Kwiat pieniążek - jak kwitnie ta modna roślina doniczkowa? Jak dbać o kwiat pieniążek? Czego nie lubi roślina?

2024-02-09 8:39

Pieniążek, czyli pilea peperomiowata, to roślina doniczkowa, która w ostatnim czasie robi prawdziwą furorę. Jak dbać o kwiat pieniążek? Czego nie lubi kwiat pieniążek? Gdzie powinien stać? Poznaj bliżej kwiat pieniążek i warunki jego uprawy.

Spis treści

  1. Kwiat pieniążek - roślina doniczkowa
  2. Kwiat pieniążek - jak kwitnie?
  3. Gdzie powinien stać pieniążek?
  4. Jak dbać o kwiat pieniążek? Co lubi?
  5. Pieniążek - rozmnażanie i przesadzanie
  6. Pieniążek choroby

Kwiat pieniążek - roślina doniczkowa

Pieniążek, czyli pilea peperomiowata (łac. Pilea peperomioides), to oryginalna roślina doniczkowa o charakterystycznych okrągłych liściach osadzonych na długich ogonkach. To właśnie od ich kształtu kwiat ten nazywany jest potocznie pieniążkiem.

Kwiat pieniążek - jak kwitnie?

Pieniążek bardzo rzadko kwitnie w warunkach domowych. Kwiaty pieniążka są małe i niepozorne, w odcieniu zielonkawym. Zdecydowanie nie mają walorów dekoracyjnych.

Gdzie powinien stać pieniążek?

Pieniążek najlepiej rośnie w miejscach jasnych o dużej ilości światła rozproszonego (roślina nie powinna być bezpośrednio narażona na słońce). Można go ustawiać na parapetach okien o wystawie wschodniej, ewentualnie północnej. W pomieszczeniach z oknem południowym lub zachodnim zaleca się uprawiać pileę w pewnej odległości od okna lub zacieniać w najgorętszej porze dnia. Jednocześnie nie może być narażona na przeciągi – to jeden z najczęstszych powodów gubienia liści.

Jak dbać o kwiat pieniążek? Co lubi?

Pieniążek lubi żyzne, przepuszczalne podłoże. Może to być uniwersalna ziemia dla kwiatów wymieszana z piaskiem w proporcji 3:1. Na dnie powinno się usypać warstwę drenażową (keramzyt, żwir, rozbita cegła, fragmenty glinianych donic).

Przez większość roku najlepsza dla pieniążka jest temperatura pokojowa, natomiast zimą roślina preferuje lekkie ochłodzenie - najlepiej, gdy obniżymy temperaturę do 15-18 st. C.

  • Podlewanie pieniążka. Najważniejsza zasada pielęgnacji pieniążka to nie przesadzać z podlewaniem. Pieniążek bardzo dobrze radzi sobie w różnorodnych warunkach (duże zdolności przystosowawcze), nie znosi jednak stale wilgotnego (mokrego) podłoża. Lepiej reaguje na chwilowe przesuszenie niż nadmiar wody. Nawadnianie można w części zastąpić przez zraszanie (w czasie kwitnienia zabieg pomaga w otwarciu męskich kwiatów) - roślina to lubi, bo zwiększa się wtedy wilgotność powietrza wokół niej. Latem należy podlewać ją co 2-3 dni i pilnować, żeby na podstawce nie gromadziła się woda (jeśli jest - wylać). Zimą podlewanie należy ograniczyć, ale nie dopuścić do całkowitego przeschnięcia podłoża w doniczce.

Przeczytaj też: Najważniejsze błędy w uprawie roślin doniczkowych>>

  • Nawożenie. Nawożenie powinno być umiarkowanie – można nawet używać bezpiecznych, mocno rozcieńczonych nawozów dla innych grup roślin, np. kaktusów i sukulentów lub storczyków, ewentualnie do roślin o ozdobnych liściach. Zasilać raz w miesiącu.
Ciekawe

Pilea, znana w Polsce głównie jako „pieniążek”, doczekała się także innych, potocznych nazw - to m.in. „roślina naleśnikowa”, „roślina misjonarza” (w Norwegii wciąż funkcjonuje pod tym określeniem) i „roślina...UFO”. Jest krewniakiem naszej wszędobylskiej pokrzywy, chociaż z wyglądu nie ma z nią za dużo wspólnego.

Pilea peperomioides pochodzi z Chin, w środowisku naturalnym rośnie w prowincji Junnan. Po raz pierwszy została zebrana przez George'a Forresta w 1906 roku. W rzeczywistości za jej popularyzację w Europie (początkowo na Półwyspie Skandynawskim) odpowiada norweski misjonarz Agnar Espegren. Przez długi czas kwiat pieniążek był mało znany europejskim botanikom, pomimo że uprawiali go hodowcy-amatorzy. Pierwsze wzmianki w publikacji ze zdjęciem datuje się dopiero na 1984 rok (Kew magazine).

Pędy kwiatostanowe pieniążka najlepiej usunąć. Nie mają wartości dekoracyjnej, a osłabiają roślinę.

Pieniążek - rozmnażanie i przesadzanie

Pieniążek rozmnaża się przez oddzielenie sadzonek korzeniowych (można umieszczać je od razu w podłożu). Przesadzanie wykonuje się bardzo rzadko – gatunek nie lubi dużych pojemników. Czasem nie jest to w ogóle potrzebne, gdyż pilea zachowuje atrakcyjny wygląd najczęściej przez kilka lat. Sytuacja jest podobna jak z zielistką Sternberga (trawką), którą po pewnym czasie po prostu wymienia się na nową. Stare okazy można także odmłodzić przycinając kilka do kilkunastu centymetrów nad ziemią.

Przeczytaj też: Sposoby rozmnażania roślin doniczkowych. Jak rozmnażać kwiaty doniczkowe? >>>

Pieniążek choroby

Pieniążek: szkodniki i choroby. W warunkach suchego powietrza na roślinie mogą pojawiać się przędziorki, wełnowce i mszyce. Przy nadmiarze wody często dochodzi do porażenia przez choroby grzybowe (np. szarą pleśń).

warto wiedzieć

Pieniążek doskonale nadaje się do tworzenia lasów w słoju, w których panuje wilgoć. Znajdzie tam idealne dla siebie warunki. Ale gdy urośnie, trzeba go będzie stamtąd wyjąć.

Jak dobrze znasz domowe rośliny doniczkowe?
Pytanie 1 z 10
Co to za roślina?
Difenbachia
Modne rośliny we wnętrzach