych przypadkach warto pozostawić im więcej miejsca (ok. 100 cm). W dołkach warto umieścić odrobinę kompostu

  • podlewanie trzmieliny japońskiej

Trzmieliny japońskie nie znoszą suszy, dlatego w okresie bezdeszczowej pogody należy je podlewać. Powinno się unikać przy tym moczenia nadziemnych części. Trzmielina japońska jest zimozielona, dlatego trzeba ją podlewać (sporadycznie) również w okresie zimowym. Zabieg wykonuje się w bezmroźne dni.

  • nawożenie trzmieliny japońskiej

Corocznie pod krzew warto podsypać trochę kompostu, raz na kilka lat zaleca się zastosować przefermentowany obornik. Dobrze reaguje na ściółkowanie gleby, które ogranicza wyparowywanie wody z gleby i zmniejsza zachwaszczenie. Rośliny pozostawione w gruncie należy osłonić (np. matami) i zastosować grubą warstwę ściółki okrywającej.

  • cięcie trzmieliny japońskiej

Trzmielina dobrze reaguje na cięcie. Można ją ciąć na formowany żywopłot i dowolnie formować. Już młode krzewy, w kolejnym roku po posadzeniu, warto wiosną skrócić na wysokości 20-30 cm. Dzięki temu atrakcyjnie rozkrzewią się. Trzmieliny uprawiane na żywopłoty przycina się średnio trzy razy w roku (można częściej).

  • rozmnażanie trzmieliny japońskiej

Roślinę można rozmnożyć przez ukorzenianie sadzonek pędowych.

Przeczytaj też:

Czy iglaki i liściaste rośliny zimozielone trzeba podlewać zimą?>>>

Trzmielina japońska
Autor: GettyImages Trzmielina japońska jest gęsto pokryta jajowato-eliptycznymi liśćmi. Błaszki są skórzaste, błyszczące o barwie zielonej, zielono-kremowej lub zielono-żółtej (w zależności od odmiany).

Jak wykorzystać trzmielinę japońską w ogrodzie?

Trzmielinę japońską można wykorzystać do tworzenia niskich i średnich żywopłotów wewnątrz ogrodu, np. do podzielenia poszczególnych partii. Wtedy jest osłonięty, a krzewy mają większą szansę na przetrwanie zimy. Ponadto jest to dobra roślina do tworzenia kompozycji krzewiasto-drzewiastych, dekoracji wydzielonych miejsc na trawniku, a nawet rabat mieszanych.

Gatunek jest dekoracyjny przez cały rok. Odmiany o kremowych i żółtych przebarwieniach rozjaśniają ogród. Egzemplarze uprawiane w pojemnikach ustawia się m.in. na balkonach, tarasach, przy głównych ścieżkach i przy drzwiach wejściowych do domu.

Wartościowe odmiany trzmieliny japońskiej

  • 'Gray Beauty' – ma zielononiebieskie liście z białą obwódką; pędy są sztywne, wzniesione.
  • 'Aurea' – to znana odmiana o żółto obrzeżonych liściach.
  • 'Microphyllus' – wytwarza atrakcyjne, wydłużone, jednolicie zielone liście.

Przeczytaj też:

10 najpopularniejszych roślin na żywopłot >>>

Trzmielina japońska
Autor: GettyImages Trzmielinę japońską powinno się uprawiać w miejscu słonecznym lub lekko zacienionym, ciepłym, osłoniętym od wiatru.
Cięcie trzmieliny: kiedy i jak ciąć trzmielinę
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.