Świerk srebrny - świerk kłujący - jak szybko rośnie, gdzie sadzić, jak uprawiać?

2023-12-08 15:16

Świerk srebrny (świerk kłujący) od lat jest bardzo chętnie sadzony w ogrodach i w parkach. Przyciąga uwagę ładnym, stożkowym pokrojem oraz srebrzystoniebieskimi igłami, a jego uprawa nie jest wymagająca. Jak uprawiać świerk srebrny? Poznaj ciekawe odmiany świerka kłującego.

Świerk srebrny, czyli świerk kłujący (Picea pungens) to gatunek świerka należący do botanicznej rodziny sosnowatych (Pinaceae). W naturalnych warunkach rośnie w Ameryce Północnej na zboczach Gór Skalistych oraz nad brzegami rzek i strumieni. Do Europy gatunek ten został sprowadzony pod koniec XIX wieku.

Jak uprawiać iglaki. Drzewa iglaste w ogrodzie

Spis treści

  1. Jak wygląda świerk srebrny?
  2. Jak szybko rośnie świerk srebrny?
  3. Galeria zdjęć: Świerk srebrny
  4. Jakie wymagania ma świerk srebrny?
  5. Pielęgnacja świerka srebrnego
  6. Odmiany świerka srebrnego
  7. Zastosowanie świerków srebrnych w ogrodzie

Jak wygląda świerk srebrny?

Świerk srebrny charakteryzujący się gęstym, zwartym, stożkowatym („choinkowatym”) pokrojem i srebrzysto-niebieskim zabarwieniem igieł. W naszym kraju drzewa świerka srebrnego osiągają wysokość 15-20 m (w naturze nawet do 50 m) i tworzą dość regularne, gęste i stożkowate korony, a ich konary często są ułożone poziomo. Kora na pniu jest cienka, spękana i szarobrązowa.

Z kolei igły są grube, sztywne i zaostrzone na końcach - bardzo kłujące. Osiągają długość do 2-3 cm, w przekroju są czworokątne i mają różne zabarwienie, w zależności od odmiany: szarozielone, niebieskawe do srebrzystej. Drzewo wytwarza ładne, cylindryczne, jasnobrązowe i zwisające szyszki, długości od kilku do nawet kilkunastu centymetrów (średnio około 10 cm).

Jak szybko rośnie świerk srebrny?

Świerk kłujący charakteryzuje się szybkim tempem wzrostu, choć poszczególne odmiany bardzo mocno różnią się siłą wzrostu, osiągając wysokość od 0,7 m do 20 m. Rocznie odmiany mogą przyrastać od 3 do 25 cm.

Poznaj popularne świerki do ogrodu.

Galeria zdjęć: Świerk srebrny

Jakie wymagania ma świerk srebrny?

Świerk srebrny to gatunek światłożądny i tylko na stanowiskach słonecznych korony drzew są gęste, a igły ładnie się wybarwiają. W cieniu korony są rzadkie i szybko się ogałacają, a dodatkowo igły matowieją, tracą barwę i opadają.

Ze względu na dość głęboki system korzeniowy, dobrze radzi sobie nawet na piaszczystych, słabszych glebach, ale optymalne dla jego rozwoju są żyzne, próchniczne podłoża.

Okazy uprawiane w donicach można sadzić niemal przez cały sezon wegetacyjny (z wyjątkiem okresów letnich upałów i suszy). Drzewa zakupione z tzw. „gołym korzeniem” (np. w balotach z bryłą ziemi) najlepiej sadzić jesienią (po 15-tym sierpnia).

Świerk srebrny jest łatwiejszy w uprawie i mniej wrażliwy niż świerk pospolity - lepiej znosi niskie temperatury, zanieczyszczenia powietrza i suszę (ma głębszy system korzeniowy), dlatego częściej wybierany jest do sadzenia na terenach miejskich.

Przeczytaj też:

Świerk srebrny
Autor: GettyImages Drzewo tworzy ładne, cylindryczne, jasnobrązowe i zwisające szyszki, długości od kilku do nawet kilkunastu centymetrów

Pielęgnacja świerka srebrnego

Świerk srebrny dobrze znosi cięcie i najlepiej robić to wczesną wiosną, aby pobudzić drzewo do wytwarzania młodych pędów lub skorygować pokrój.

Jest dość wrażliwy na ataki chorób (np. zamieranie wierzchołków pędów, opadzina igieł, rdza świerka) oraz szkodników (np. przędziorek sosnowiec, ochojnik świerkowo-modrzewiowy, osnuja świerkowa). Po stwierdzeniu niepokojących objawów (np. przebarwienia, brunatnienie i opadanie igieł) należy jak najszybciej wykonać opryski odpowiednim preparatem przeznaczonym do zwalczania chorób lub szkodników.

Warto także wiosną opryskiwać świerki (i inne rośliny iglaste) profilaktycznie naturalnymi preparatami olejowymi (np. Promanal, Treol), które uniemożliwiają rozwój szkodników.

Przeczytaj też:

Odmiany świerka srebrnego

Najbardziej znaną i popularną odmianą świerka srebrnego jest 'Glauca' - to odmiana dorastająca po latach do 20 m wysokości oraz 8 m szerokości (osiąga 2-3 m po około 10 latach), a przede wszystkim zwracająca uwagę srebrzystoniebieską barwą igieł i stożkowym pokrojem.

Do odmian karłowych i wolno rosnących należą m.in.:

  • 'Glauca Globosa' – odmiana karłowa, rośnie wolno - dorasta do około 2 m wysokości i szerokości; młode okazy mają formę spłaszczonej kuli, później tworzą przewodnik i szeroki stożek; kłujące igły tej odmiany są grube i srebrzystoniebieskie.
  • 'Hoopsii' – bardzo regularny, stożkowaty pokrój, osiąga do 15 m wysokości; gałęzie umieszczone są poziomo na pniu od samego dołu, niemal pod kątem prostym; igły są srebrzystoniebieskie i kłujące. Podobne walory posiadają odmiany 'Argentea' i 'Koster'.
  •  'Białobok' – wolno rosnąca; młode przyrost na wiosnę mają barwę jasnożółtą, z czasem bledną i przybierają barwę jasnoniebieską; tworzy gęstą, stożkowatą koronę i dorasta do około 2 m wysokości (po 10 latach uprawy).

Iglaki do ogrodu - czy rozpoznasz te rośliny iglaste?

Pytanie 1 z 9
Jaki to iglak?
żywotnik zachodni

Zastosowanie świerków srebrnych w ogrodzie

Świerki srebrne mogą być sadzone w dużych ogrodach, parkach i na terenach miejskich, ale nadają się także na formowane, cięte żywopłoty lub szpalery. Często pełnią także rolę świątecznych choinek. Formy wolno rosnące i karłowe nadają się do sadzenia w ogrodach skalnych, na wrzosowiskach i ogrodowych rabatach – w kompozycji z iglakami i innymi roślinami o kontrastowej barwie.

Przeczytaj też:

Przędziorki na świerku
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.