Trawa pampasowa zachwyca kwiatostanami! Jak uprawiać trawę pampasową w ogrodzie?

2024-09-10 10:22

Trawa pampasowa (Cortaderia selloana) to wyjątkowo dekoracyjna bylina ogrodowa, która bez odpowiedniego zabezpieczenia może nie przetrwać zimy. Dowiedz się więcej o uprawie, pielęgnacji i zastosowaniu trawy pampasowej. Sprawdź czy jest to trawa wieloletnia i czy obcina się ją na wiosnę.

Spis treści

  1. Jak wygląda trawa pampasowa?
  2. Jakie wymagania ma trawa pampasowa?
  3. Uprawa trawy pampasowej na podwyższonych rabatach
  4. Czy trawa pampasowa przetrwa zimę w ogrodzie?
  5. Jak rozmnażać trawę pampasową?
  6. Gdzie najlepiej posadzić trawę pampasową?
  7. Odmiany trawy pampasowej

Pochodząca z odległych, południowoamerykańskich stepów trawa pampasowa (łac. Cortaderia selloana), to jedna z najbardziej dekoracyjnych traw ozdobnych. Ze względu na swoje pochodzenie, roślina ma jednak dość szczególne wymagania, którym niełatwo sprostać.

Oglądając w kolorowych pismach wspaniałe, puszyste, okazałe kwiatostany trawy pampasowej, z pewnością marzymy o tym, aby zdobiły także nasz ogród. Kiedy jednak decydujemy się na uprawę trawy pampasowej, często spotyka nas rozczarowanie, gdyż okazuje się, że trawa nie przypomina wspaniałych okazów ze zdjęć i w naszym ogrodzie nie kwitnie już tak pięknie, a utrzymanie jej przez zimę to prawdziwe wyzwanie. Dlatego też zanim zdecydujemy się na posadzenie trawy pampasowej w ogrodzie, powinniśmy bliżej poznać jej wymagania.

Jak wygląda trawa pampasowa?

Trawa pampasowa to bardzo duża, kępiasta bylina, której liście osiągają 1-2 m długości, a pędy kwiatostanowe dorastają nawet do 2-3 m wysokości. Przez większą część sezonu jej ozdobą jest gęsta kępa liści, przewieszających się łukowato na zewnątrz i tworzących „zieloną fontannę”. Liście trawy pampasowej są wąskie, sztywne i pokryte wzdłuż brzegów drobnymi, ostrymi ząbkami, które przy kontakcie ze skórą mogą powodować podrażnienia lub zadrapania.

Jesienią (od września do listopada) na pierwszy plan wysuwają się niezwykle atrakcyjne, duże, puszyste, wiechowate, beżowe, białe lub różowe kwiatostany trawy pampasowej. Wiechy mają piramidalny kształt i mogą osiągać ponad 0,5 metra wysokości, stając się jedną z największych atrakcji jesiennego ogrodu. Należy jednak pamiętać, że trawa pampasowa to roślina dwupienna, która najbardziej okazałe i atrakcyjne kwiatostany tworzy na egzemplarzach żeńskich. U roślin męskich kwiaty są skromniejsze i mniejsze, dlatego nie będą tak atrakcyjne jak na kolorowych zdjęciach.

Jakie wymagania ma trawa pampasowa?

Jeśli jednak trawa pampasowa ma w ogóle zakwitnąć i przetrwać w naszym ogrodzie, musimy o nią starannie zadbać.

  • Stanowisko dla trawy pampasowej

Przede wszystkim powinniśmy wybrać dla niej odpowiednie miejsce, gdyż to właśnie stanowisko jest kluczem do sukcesu uprawy rośliny. Trawę pampasową trzeba posadzić w miejscu, które powinno być ciepłe, słoneczne i osłonięte od wiatru np. ścianą budynku lub ogrodzeniem.

  • Podłoże dla trawy pampasowej

Kolejna ważna sprawa to odpowiednie podłoże, gdyż trawa pampasowa jest w tym względzie bardzo wymagająca. Trawa pampasowa oczekuje gleby żyznej, próchniczej, lekko kwaśnej i bogatej w składniki odżywcze (polecane jest nawożenie trawy nawozami mineralnymi NPK wiosną i wczesnym latem oraz nawozami o zwiększonej ilości potasu i zmniejszonej ilości azotu w drugiej połowie lata). Podłoże w sezonie wiosenno-letnim powinno być stale lekko wilgotne, ale jesienią i zimą bardziej suche, w przeciwnym razie podstawa kępy i korzenie nie przetrwają nawet najlżejszych chłodów (w wilgotnej glebie mogą zgnić już przy temperaturze -5 st.C).

