Rumianek pospolity – jak go uprawiać w ogrodzie? Kiedy zbierać i jak suszyć rumianek?

2023-06-06 16:40

Rumianek pospolity to jedno z najpopularniejszych ziół, od dawna znane w ziołolecznictwie. Rumianek najczęściej pozyskiwany jest ze stanu naturalnego, ale można go także uprawiać w ogrodzie. Jak to robić? Kiedy zbierać surowiec i jak go suszyć?

Spis treści

  1. Jak wygląda rumianek?
  2. Rumianek – wymagania uprawowe
  3. Uprawa rumianku w ogrodzie
  4. Zbiór i suszenie rumianku
  5. Skład kwiatów rumianku
  6. Zastosowanie kwiatów rumianku

Rumianek pospolity (łac. Matricaria chamomilla) to popularna roślina lecznicza o wszechstronnym zastosowaniu, wykorzystuje się ją przede wszystkim w medycynie naturalnej i kosmetyce. Pozyskiwany z rumianku surowiec zielarski ma uniwersalne działanie i jest bezpieczny nawet dla dzieci. Ziele to jest łatwe w uprawie, dlatego warto je mieć w swoim ogrodzie. Poznaj właściwości i zastosowanie rumianku pospolitego.

Jak wygląda rumianek?

Rumianek pospolity to roślina jednoroczna dorastająca do 60 cm wysokości. Kwitnie od maja aż do jesieni. Białe i żółte kwiaty tworzą drobne koszyczki – to właśnie je pozyskuje się na cele lecznicze.

Przeczytaj też:

Rumianek – wymagania uprawowe

Rumianek pospolity rośnie w Polsce pospolicie: na polach, przydrożach i nieużytkach. Świadczy to o tym, że gatunek ma niewielkie wymagania i łatwo przystosowuje się do różnych, nawet niekorzystnych warunków. Aby rumianek był wartościową rośliną leczniczą i jednocześnie dekoracją ogrodu, warto zapewnić mu dobre warunki uprawy. Rumianek lubi słoneczne, ciepłe i niezbyt wilgotne stanowiska. Toleruje wiele typów podłoży – również te ubogie w składniki pokarmowe. Należy unikać jedynie gleb podmokłych i gliniastych.

Rumianek pospolity
Autor: GettyImages Rumianek pospolity to jedna z najpopularniejszych roślin leczniczych

Uprawa rumianku w ogrodzie

  • Rumianek sieje się bezpośrednio do gruntu od września do października (lub wiosną). Nasiona wysiewa się bez przykrycia, w rzędy oddalone co 40 cm. Po 2–3 tygodniach pojawiają się wschody.
  • Jeszcze jesienią, pomiędzy rzędami, należy odchwaścić i spulchnić podłoże. Wiosną zaleca się powtórzyć te czynności.
  • Od wiosny do lata rumianek warto nawozić nawozami azotowymi lub organicznymi.
  • Podlewanie wykonuje się jedynie w czasie długotrwale utrzymującej się suszy.

Zbiór i suszenie rumianku

Surowcem leczniczym i kosmetycznym rumianku pospolitego są jego kwiaty, a właściwie całe kwiatostany - koszyczki kwiatowe, które pozyskuje się późną wiosną i latem – w początkowym okresie kwitnienia. Koszyczki kwiatowe zbiera się sukcesywnie, jeszcze przed ich pełnym rozwinięciem

Koszyczki kwiatowe suszy się w warunkach naturalnych, w osłoniętym od słońca i przewiewnym miejscu. Temperatura suszenia nie powinna przekraczać 35 stopni Celsjusza. Podczas suszenia nie powinno się ich ugniatać.

warto wiedzieć

Skład kwiatów rumianku

Kwiaty rumianku zawierają do 1,5 % olejku eterycznego (znajdują się w nim m.in. związki działające przeciwalergicznie). Ponadto surowiec jest bogaty we flawonoidy, kumaryny, cholinę, związki śluzowe, witaminę C i sole mineralne.

Rumianek pospolity
Autor: GettyImages Herbatkę z rumianku stosuje się przy nieżycie żołądka i jelit

Zastosowanie kwiatów rumianku

Rumianek najczęściej wykorzystuje się zewnętrznie, np. w postaci okładów. Leki z rumianku działają antybakteryjnie, przyśpieszają gojenie się ran i regenerują naskórek. Zaleca się je stosować przy stanach zapalnych skóry, dziąseł i jamy ustnej, oparzeniach oraz zakażeniach grzybicznych.

Natomiast spożywanie kwiatów w formie naparu (parzy się jak herbatę) lub odwaru (gotuje się przez co najmniej kwadrans) działa kojąco na układ pokarmowy przy nieżycie żołądka i jelit. Roślinę można stosować także pomocniczo jako środek uspokajający.

W kosmetyce rumianek jest składnikiem wpływającym na poprawę cery. Wykorzystuje się go przy produkcji mydeł, kremów, maseczek, past do zębów i kremów do kąpieli.

Przeczytaj też o uprawie innych popularnych ziół:

Zioła w domu i na balkonie

Zioła z przydomowego ogrodu? Rozpoznasz?

Pytanie 1 z 10
Jak nazywa się to zioło?
tymianek pospolity
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE