Pielęgnacja paproci doniczkowych. Jak dbać o paprotkę? Czego nie lubi paproć?

2024-07-12 10:11

Paprocie to jedne z najpopularniejszych roślin doniczkowych, ale potrafią sprawiać problemy. Paprotki domowe mają swoje specyficzne wymagania, podpowiadamy, jak dbać o paprotkę, by dobrze rosła.

Spis treści

  1. Pielęgnacja paproci doniczkowych - jakie stanowisko i podłoże?
  2. Jak podlewać paprocie doniczkowe?
  3. Jaką wilgotność i temperaturę powietrza zapewnić paprociom?
  4. Czy obcinać wąsy paproci?
  5. Najpopularniejsze gatunki paproci do uprawy w domu w doniczkach

Paprocie domowe należą do najbardziej lubianych roślin pokojowych. Mimo to, nie wszystkie gatunki paproci dobrze czują się w mieszkaniach. Dlatego warto wiedzieć, jak dbać o domowe paprocie, aby bujnie rosły i długo zdobiły nasze wnętrza.

Paproć doniczkowa
Autor: GettyImages Liście paproci uprawianych w doniczkach w domu często cierpią od zbyt suchego powietrza

Pielęgnacja paproci doniczkowych - jakie stanowisko i podłoże?

Większość paproci to rośliny pochodzące z dolnych partii lasów, dlatego ich wymagania z reguły są zbliżone. W naturze paprocie zasiedlają półcieniste dno lasu, rosną w wilgotnym, próchniczym podłożu, dlatego podobnych warunków oczekują również w uprawie domowej.

W mieszkaniach paprocie dobrze rosną w miejscach widnych, ale osłoniętych przed bezpośrednim słońcem. Źle natomiast czują się na południowym oknie, gdyż ich delikatne liście są bardzo wrażliwe na poparzenia.

Paprocie wymagają też przepuszczalnego, żyznego podłoża o lekko kwaśnym odczynie pH, dlatego najlepsza jest dla nich ziemia kompostowa z dużym udziałem torfu i próchnicy. Jeśli nie mamy możliwości samodzielnie jej przygotować, najlepiej kupić gotową ziemię do paproci w sklepie ogrodniczym.

Paproć domowa
Autor: Getty Images Paproć domowa

Jak podlewać paprocie doniczkowe?

Paprocie należy systematycznie podlewać, gdyż są bardzo wrażliwe na przesuszenie podłoża. Nie lubią jednak, gdy ziemia w doniczce jest zupełnie mokra, dlatego konieczna jest warstwa drenażu na dnie (np. z keramzytu).

Latem, gdy temperatura jest wyższa, podlewa się paprocie zazwyczaj co kilka dni, zimą paprocie potrzebują mniej wody. Przed podlaniem należy sprawdzić wilgotność ziemi w doniczce i nie podlewać, gdy jest jeszcze spora.

Jaką wilgotność i temperaturę powietrza zapewnić paprociom?

W mieszkaniach najtrudniej zapewnić paprociom odpowiednią wilgotność powietrza i właściwą temperaturę. Paprocie najlepiej rosną w temperaturze pokojowej (19–22 st.C) oraz w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności powietrza. Z tego powodu szczególnie ciężkim okresem jest dla nich zima, gdyż w ogrzewanych mieszkaniach jest wtedy bardzo ciepło i sucho. Takie warunki najlepiej znosi nefrolepis sercolistny ‘Duffii’ i nefrolepis wyniosły, najgorzej – orliczka kreteńska, adiantum klinowate, zanokcica gniazdowa i platycerium (czyli łosie rogi).

Gdy wilgotność powietrza jest zbyt niska, a temperatura za wysoka paprocie często chorują lub usychają – dlatego zimą należy zadbać o nie szczególnie troskliwie. Jeśli nie ma możliwości przeniesienia roślin do niezbyt ciepłej, ale widnej łazienki, powinno się umieścić je jak najdalej od kaloryfera, a doniczkę ustawić na podstawce wypełnionej wodą i kulkami keramzytu. Dobrym pomysłem jest również ustawienie paproci w pobliżu odkrytego akwarium lub nawilżacza powietrza.

Paprocie bardzo nie lubią przeciągów, należy więc trzymać je z dala od nieszczelnych okien lub często otwieranych drzwi.

Czy obcinać wąsy paproci?

Paprocie wypuszczają korzenie powietrzne, zwane potocznie wąsami, które wspomagają wymianę gazową rośliny i wspierają rozwój systemu korzeniowego paproci kosztem osłabienia rozwoju liści. Zdaniem wielu osób wąsy te wpływają negatywnie na estetykę rośliny. Obcięcie wąsów paprotce nie zaszkodzi, choć niektórzy twierdzą, że paprotka zmarnieje, jak się ją pozbawi tych wąsów.

Wysiłek włożony w zapewnienie roślinom odpowiednich warunków z pewnością się opłaci, gdyż piękne paprocie nie tylko będą efektowną ozdobą naszego wnętrza, ale też przyczynią się do oczyszczenia powietrza z toksyn.

Przeczytaj też:

Najpopularniejsze gatunki paproci do uprawy w domu w doniczkach

Sonda
Masz w domu paprotkę?
Jak mądrze kupować rośliny doniczkowe