Stwórz zielone ogrodzenie z tawuł! Poznaj najlepsze tawuły na żywopłot. Jak dbać o tawuły w żywopłotach?

2024-09-02 8:42

Tawuły to grupa krzewów liściastych często sadzonych w ogrodach i zieleni miejskiej. Wśród tawuł znajdziemy sporo gatunków i odmian, z których możemy stworzyć ciekawe żywopłoty. Poznaj najlepsze gatunki tawuł na żywopłoty i dowiedz się, jak je pielęgnować.

Spis treści

  1. Jakie zalety mają tawuły?
  2. Jakie tawuły są najlepsze na żywopłot??
  3. Tawuły na żywopłoty - tawuła japońska i jej odmiany
  4. Jak dbać o tawuły w żywopłotach?

Tawuły (łac. Spirea) to grupa roślin różniących się rozmiarami i pokrojem krzewów, kształtu liści i kwiatostanów, barwy kwiatów.  Krzewy tawuł rosną w stanie naturalnym na półkuli północnej, z czego dwa w Polsce: tawuła wierzbolistna i średnia. Jest też kilka gatunków i ich odmian, które zostały sprowadzone z innych rejonów świata, ale zadomowiły się u nas doskonale.

Część gatunków dorasta do 2 m wysokości – z nich możemy tworzyć żywopłoty tworzące zielone ogrodzenia, inne nie przekraczają 100 cm i nadają się na niskie żywopłoty doskonale dzielące przestrzeń ogrodu, a są też odmiany tawuły japońskiej, które osiągają niewielkie rozmiary (30-50 cm) i nadają się na niskie obwódki. Poznaj najpiękniejsze gatunki tawuł do ogrodu.

Jakie zalety mają tawuły?

  • Tawuły są mało wymagające jeśli chodzi o nasłonecznienie, choć najlepiej kwitną w pełnym słońcu.
  • Dobrze rosną niemal w każdej glebie, nawet jałowej.
  • Nie potrzebują skomplikowanej pielęgnacji, dobrze znoszą cięcie. Doskonale nadają się do ogrodów i parków.
  • Dobrze sprawdzają się też w sąsiedztwie ulic, bo znoszą kontakt ze spalinami.
  • Najważniejszym ich atutem jest obfite kwitnienie. Kwiaty zebrane w niewielkie kwiatostany pojawiają się wzdłuż pędów wieloletnich lub na wierzchołkach pędów jednorocznych. Są wśród nich gatunki kwitnące wiosną (w kwietniu-maju) lub w lecie (od czerwca do sierpnia). Liście wielu z nich jesienią przebarwiają się na żółto, pomarańczowo i purpurowo.

Jakie tawuły są najlepsze na żywopłot??

Tawuły doskonale nadają się na żywopłoty naturalne i formowane. Jeśli dysponujemy terenem rozległym warto pozwolić im rosnąc swobodnie. Gdy miejsca jest mniej – ograniczmy ich rozmiary. Gatunki kwitnące na pędach tegorocznych należy ciąć wiosną, natomiast kwitnące na pędach wieloletnich – po kwitnieniu. Jeśli jednak zależy nam na tworzeniu uporządkowanych geometrycznych form żywopłotowych – możemy także te z drugiej grupy ciąć wiosną. Miejmy jednak świadomość, że stracą na urodzie, bo kwiaty ukażą się w głębi żywopłotu i zostaną przykryte młodymi pędami.

Dzięki rozmaitości gatunków i odmian możemy wybrać takie, których wielkość i pokrój pozwolą stworzyć żywopłot odpowiedni dla naszych potrzeb.

  • Tawuła Thunberga (Spirea thunbergii) to krzew wysokości około 1 m o rozłożystych cienkich, przewisających pędach. Liście ma wąskie, lancetowate i ostro piłkowane, kwiaty (IV-V) drobne, białe, zebrane po 2-5 w baldaszki wyrastające wzdłuż pędów.
  • Tawuła wczesna (Spirea x arguta) to rozłożysty krzew osiągający 1-2 m wysokości przy podobnej szerokości. Kwitnie bardzo obficie (IV-V) wzdłuż wiotkich pędów – w pełni kwitnienia całe krzewy są białe.
  • Tawuła van Houtte’a (Spirea x vanhouttei) osiąga wysokość 1,5-2 m. To gęsty, rozłożysty krzew o szeroko przewisających pędach. Białe drobne kwiaty (V-VI) zebrane są w niewielkie wielokwiatowe baldachogrona. Lepiej rośnie na glebach żyźniejszych. Odmiana  ‘Gold Fountain’ ma liście intensywnie żółte. Baldachy złożone z białych drobnych kwiatów wyrastają wzdłuż zeszłorocznych pędów.
  • Tawuła szara ‘Grefshaim’ (Spirea x cinerea) dorasta do 2 m wysokości przy podobnej szerokości. Pędy ma wiotkie, szeroko rozłożone, nieco „rozwichrzone”. Wiosną (IV) jeszcze przed rozwojem liści okrywają je szczelnie niewielkie kwiatostany złożone z drobnych białych kwiatów.
  • Tawuła brzozolistna (Spirea betulifolia) to zwarty niewielki krzew tworzący odrosty. Osiąga 0,5-1 m wysokości przy nieco większej średnicy. Białe drobne kwiaty (VI) zebrane są w płaskie gęste kwiatostany. Dobrze się czuje na glebach wilgotnych.
  • Tawuła trójłatkowa (Spirea trilobata) to krzew o zwartej strukturze i kulistym pokroju, o średnicy 1,5 m. Kwiaty (V-VI) białe zebrane w niewielkie baldachogrona dosłownie oblepiają pędy. Dobrze znosi zanieczyszczone powietrze i ubogie podłoże.