Uprawa trawy pampasowej na podwyższonych rabatach

Chcąc sprostać tym wymaganiom, trawę pampasową najlepiej sadzić na podwyższonych rabatach, skąd nadmiar wody będzie mógł łatwo odpływać. Poleca się też sadzenie trawy na zdrenowanych, sztucznych podwyższeniach, dzięki czemu korzenie rośliny znajdą się nad poziomem gruntu i nie będą narażone na stagnującą wodę. Wtedy jednak trzeba pamiętać o systematycznym podlewaniu trawy w okresie wiosenno-letnim, w przeciwnym razie kępy mogą zasychać.

Czy trawa pampasowa przetrwa zimę w ogrodzie?

Nawet najbardziej troskliwie pielęgnowana trawa pampasowa może nie przetrwać zimy w gruncie. Wprawdzie na odpowiednim stanowisku niewielkie mrozy nie zrobią jej krzywdy, ale już duże spadki temperatury zwykle ją niszczą. Z tego względu trawę pampasową najlepiej uprawiać w najcieplejszych rejonach kraju, starannie zabezpieczając ją na zimę kopczykiem z suchych liści, trocin lub torfu.

Późną jesienią liście trawy pampasowej warto też obwiązać na szczycie sznurkiem, tworząc z nich rodzaj chochoła, a nad nimi skonstruować daszek, zabezpieczający roślinę przed nadmiernymi opadami deszczu lub śniegu. Dzięki temu w kępie nie będzie zbierała się woda, a wnętrze rośliny zostanie dodatkowo zabezpieczone przed zimnem.

W chłodniejszych częściach kraju, kortaderię lepiej uprawiać w donicy chowanej na zimę do jasnego, chłodnego pomieszczenia, w którym temperatura wynosi 0-10 st. C. Wprawdzie ze względu na znaczny rozmiar kępy zadanie może być trudne, ale zwiększa szanse trawy na przeżycie.

Trawa pampasowa
Autor: GettyImages Trawa pampasowa w parku w Barcelonie

Jak rozmnażać trawę pampasową?

Nie mniej kłopotliwe od uprawy jest też rozmnażanie trawy pampasowej. Wprawdzie młode egzemplarze łatwo można uzyskać z siewu nasion, ale już utrzymanie ich przez zimę to prawdziwy problem. Poza tym część uzyskanych tą drogą roślin może być męska, co oznacza mniejsze kwiaty. Zawodne bywa też rozmnażanie rośliny przez podział, dlatego najlepiej kupić gotową sadzonkę u sprawdzonego sprzedawcy, upewniając się, że jest to egzemplarz żeński (rośliny zawsze sadzimy wiosną).

Gdzie najlepiej posadzić trawę pampasową?

Trawa pampasowa w ogrodzie najpiękniej prezentuje się jako soliter na trawniku, ale może być też znakomitym tłem dla kompozycji rabatowych, stanowiąc najwyższe piętro rabaty. Roślina pięknie wygląda też w pobliżu miejsca wypoczynku, gdzie jej duże liście i okazałe kwiaty zapewniają prywatność i chronią przed wiatrem. Kwiatostany nadają się też na kwiat cięty i do suszenia.

Przeczytaj też:

warto wiedzieć
Trawa pamapasowa 'Pumila'

Autor: GettyImages

Trawa pamapasowa 'Pumila'

Odmiany trawy pampasowej

Oprócz gatunku, mamy też do dyspozycji sporo ciekawych odmian trawy pampasowej, np. 'Rosea', 'Splendid Star', 'Silver Fountain', 'Albolineata', ale chociaż wszystkie są piękne, lepiej wybierać te najbardziej mrozoodporne, takie jak odmiana 'Pumila'.

Zobacz galerię: trawy ozdobne w ogrodzie

#MuratorOgroduje: Rozmnażanie trawy – rozplenica japońska odmiana Moudry
Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają