Przetwory ze śliwek – wrzesień to czas na robienie przetworów ze śliwek

2015-09-11 17:39 Katarzyna Józefowicz

Przetwory ze śliwek warto przygotować samodzielnie. Powidła, dżemy, nalewki czy inne przetwory ze śliwek najlepiej robić we wrześniu, gdy śliwek na rynku jest w bród! Podpowiadamy, jakie odmiany śliw nadają się na przetwory i jakie przetwory można zrobić ze śliwek. Domowe przetwory ze śliwek.

Śliwki to jedne z najbardziej lubianych i najczęściej uprawianych w naszym kraju owoców sezonowych. Większość śliw uprawianych w Polsce, to drzewa o owocach deserowych, ale są też odmiany, których owoce nadają się zarówno do bezpośredniego spożycia jak i na przetwory.

Najlepsze śliwki na przetwory

Do śliwek szczególnie polecanych na przetwory zaliczają się między innymi:

Jakie przetwory można zrobić ze śliwek

Owoce śliw można wykorzystywać na wiele sposobów, gdyż doskonale nadają się na:

  • powidła (głównie śliwki węgierki),
  • marmolady,
  • dżemy,
  • musy,
  • kompoty (przede wszystkim renklody i mirabelki),
  • soki,
  • nalewki,
  • susze.

Śliwki znakomicie smakują także w wersji słodko-kwaśnej, zamarynowane w occie. Co ciekawe, owoce nadają się też do kwaszenia (głównie śliwki węgierki).
W zależności od upodobań, przetwory ze śliwek można wzbogacać różnymi dodatkami smakowymi. Pasują do nich między innymi goździki, cynamon, kardamon, ziele angielskie, imbir, kakao, miód, rodzynki oraz niektóre alkohole (np. rum, amaretto). Śliwki można też łączyć z innymi owocami, przyrządzając z nich marmolady śliwkowo-jabłkowe czy dżemy śliwkowo-jabłkowo-gruszkowe.

Przygotowując przetwory ze śliwek należy pamiętać, że owoce przeznaczone do przerobu muszą być zdrowe, jędrne i dojrzałe (ale nie przejrzałe). Śliwki z objawami chorób szybko się popsują, a niedojrzałe będą mniej aromatyczne, słabiej wybarwione i mniej słodkie. Owoce przed przetworzeniem trzeba dokładnie umyć i pozbawić pestek (chyba, że przepis stanowi inaczej), ale nie należy obierać ich ze skórki, bo miąższ łatwo się rozpada.

Do czego wykorzystać przetwory ze śliwek

Słodkie przetwory ze śliwek (głównie powidła i dżemy), to znakomity dodatek do deserów, ciast, naleśników i kanapek. Powidła śliwkowe dobrze komponują się z pieczonym mięsem i mogą być dodawane do bigosu. Śliwki w occie to natomiast ciekawy i smaczny dodatek do dań obiadowych lub zakąsek koktajlowych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE