Pieniążek (Pilea peperomioides) – bardzo modny kwiat doniczkowy. Jakie wymagania ma pieniążek? Jak o niego dbać?

2022-11-15 9:30
Pilea - pieniążek
Autor: GettyImages Pilea najlepiej rośnie w miejscach jasnych o dużej ilości światła rozproszonego

Pieniążek, czyli pilea peperomiowata (Pilea peperomioides), to roślina doniczkowa, która w ostatnim czasie robi prawdziwą furorę. Dlaczego stała się taka modna? Poznaj bliżej kwiat pieniążek i dowiedz się, jak należy go pielęgnować.

Pieniążek, czyli pilea peperomiowata (łac. Pilea peperomioides), to oryginalna roślina doniczkowa o charakterystycznych okrągłych liściach osadzonych na długich ogonkach. To właśnie od ich kształtu kwiat ten nazywany jest potocznie pieniążkiem.

Pilea dawniej cieszyła się dużą popularnością jako ozdoba parapetów - można ją było spotkać w szkołach i budynkach użyteczności publicznej (ze względu na łatwość uprawy), później została nieco zapomniana. Obecnie moda na nią powróciła z taką siłą, że rynek sprzedaży kwiatów nie zdążył dostosować się z podażą i kwiat pieniążek nie jest łatwo dostępny w sklepach i kwiaciarniach.

Spis treści

  1. Kwiat pieniążek - skąd pochodzi
  2. Jak pieniążek roślina?
  3. Jakie najlepsze stanowisko dla pieniążka?
  4. Jakie podłoże dla pieniążka?
  5. Jaka temperatura dla pieniążka?
  6. Kwiat pieniążek - pielęgnacja: podlewanie, nawożenie
  7. Pieniążek - rozmnażanie i przesadzanie
  8. Pieniążek choroby

Kwiat pieniążek - skąd pochodzi

Pilea, znana w Polsce głównie jako „pieniążek”, doczekała się także innych, potocznych nazw - to m.in. „roślina naleśnikowa”, „roślina misjonarza” (w Norwegii wciąż funkcjonuje pod tym określeniem) i „roślina...UFO”. Jest krewniakiem naszej wszędobylskiej pokrzywy, chociaż z wyglądu nie ma z nią za dużo wspólnego.

Pilea peperomioides pochodzi z Chin, w środowisku naturalnym rośnie w prowincji Junnan. Po raz pierwszy została zebrana przez George'a Forresta w 1906 roku. W rzeczywistości za jej popularyzację w Europie (początkowo na Półwyspie Skandynawskim) odpowiada norweski misjonarz Agnar Espegren. Przez długi czas kwiat pieniążek był mało znany europejskim botanikom, pomimo że uprawiali go hodowcy-amatorzy. Pierwsze wzmianki w publikacji ze zdjęciem datuje się dopiero na 1984 rok (Kew magazine).

Jak pieniążek roślina?

Pilea peperomiowata to niewielka roślina doniczkowa osiągająca zwykle do 30 cm wysokości. W dobrych warunkach może wytwarzać liście o średnicy dochodzącej do 10 cm (zwykle są dużo mniejsze). Kwiaty są drobne, niepozorne, zebrane na długich, luźnych pędach kwiatostanowych. To „wystrzałowa roślina” (uwalnia nasiona gwałtownie i na duże odległości). W uprawie doniczkowej rzadko jednak dochodzi do owocowania. Atuty Pilea peperomioides doceniło także Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze (RHS) przyznając prestiżową nagrodę Award of Garden Merit.

O jej popularności przesądza jej ciekawy wygląd i łatwość uprawy.

Jakie najlepsze stanowisko dla pieniążka?

