Rudbekia błyskotliwa będzie kwitła w ogrodzie całe lato! Jak uprawiać rudbekię błyskotliwą?

2024-06-19 15:15

Rudbekia błyskotliwa (Rudbeckia fulgida) to wieloletnia bylina - raz posadzona w ogrodzie, będzie jego ozdobą przez lata! Sprawdź, jakich warunków oczekuje rudbekia błyskotliwa, kiedy ją sadzić i jak uprawiać, by dobrze rosła i pięknie kwitła.

Spis treści

  1. Czy rudbekia błyskotliwa to roślina wieloletnia?
  2. Jak wygląda rudbekia błyskotliwa?
  3. Jakie wymagania ma rudbekia błyskotliwa?
  4. Rudbekia błyskotliwa - uprawa i pielęgnacja
  5. Jak rozmnażać rudbekię błyskotliwą?
  6. Galeria zdjęć rudbekii błyskotliwej
  7. Gdzie najlepiej sadzić rudbekię błyskotliwą?
  8. Odmiany rudbekii błyskotliwej

Czy rudbekia błyskotliwa to roślina wieloletnia?

Rudbekia błyskotliwa (łac. Rudbeckia fulgida) to bylina należąca do rodziny astrowatych (Asteraceae). Pochodzi z Meksyku i Ameryki Północnej. W naszym kraju jest chętnie sadzona w ogrodach jako ozdobna roślina rabatowa. Jest dość łatwa w uprawie, obficie i długo kwitnie, jest odporna zarówno na przymrozki, jak i na wiele chorób.

Rudbekia błyskotliwa jest roślina wieloletnią, dobrze zimującą w naszym klimacie. Tworzy kępy rozrastające się przez mocne podziemne rozłogi.

Jak wygląda rudbekia błyskotliwa?

Rudbekia błyskotliwa dorasta do 60-90 cm wysokości (odmiany są niższe i bardziej zwarte od gatunku). Tworzy proste, sztywne, wzniesione pędy, zakończone kwiatostanami typu koszyczek, które zbudowane są z dużych, brzeżnych kwiatów języczkowych (zwykle w intensywnie żółtym lub jasnopomarańczowym kolorze) oraz zlokalizowanych w środku małych kwiatów rurkowych (o barwie ciemnobrązowej, niemal czarnej). Środek, czyli dno koszyczka, jest charakterystycznie mocno wystające. Rudbekia błyskotliwa kwitnie przez całe lato: od lipca aż do października.

Liście rudbekii błyskotliwej rosnące przy przy ziemi, są szerokie, jajowate i mają ząbkowany brzeg blaszki, natomiast liście osadzone na pędach lancetowate, podłużne i całobrzegie.

#MuratorOgroduje: Dalie – co zrobić żeby pięknie rosły?

Jakie wymagania ma rudbekia błyskotliwa?

Rudbekia błyskotliwa jest łatwa w uprawie i nie ma dużych wymagań uprawowych. Dobrze urośnie praktycznie na każdej glebie, choć najlepiej gdy jest ona umiarkowanie wilgotna, przepuszczalna i średnio kwaśna. Najlepsze dla niej jest stanowisko słoneczne, ale poradzi sobie również w miejscu półcienistym. Bardzo dobrze znosi suszę. Jest rośliną w pełni mrozoodporną i nie potrzebuje zimowego okrycia. Jest też odporna na szkodniki i choroby, choć może być porażana przez mączniaka prawdziwego, szczególnie w wilgotne lata.

Rudbekia błyskotliwa - uprawa i pielęgnacja

Jeśli chcemy uprawiać rudbekię błyskotliwą z nasion, wysiewamy je na rozsadniku na przełomie maja i czerwca. Można też kupić gotowe sadzonki i posadzić je w ogrodzie wczesną wiosną lub późną jesienią. Roślina nie potrzebuje podpór.

Bylina dobrze znosi suszę, ale korzystniej dla niej jest, gdy ma cały czas lekko wilgotne podłoże (nie może być ono jednak zbyt mokre). W okresach bezdeszczowych i w czasie upałów rudbekię należy podlewać (w przeciwnym razie szybko więdnie).

W trakcie sezonu, jeszcze przed zawiązaniem pąków kwiatowych, warto roślinę delikatnie przyciąć, dzięki czemu zagęści się i wytworzy więcej kwiatów.

Wiosną zaleca się zasilić rudbekię błyskotliwą nawozem wieloskładnikowym, a jesienią kompostem. Alternatywą jest zastosowanie jednorazowo wiosną nawozu o przedłużonym działaniu.

Warto nie ścinać przekwitniętych kwiatostanów jesienią i pozostawić je na zimę - owocostany będą nie tylko zdobić zimowy ogród, ale także ucieszą ptaki, dla których są pokarmem. Wiosną, przed rozpoczęciem wzrostu, roślinę nisko się przycina i usuwa zeszłoroczne liście.

Jak rozmnażać rudbekię błyskotliwą?

Rudbekię błyskotliwą rozmnaża przez nasiona wysiewane w maju-czerwcu na rozsadniku lub przez podział karp, który najlepiej wykonać pod koniec lata i wczesną wiosną.

Galeria zdjęć rudbekii błyskotliwej

Gdzie najlepiej sadzić rudbekię błyskotliwą?

Rudbekia błyskotliwa najładniej prezentuje się posadzona w grupach przy ogrodzeniu (szczególnie ładnie wygląda na tle drewnianych płotów) albo z tyłu rabaty bylinowej (gdzie stworzy ładne, żółte tło dla innych roślin).

Dobrze łączyć ją z bylinami kwitnącymi w podobnym terminie, np. z floksem wiechowatym, marcinkami, tawułkami, szałwią omszoną, przetacznikiem, jeżówkami, liliowcami, dzielżanami, rozchodnikiem okazałym. Można też sadzić ją jako jednogatunkową grupę soliterową. To idealna roślina do ogrodów urządzonych w stylu wiejskim i naturalistycznym, ale dobrze pasuje także do ogrodów angielskich.

Rudbekia może być wykorzystywana na kwiaty cięty (długo zachowuje świeżość) i suche bukiety. Należy do roślin przyjaznych pszczołom.

Przeczytaj też:

Odmiany rudbekii błyskotliwej

Do najpopularniejszych odmian rudbekii błyskotliwej należą:

  • 'Goldsturm' – wysoka odmiana o dużych kwiatach żółtych z brązowym środkiem,
  • 'Golden Glow' – odmiana o pełnych kwiatach, żółtych z czarnym środkiem,
  • 'Goldquelle' – o jaskrawożółtych, pełnych kwiatach,
  •  'Little Goldstar' – odmiana kompaktowa (wysokość 30-40 cm), obficie kwitnąca.