Przetwory ze śliwek – nalewka, powidła, konfitury. Jak zrobić kompot ze śliwek?

2024-08-12 12:47

Przetwory ze śliwek warto przygotować samodzielnie. Powidła, dżemy, nalewki czy inne przetwory ze śliwek najlepiej robić we wrześniu, gdy śliwek na rynku jest w bród! Podpowiadamy, jakie śliwki są najlepsze na przetwory, jakie przetwory można zrobić ze śliwek i jak zrobić kompot ze śliwek.

Spis treści

  1. Jakie odmiany śliwki na przetwory?
  2. Co zrobić ze śliwek na zimę?
  3. Nietypowe przetwory ze śliwek
  4. Kompot ze śliwek - przepis
  5. Do czego wykorzystać przetwory ze śliwek?
  6. Odmiany śliwy. Zdjęcia

Śliwki to jedne z najbardziej lubianych i najczęściej uprawianych w naszym kraju owoców sezonowych. Większość śliw uprawianych w Polsce, to drzewa o owocach deserowych, ale są też odmiany, których owoce nadają się zarówno do bezpośredniego spożycia jak i na przetwory.

Jakie odmiany śliwki na przetwory?

Do śliwek szczególnie polecanych na przetwory zaliczają się między innymi:

  • węgierki - Węgierka Zwykła, Węgierka Dąbrowicka, Węgierka Łowicka
  • renklody – szczególnie przydatne na kompoty, np. Renkloda Ulena
  • mirabelki – polecane głównie na kompoty, np. Mirabelka z Nancy
  • inne odmiany śliwek, np. Emper, Kalipso, Cacanska Lepotica, Hanita, Amers, Stanley, Valor, Valjevka

Co zrobić ze śliwek na zimę?

Owoce śliw można wykorzystywać na wiele sposobów, gdyż doskonale nadają się na:

  • powidła (głównie śliwki węgierki)
  • marmolady
  • dżemy
  • musy
  • kompoty (przede wszystkim renklody i mirabelki)
  • soki
  • nalewki
  • susze

Przeczytaj też: Suszenie śliwek - jak ususzyć śliwki w domowych warunkach?

Nietypowe przetwory ze śliwek

Śliwki znakomicie smakują także w wersji słodko-kwaśnej, zamarynowane w occie. Co ciekawe, owoce nadają się też do kwaszenia (głównie śliwki węgierki).

W zależności od upodobań, przetwory ze śliwek można wzbogacać różnymi dodatkami smakowymi. Pasują do nich między innymi goździki, cynamon, kardamon, ziele angielskie, imbir, kakao, miód, rodzynki oraz niektóre alkohole (np. rum, amaretto).

Śliwki można też łączyć z innymi owocami, przyrządzając z nich marmolady śliwkowo-jabłkowe czy dżemy śliwkowo-jabłkowo-gruszkowe.

Przetwory ze śliwek
Autor: Getty Images Dżem ze śliwek.

Przygotowując przetwory ze śliwek należy pamiętać, że owoce przeznaczone do przerobu muszą być zdrowe, jędrne i dojrzałe (ale nie przejrzałe). Śliwki z objawami chorób szybko się popsują, a niedojrzałe będą mniej aromatyczne, słabiej wybarwione i mniej słodkie. Owoce przed przetworzeniem trzeba dokładnie umyć i pozbawić pestek (chyba, że przepis stanowi inaczej), ale nie należy obierać ich ze skórki, bo miąższ łatwo się rozpada.

Kompot ze śliwek - przepis

Do przygotowania kompotu ze śliwek w słoikach potrzebujemy: 3 kg śliwek, 1/2 kg cukru, 1,5 litra wody i kilka goździków.

Na początek trzeba dobrze umyć i wyparzyć słoiki. Śliwki należy dokładnie umyć, przebrać (do zrobienia kompotu wybieramy tylko zdrowe owoce), usunąć z nich pestki, a potem ułożyć dość ściśle w słoikach (od góry trzeba zostawić około 3 cm wolnego miejsca).

Przygotowujemy zalewę: do wody dodajemy cukier i goździki, mieszamy (aż cukier się rozpuści) i zagotowujemy. Ciepłą zalewą zalewamy śliwki - wszystkie owoce powinny być zakryte płynem. Słoiki zakręcamy i pasteryzujemy.

Do czego wykorzystać przetwory ze śliwek?

Słodkie przetwory ze śliwek (głównie powidła i dżemy), to znakomity dodatek do deserów, ciast, naleśników i kanapek. Powidła śliwkowe dobrze komponują się z pieczonym mięsem i mogą być dodawane do bigosu. Śliwki w occie to natomiast ciekawy i smaczny dodatek do dań obiadowych lub zakąsek koktajlowych.

Odmiany śliwy. Zdjęcia

QUIZ: Węgierki, renklody, mirabelki - śliwkowy zawrót głowy!

Pytanie 1 z 10
Jakie śliwki są w Polsce najpopularniejsze?
Śliwki
Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.
#MuratorOgroduje: Jak stworzyć letni salon? Renowacja mebli ogrodowych
Materiał sponsorowany
Nasi Partnerzy polecają