Śniedek baldaszkowaty – bylina o śnieżnobiałych kwiatach świetna na wiosenne rabaty

2025-02-05 15:28

Śniedek baldaszkowaty, potocznie zwany śpiochem, to jedna z bylin cebulowych kwitnących wiosną. Poznaj go bliżej i dowiedz się, co go wyróżnia i jak go uprawiać.

Spis treści

  1. Jak wygląda śniedek baldaszkowaty?
  2. Jakie wymagania ma śniedek baldaszkowaty?
  3. Kiedy i jak sadzić cebulki śniedka do gruntu?
  4. Śniedek baldaszkowaty – pielęgnacja
  5. Rozmnażanie śniedka
  6. Śniedek baldaszkowaty w ogrodzie

Jak wygląda śniedek baldaszkowaty?

Śniedek baldaszkowaty (Ornithogalum umbellatum) to niewielka roślina cebulowa z rodziny szparagowatych (Asparagaceae). Dorasta do 15-30 cm wysokości i dość silnie rozrasta się na boki, tworząc kępę wąskich, wydłużonych, ciemnozielonych, trawiastych liści, spośród których w maju i czerwcu wyłaniają się zebrane w baldachowate grona, osadzone na nagich pędach kwiatostanowych, gwiazdkowate, niewielkie (ok. 2,5 cm średnicy) kwiaty. Wewnętrzna strona ich płatków jest śnieżnobiała, natomiast zewnętrzna zielona z białymi pasami wzdłuż brzegów.

Co ciekawe, kwiaty śniedka baldaszkowatego otwierają się tylko w słoneczne dni na kilka godzin (całkowicie otwarte są od około godziny 11-tej, a już około 15-16-tej się zamykają). Po kwitnieniu warto kwiaty usunąć, aby roślina nie wysilała się na tworzenie nasion. Śniedek baldaszkowaty rozrasta się dość szybko dzięki wytwarzanym licznym cebulkom przybyszowym.

Śniedek baldaszkowaty
Autor: GettyImages Kwiaty śniedka baldaszkowatego otwierają się tylko w słoneczne dni na kilka godzin (całkowicie otwarte są dopiero od około godziny 11-tej i już około 15-16-tej się zamykają)

Jakie wymagania ma śniedek baldaszkowaty?

Śniedek baldaszkowaty nie jest rośliną wymagającą. Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych, choć poradzi sobie także w półcieniu. Podłoże do uprawy śniedka powinno być dobrze przepuszczalne, bogate w próchnicę, najlepiej stale lekko wilgotne. Śpioch źle rośnie na glebach gliniastych (takie gleby trzeba rozluźnić, np. dodając drobny żwir). Śniedek jest rośliną całkowicie mrozoodporną.

Kiedy i jak sadzić cebulki śniedka do gruntu?

Drobne cebulki śniedka baldaszkowatego mają około 3,5 cm średnicy. Sadzimy je w ogrodzie jesienią – w sierpniu-wrześniu – umieszczając na głębokości 10 cm w odstępach 10-15 cm między poszczególnymi cebulkami. Cebulki śniedka zimują w gruncie.

Przeczytaj też: Kiedy sadzić kwiaty cebulowe i jak to robić prawidłowo? Uwaga! Zaczynamy już w sierpniu!

#MuratorOgroduje: Rośliny cebulowe

Śniedek baldaszkowaty – pielęgnacja

Pielęgnacja śniedka polega przede wszystkim na jej umiarkowanym podlewaniu. Obficiej nawadniać należy jedynie rośliny w okresie kwitnienia, pamiętając jednak o tym, że nadmierna ilość wody w podłożu może doprowadzić do rozwoju chorób grzybowych.

Jeśli zaobserwujemy coraz słabsze kwitnienie śniedka, warto mocno rozrośnięte kępy rozdzielić. W tym celu należy wykopać cebulki po zaschnięciu liści (w lipcu) i przechować w temperaturze ok. 20 st.C do momentu sadzenia. Przed sadzeniem należy cebulki przebrać i do sadzenia przeznaczyć tylko te największe.

Rozmnażanie śniedka

Śniedek baldaszkowaty można rozmnażać generatywnie - przez wysiew nasion bądź wegetatywnie - przez oddzielanie licznie tworzących się cebulek przybyszowych. Łatwiejszy i szybszy jest ten drugi sposób.

Śniedek baldaszkowaty w ogrodzie

Śniedek baldaszkowaty atrakcyjnie prezentuje się posadzony na rabatach bylinowych w towarzystwie innych roślin cebulowych kwitnących wiosną. Świetnie nadaje się do tworzenia obwódek rabat oraz posadzenia wzdłuż ogrodowych ścieżek. Sprawdzi się także na skalniakach. Posadzony w grupach ładnie wygląda jako podszyt pod krzewami i młodymi drzewkami. Można go również uprawiać w pojemnikach. Nadaje się także na kwiat cięty (zachowuje trwałość w wazonie przez 1-2 tygodnie).

Przeczytaj też: Jak zagospodarować miejsce po roślinach cebulowych kwitnących wiosną. Co posadzić?

Murator Google News
Autor:
Jak dobrze znasz rośliny cebulowe kwitnące wiosną? Zgarniesz komplet punktów?
Pytanie 1 z 16
Należy do grona najwcześniej kwitnących roślin cebulowych. Jej nazwa to:
Śnieżyca wiosenna (Leucojum vernum)
Murowane starcie
Taras naziemny - masywny czy lekki. MUROWANE STARCIE