Przeczytaj też: Z czego żywopłot? Poznaj TOP 10 najlepszych roślin na żywopłoty

#Muratorogroduje: Ogrodzenie, czyli piękna granica Twojego ogrodu!
Materiał sponsorowany

Tawuły na żywopłoty - tawuła japońska i jej odmiany

Tawuła japońska (Spirea japonica) dorasta do 1,5 m wysokości przy podobnej średnicy, ale są też odmiany niższe o średnicy od 20 do 80 cm. Kwiaty jasno- i ciemnoróżowe, purpurowe, białe (VI-VIII) zebrane w płaskie, dość luźne kwiatostany na wierzchołkach pędów jednorocznych.

  • Albiflora’ - rośnie wolno, dorasta do 80 cm przy szerokości ponad 100 cm. Ma jasnozielone liście i białe kwiaty zebrane w liczne kwiatostany, które pojawiają się w VII-IX.
  • 'Anthony Waterer’ - niewielki krzew osiągający około 80 cm przy podobnej szerokości. Kwiaty – zebrane w płaskie dość duże kwiatostany (10-15 cm) - rozwijają się VII-IX. Liście są jasnozielone.
  • Crispa’ - kulisty krzew o zwartej strukturze dorasta do 50 cm średnicy. Liście ma zielone, ale młode przyrosty są czerwonawe. Na ich tle ładnie rysują się ciemnoróżowe płaskie baldachy. Kwitnie VII-IX.
  • Froebelli’ - gęsty, kulisty krzew osiągający około 100 cm średnicy. Liście ma ciemnozielone, młode czerwonobrązowe, kwiaty ciemnoróżowe (VII-VIII) zebrane w płaskie, nieco rozwichrzone kwiatostany.
  • Genpei’- niewielki półkolisty krzew o średnicy do 60 cm. Liście ma ciemnozielone, a kwiaty (VII-VIII) w miarę rozwoju zmieniają się od białych, przez różowe do różowofioletowych.
  • Goldflame’ - półkolisty krzew o zwartej strukturze osiągający 80 cm wysokości przy nieco większej średnicy. Liście ma zielonożółte a młode na wierzchołkach pędów miedzianopomarańczowe. Różowolila kwiaty (VII-IX) zebrane są w płaskie baldachy.
  • Goldmound’ - niewielki kulisty krzew o zwartej strukturze dorasta do 60 cm średnicy. Liście ma zielonożółte przez cały okres wegetacji. Kwiaty różowe (VI-VII) zebrane są w baldachy.
  • Japanese Dwarf’ - najniższa odmiana tawuły osiąga około 30 cm średnicy. Liście ma ciemnozielone. Kwiaty od białych po jasnoróżowe (VI-VII) zebrane są w płaskie baldachy.
  • Little Princess’ - dorasta do 60 cm średnicy. Liście ma ciemnozielone i na ich tle pięknie prezentują się baldachy jasnoróżowych kwiatów (VI-VII)
  • Macrophylla’ - to krzew o wzniesionych pędach dorastający do 150 cm wysokości. Liście spore, wyraźnie piłkowane, na wierzchołkach pędów intensywnie czerwone. Kwiaty różowe (VII-IX) zebrane w niewielkie kwiatostany.
  • Walbuma’ - niski rozłożysty krzew osiągający 50 cm wysokości przy średnicy 100 cm. Liście ma żółte, a na wierzchołkach pędów pomarańczowe. Kwiaty różowe (VI-VII).

Różnice między tawułkami a tawułami - odkryj, jak je rozpoznać. Nie tylko "k" robi różnicę!

Jak dbać o tawuły w żywopłotach?

Tawuły są mało wymagające i nie potrzebują szczególnej pielęgnacji. Wystarczy, jeśli wiosną rozłożymy pod krzewami i lekko wymieszamy z podłożem warstwę dojrzałego kompostu. Warto też wykonać cięcie sanitarne, czyli usunąć pędy suche i chore, oraz zgodnie z potrzebą – przeprowadzić ciecie formujące lub pobudzające do kwitnienia. Podczas wielkich upałów warto co kilka dni obficie podlać.

Przeczytaj też:

Z jakich roślin ten żywopłot? Sprawdź swoją wiedzę
Pytanie 1 z 7
Jaka to roślina?
berberys
Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.