Śniedek baldaszkowaty – bylina o śnieżnobiałych kwiatach świetna na wiosenne rabaty
Śniedek baldaszkowaty, potocznie zwany śpiochem, to jedna z bylin cebulowych kwitnących wiosną. Poznaj go bliżej i dowiedz się, co go wyróżnia i jak go uprawiać.
Autor: GettyImages
Śniedek baldaszkowaty
Spis treści
- Jak wygląda śniedek baldaszkowaty?
- Jakie wymagania ma śniedek baldaszkowaty?
- Kiedy i jak sadzić cebulki śniedka do gruntu?
- Śniedek baldaszkowaty – pielęgnacja
- Rozmnażanie śniedka
- Śniedek baldaszkowaty w ogrodzie
Jak wygląda śniedek baldaszkowaty?
Śniedek baldaszkowaty (Ornithogalum umbellatum) to niewielka roślina cebulowa z rodziny szparagowatych (Asparagaceae). Dorasta do 15-30 cm wysokości i dość silnie rozrasta się na boki, tworząc kępę wąskich, wydłużonych, ciemnozielonych, trawiastych liści, spośród których w maju i czerwcu wyłaniają się zebrane w baldachowate grona, osadzone na nagich pędach kwiatostanowych, gwiazdkowate, niewielkie (ok. 2,5 cm średnicy) kwiaty. Wewnętrzna strona ich płatków jest śnieżnobiała, natomiast zewnętrzna zielona z białymi pasami wzdłuż brzegów.
Co ciekawe, kwiaty śniedka baldaszkowatego otwierają się tylko w słoneczne dni na kilka godzin (całkowicie otwarte są od około godziny 11-tej, a już około 15-16-tej się zamykają). Po kwitnieniu warto kwiaty usunąć, aby roślina nie wysilała się na tworzenie nasion. Śniedek baldaszkowaty rozrasta się dość szybko dzięki wytwarzanym licznym cebulkom przybyszowym.
Jakie wymagania ma śniedek baldaszkowaty?
Śniedek baldaszkowaty nie jest rośliną wymagającą. Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych, choć poradzi sobie także w półcieniu. Podłoże do uprawy śniedka powinno być dobrze przepuszczalne, bogate w próchnicę, najlepiej stale lekko wilgotne. Śpioch źle rośnie na glebach gliniastych (takie gleby trzeba rozluźnić, np. dodając drobny żwir). Śniedek jest rośliną całkowicie mrozoodporną.
Kiedy i jak sadzić cebulki śniedka do gruntu?
Drobne cebulki śniedka baldaszkowatego mają około 3,5 cm średnicy. Sadzimy je w ogrodzie jesienią – w sierpniu-wrześniu – umieszczając na głębokości 10 cm w odstępach 10-15 cm między poszczególnymi cebulkami. Cebulki śniedka zimują w gruncie.
Przeczytaj też: Kiedy sadzić kwiaty cebulowe i jak to robić prawidłowo? Uwaga! Zaczynamy już w sierpniu!
Autor: GettyImages
Śniedek baldaszkowaty
Śniedek baldaszkowaty – pielęgnacja
Pielęgnacja śniedka polega przede wszystkim na jej umiarkowanym podlewaniu. Obficiej nawadniać należy jedynie rośliny w okresie kwitnienia, pamiętając jednak o tym, że nadmierna ilość wody w podłożu może doprowadzić do rozwoju chorób grzybowych.
Jeśli zaobserwujemy coraz słabsze kwitnienie śniedka, warto mocno rozrośnięte kępy rozdzielić. W tym celu należy wykopać cebulki po zaschnięciu liści (w lipcu) i przechować w temperaturze ok. 20 st.C do momentu sadzenia. Przed sadzeniem należy cebulki przebrać i do sadzenia przeznaczyć tylko te największe.
Rozmnażanie śniedka
Śniedek baldaszkowaty można rozmnażać generatywnie - przez wysiew nasion bądź wegetatywnie - przez oddzielanie licznie tworzących się cebulek przybyszowych. Łatwiejszy i szybszy jest ten drugi sposób.
Śniedek baldaszkowaty w ogrodzie
Śniedek baldaszkowaty atrakcyjnie prezentuje się posadzony na rabatach bylinowych w towarzystwie innych roślin cebulowych kwitnących wiosną. Świetnie nadaje się do tworzenia obwódek rabat oraz posadzenia wzdłuż ogrodowych ścieżek. Sprawdzi się także na skalniakach. Posadzony w grupach ładnie wygląda jako podszyt pod krzewami i młodymi drzewkami. Można go również uprawiać w pojemnikach. Nadaje się także na kwiat cięty (zachowuje trwałość w wazonie przez 1-2 tygodnie).
Przeczytaj też: Jak zagospodarować miejsce po roślinach cebulowych kwitnących wiosną. Co posadzić?