Sadzenie drzewa jabłoni z gołym korzeniem – instrukcja krok po kroku

2014-09-24 14:47 Michał Mazik
sadzenie-drzew
Autor: www.thinkstockphotos.com Sadzenie drzew z odkrytymi korzeniami

Jabłonie to najpopularniejsze drzewa owocowe uprawiane w przydomowych sadach. Aby jabłoń dobrze rosła i obficie plonowała, konieczne jest prawidłowe jej posadzenie. Jak sadzić drzewa jabłoni z gołym korzeniem. Instrukcja krok po kroku.

Sklepy ogrodnicze i szkółki zwykle oferują dwa rodzaje sadzonek jabłoni: z uformowaną bryłą korzeniową i z odkrytym korzeniem. O ile w pierwszym przypadku termin sadzenia jest elastyczny (cały sezon wegetatywny), o tyle jabłonie z gołym korzeniem wymagają większej staranności.

Jak i kiedy sadzić drzewka jabłoni z gołym korzeniem

Jabłonie z odkrytym korzeniem powinno się sadzić jesienią. Zwykle najlepsze warunki panują od początku października do listopada (zanim nastaną mrozy). Nawet pomimo ciepłej pogody nie można sadzić drzew jabłoni zbyt późno, gdyż drzewka nie zdążą przygotować się do nadejścia zimy.

Sadzenie drzew jabłoni z gołym korzeniem krok po kroku

  • Na początku należy wykopać dół na tyle duży, aby zmieściły się w nim wszystkie korzenie w całości (bez ich zaginania). Zwykle głębokość dołu wynosi 30–50 cm. Dno dołka warto wyłożyć warstwą kompostu i wymieszać ją z podłożem.
  • Drzewko jabłoni umieszcza się w dołku i przysypuje ziemią. Pień powinien być możliwie pionowo usytuowany względem gruntu.
  • Następnie podłoże wokół pnia należy dobrze ugnieść (w przypadku większych dołków robi się to stopniowo). Powstanie wtedy specyficzna misa. Na razie warto ją pozostawić (ułatwi podsiąkanie wody).
  • Tak posadzone drzewko jabłoni trzeba obficie podlać. Woda będzie zbierała się przy pniu i powoli wsiąkała w glebę. Dopiero później można podsypać dodatkową warstwę podłoża, aby powstał niewielki kopczyk.

Posadzone drzewo jabłoni przez pierwsze tygodnie potrzebuje szczególnej pielęgnacji. Na nawożenie jest już za późno, ale jabłoń powinna być regularnie podlewana. Zabieg nawadniania warto co pewien czas powtarzać w ciepłe, zimowe dni.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE