Rajskie jabłonie w ogrodzie: wymagania i pielęgnacja ozdobnych jabłoni

Rajskie jabłonie to gatunki jabłoni ozdobnych, które obficie kwitną i mają ozdobne miniaturowe owoce. Jakie wymagania mają rajskie jabłonie? Pielęgnacja ozdobnych jabłoni. Rajskie jabłonie w ogrodzie: uprawa.

Pod nazwą „rajskie jabłonie” kryją się różne gatunki ozdobnych jabłoni, charakteryzujące się obfitym kwitnieniem (zależnie od gatunku i odmiany kwiaty mogą być białe, różowe lub purpurowe) i tworzeniem bardzo licznych, aczkolwiek bardzo małych owoców – rajskich jabłuszek (są jadalne lecz bardzo cierpkie w smaku). Poszczególne gatunki i odmiany rajskich jabłoni różnią się od siebie kształtem, wielkością i kolorem jabłuszek, które mogą być żółte, pomarańczowe lub czerwone.
Rajskie jabłonie mają jednak wiele cech wspólnych, m.in. kwitną bardzo dekoracyjnie, a ich wysokość nie przekracza 5 metrów, dzięki czemu nadają się idealnie do sadzenia w małych przydomowych ogrodach.

Najczęściej spotykane gatunki rajskich jabłoni

  • jabłoń jagodowa (Malus baccata)
  • jabłoń kwiecista (Malus floribunda)
  • jabłoń niska (Malus pumila)
  • jabłoń purpurowa (Malus purpurea).

Wymagania i pielęgnacja rajskich jabłoni

Rajskie jabłonie nie mają wygórowanych wymagań – dobrze będą rosnąć prawie w każdej ziemi ogrodowej, ale najlepiej lubią gleby gliniaste i piaszczysto-gliniaste. Najlepiej rosną na stanowisku słonecznym w miejscu zacisznym. Warto sadzić je blisko domu, aby cieszyć się ich pięknymi kwiatami i owocami. Mogą być atakowane przez większość chorób i szkodników jabłoni domowych (uprawnych), dlatego też najlepiej sadzić je z dala od sadu.
Rajskie jabłonie nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Zwykle ładnie formują koronę jednak można im w tym pomóc usuwając „wilki” oraz gałęzie rosnące do wewnątrz korony.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE