Super prezent na Dzień Matki - kwiaty doniczkowe! Wybieramy najpiękniejsze

2024-05-24 13:35

Kwiaty doniczkowe to świetny pomysł na prezent na Dzień Matki. Coraz częściej zamiast kwiatów ciętych wręczamy jako prezent rośliny doniczkowe, szczególnie te pięknie kwitnące. Jakie kwiaty doniczkowe świetnie nadają się na prezent dla Mamy?

Spis treści

 1. Jak wybierać kwiaty doniczkowe na prezent?
 2. Storczyki na prezent dla Mamy
 3. Skrzydłokwiat prezentem dla Mamy
 4. Anturium na Dzień Matki
 5. Gloksynia świetna na prezent dla Mamy
 6. Fiołek afrykański - świetny prezent dla Mamy
 7. Azalia w doniczce dla Mamy
 8. Kwiaty doniczkowe doskonałe na Dzień Matki

Kiedyś podarowanie komuś rośliny doniczkowej zamiast kwiatów ciętych uważano za nietakt. Czasy się jednak zmieniły i obecnie coraz częściej właśnie kwiaty doniczkowe kupowane są na prezent. Ciekawie zapakowane i dobrane zgodnie z upodobaniami osoby, dla której mają być przeznaczone, stanowią doskonałą alternatywę dla pięknych, ale krótkotrwałych kwiatów ciętych. Kwiaty doniczkowe to również znakomity pomysł na prezent na Dzień Matki!

Jak wybierać kwiaty doniczkowe na prezent?

Wybierając kwiaty doniczkowe na prezent dla mamy warto pamiętać o dwóch ważnych sprawach:

 • Rośliny na prezent powinny być efektowne, ale też łatwe w uprawie i mało wymagające.
 • Lepiej nie decydować się na kwiaty zupełnie nieznane, egzotyczne bądź kłopotliwe, gdyż taki prezent mógłby obdarowanej osobie przynieść zamiast radości, jedynie rozczarowanie.

W centrach ogrodniczych i kwiaciarniach, nie brakuje ciekawych propozycji kwiatów doniczkowych, dlatego wybór rośliny odpowiedniej na prezent dla mamy nie powinien stanowić większego problemu.

Storczyki na prezent dla Mamy

Storczyki znajdują się w czołówce najpopularniejszych kwiatów doniczkowych wybieranych na prezent. Dzięki swoim egzotycznym i trwałym kwiatom zdobyły szerokie grono miłośników. To znakomity prezent na Dzień Matki!

Należy pamiętać, że na prezent nadają się jedynie te gatunki storczyków, które dobrze radzą sobie w domowych warunkach, np. Phalaenopsis, gdyż wiele z nich to rośliny bardzo kapryśne i wymagające.

Skrzydłokwiat prezentem dla Mamy

Kolejnym popularnym kwiatem doniczkowym, który możemy podarować Mamie, jest skrzydłokwiat. Dzięki dużym liściom, atrakcyjnym kwiatom oraz niewielkim wymaganiom ucieszy obdarowaną i stanie się ozdobą jej domu.

Anturium na Dzień Matki

Nie mniejszym powodzeniem cieszy się także spokrewnione ze skrzydłokwiatem anturium. Jego ozdobą są barwne, duże kwiaty o oryginalnym wyglądzie. Roślina wymaga jednak więcej troski niż skrzydłokwiat i ma od niego nieco wyższe wymagania uprawowe.

Gloksynia świetna na prezent dla Mamy

Kwiatem często wybieranym na prezent dla Mamy jest także gloksynia (syningia okazała), która zachwyca barwnymi, dużymi kwiatami. Należy jednak pamiętać, że po kwitnieniu potrzebuje zimowego spoczynku, aby w kolejnym sezonie znów mogła rozwinąć piękne kwiaty.

Fiołek afrykański - świetny prezent dla Mamy

Uroczym prezentem mogą być też znacznie mniej wymagające i pięknie kwitnące saintpaulie, czyli fiołki afrykańskie. Kwiaty fiołka afrykańskiego, zebrane w uroczy bukiecik oraz mięsiste, miękko owłosione liście sprawiają, że to wyjątkowo wdzięczna roślina. 

Azalia w doniczce dla Mamy

Na prezent bardzo chętnie wybieramy też azalię indyjską, której piękne, duże, często dwubarwne i pełne kwiaty, przypominają miniaturowe róże. Azalię powinniśmy jednak podarować osobie, która będzie wiedziała, jak się nią zająć, gdyż roślina ma dość szczególne wymagania i bez właściwej opieki szybko straci urodę.

Kwiaty doniczkowe doskonałe na Dzień Matki

Do kwiatów doniczkowych, które będą wyjątkowym prezentem należą również:

 • pachnące gardenie jaśminowate, stefanotisy bukietowe i jaśminy kwieciste,
 • atrakcyjne róże miniaturowe, kalanchoe czy dzwonki,
 • egzotyczne frizee, bromelie i medinille.

Przeczytaj też:

Jak mądrze kupować rośliny doniczkowe

Jak dobrze znasz domowe rośliny doniczkowe?

Pytanie 1 z 10
Co to za roślina?
Difenbachia