Pieniążek najlepiej rośnie w miejscach jasnych o dużej ilości światła rozproszonego (roślina nie powinna być bezpośrednio narażona na słońce). Można go ustawiać na parapetach okien o wystawie wschodniej, ewentualnie północnej. W pomieszczeniach z oknem południowym lub zachodnim zaleca się uprawiać pileę w pewnej odległości od okna lub zacieniać w najgorętszej porze dnia. Jednocześnie nie może być narażona na przeciągi – to jeden z najczęstszych powodów gubienia liści.

Jakie podłoże dla pieniążka?

Pieniążek lubi żyzne, przepuszczalne podłoże. Może to być uniwersalna ziemia dla kwiatów wymieszana z piaskiem w proporcji 3:1. Na dnie powinno się usypać warstwę drenażową (keramzyt, żwir, rozbita cegła, fragmenty glinianych donic).

Jaka temperatura dla pieniążka?

Przez większość roku najlepsza dla pieniążka jest temperatura pokojowa, natomiast zimą roślina preferuje lekkie ochłodzenie - najlepiej, gdy obniżymy temperaturę do 15-18 st. C.

Kwiat pieniążek - pielęgnacja: podlewanie, nawożenie

  • Pieniążek: podlewanie. Najważniejsza zasada pielęgnacji pieniążka to nie przesadzać z podlewaniem. Pieniążek bardzo dobrze radzi sobie w różnorodnych warunkach (duże zdolności przystosowawcze), nie znosi jednak stale wilgotnego (mokrego) podłoża. Lepiej reaguje na chwilowe przesuszenie niż nadmiar wody. Nawadnianie można w części zastąpić przez zraszanie (w czasie kwitnienia zabieg pomaga w otwarciu męskich kwiatów) - roślina to lubi, bo zwiększa się wtedy wilgotność powietrza wokół niej. Latem należy podlewać ją co 2-3 dni i pilnować, żeby na podstawce nie gromadziła się woda (jeśli jest - wylać). Zimą podlewanie należy ograniczyć, ale nie dopuścić do całkowitego przeschnięcia podłoża w doniczce.

Przeczytaj też: Najważniejsze błędy w uprawie roślin doniczkowych>>

  • Pieniążek: nawożenie. Nawożenie powinno być umiarkowanie – można nawet używać bezpiecznych, mocno rozcieńczonych nawozów dla innych grup roślin, np. kaktusów i sukulentów lub storczyków, ewentualnie do roślin o ozdobnych liściach. Zasilać raz w miesiącu.

Pędy kwiatostanowe pieniążka najlepiej usunąć. Nie mają wartości dekoracyjnej, a osłabiają roślinę.

Pieniążek - rozmnażanie i przesadzanie

Pieniążek rozmnaża się przez oddzielenie sadzonek korzeniowych (można umieszczać je od razu w podłożu). Przesadzanie wykonuje się bardzo rzadko – gatunek nie lubi dużych pojemników. Czasem nie jest to w ogóle potrzebne, gdyż pilea zachowuje atrakcyjny wygląd najczęściej przez kilka lat. Sytuacja jest podobna jak z zielistką Sternberga (trawką), którą po pewnym czasie po prostu wymienia się na nową. Stare okazy można także odmłodzić przycinając kilka do kilkunastu centymetrów nad ziemią.

Przeczytaj też: Sposoby rozmnażania roślin doniczkowych. Jak rozmnażać kwiaty doniczkowe? >>>

Pieniążek choroby

Pieniążek: szkodniki i choroby. W warunkach suchego powietrza na roślinie mogą pojawiać się przędziorki, wełnowce i mszyce. Przy nadmiarze wody często dochodzi do porażenia przez choroby grzybowe (np. szarą pleśń).

warto wiedzieć

Pieniążek doskonale nadaje się do tworzenia lasów w słoju, w których panuje wilgoć. Znajdzie tam idealne dla siebie warunki. Ale gdy urośnie, trzeba go będzie stamtąd wyjąć.

Jak dobrze znasz domowe rośliny doniczkowe?

Pytanie 1 z 10
Co to za roślina?
Difenbachia
Modne rośliny we wnętrzach
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE