Jak suszyć śliwki? Suszenie śliwek w piekarniku, w suszarce i na słońcu

2024-09-02 10:47

Suszone śliwki węgierki to znakomity dodatek do wielu różnych potraw. Poznaj domowe sposoby na suszenie śliwek. Jak suszy się śliwki w domu?

Suszenie śliwek
Autor: GettyImages Śliwki możemy samodzielnie ususzyć w domu

Spis treści

  1. Jakie śliwki wybrać do suszenia?
  2. Jak suszyć śliwki w piekarniku?
  3. Suszenie śliwek w suszarce
  4. Suszenie śliwek na słońcu
  5. Jak przechowywać suszone śliwki?

Suszone owoce to doskonała przekąska i znakomity dodatek do wielu potraw. Susz owocowy można kupić w sklepie, ale można też przygotować go samodzielnie, dzięki czemu będzie miał lepszy smak i zachowa więcej składników odżywczych. Owocami idealnie nadającymi się do suszenia są między innymi śliwki węgierki (doskonale nadają się również na przetwory). Po prawidłowym wysuszeniu, zachowują większość substancji odżywczych, a ich miąższ pozostaje miękki i elastyczny. Oto sposób na suszenie śliwek domowym sposobem.

Jakie śliwki wybrać do suszenia?

Suszenie śliwek domowym sposobem nie jest trudne i nie wymaga dużo pracy, zanim jednak do tego przystąpimy, musimy wybrać odpowiednie owoce. Śliwki przeznaczone do suszenia, powinny być w pełni dojrzałe, jędrne, zdrowe i nieuszkodzone, bez jakichkolwiek skaz, nalotów czy przebarwień.

Jak suszyć śliwki w piekarniku?

  • Po oczyszczeniu śliwki należy przepłukać wrzątkiem lub blanszować w gorącej wodzie przez kilkanaście sekund, co zmiękczy skórkę i pomoże usunąć z jej powierzchni woskowy nalot, utrudniający parowanie wody.
  • Po zblanszowaniu, śliwki należy wysuszyć na sitku, pozbawić pestek, a następnie umieścić na gęstej, metalowej kratce lub blasze do pieczenia wyłożonej pergaminem i wstawić do elektrycznego piekarnika.
  • Śliwki powinny być suszone w dość niskiej temperaturze (55-60 st. C, nie może przekraczać 70 st. C), co zapobiega ich przegrzaniu, przypaleniu, pękaniu i nadmiernemu przesuszeniu oraz zmniejsza straty cennych składników odżywczych.
  • Podczas suszenia śliwek w piekarniku warto włączyć funkcję termoobiegu lub pozostawić uchylone drzwiczki piecyka, co pozwoli na lepszy przepływ ciepłego powietrza i znacznie przyspieszy proces suszenia.
  • Śliwki możemy pozostawić w piekarniku na dobę, ale jeśli nie chcemy ryzykować popękania skórki i nadmiernego wysuszenia owoców, możemy suszyć je na raty.
  • Pierwszy etap suszenia śliwek powinien odbywać się w niższej temperaturze (ok. 50 st.C ) i trwać ok. 4 godzin.
  • Po przestudzeniu śliwek można rozpocząć drugie suszenie, które również powinno trwać kilka godzin, ale w nieco wyższej temperaturze (60-65 st. C).
Suszenie śliwek
Autor: GettyImages Śliwki można suszyć w suszarce do owoców i warzyw

Suszenie śliwek w suszarce

Zamiast piekarnika do suszenia śliwek możemy wykorzystać elektryczną suszarkę do warzyw i owoców, w której owoce wysuszą się szybko i nie będą narażone na przypalenie.

Suszenie śliwek na słońcu

Śliwki możemy też suszyć na słońcu, gdyż jest to z najlepszy i najbardziej ekologiczny sposób suszenia owoców i warzyw. Metodę tą możemy jednak zastosować tylko wtedy, gdy przez kilka dni panuje słoneczna, ciepła i sucha pogoda.

Jak przechowywać suszone śliwki?

Gotowe wysuszone śliwki powinny mieć ciemną, lśniącą, pomarszczoną skórkę i elastyczny, dość miękki miąższ. Owoce należy zużyć w ciągu kilku miesięcy, przechowując je w lodówce lub w szczelnie zamykanym, szklanym pojemniku, wyłożonym pergaminem.

Zobacz galerię: Przetwory ze śliwek

Skarby ogrodu - czy poznasz wszystkie owoce z domowego ogrodu i sadu?

Pytanie 1 z 9
Owoc na zdjęciu to...
aronia
Dlaczego warto jeść śliwki?
Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.