Pięknotka Bodiniera – jesienna piękność! Jak uprawiać pięknotkę?

2024-10-04 11:19

Pięknotka Bodiniera (Callicarpa bodinieri), znana także jako kalikarpa, to oryginalny krzew liściasty o ozdobnych, kulistych, fioletowych owocach. Pięknotka wyróżnia się wyglądem, a jej popularność w przydomowych ogrodach rośnie z roku na rok. Jak uprawiać pięknotkę Bodiniera w ogrodzie?

Spis treści

  1. Jak wygląda pięknotka Bodiniera? Jak
  2. ​Jakie stanowisko i podłoże lubi pięknotka Bodiniera?
  3. Czy pięknotka Bodiniera jest mrozoodporna?
  4. Pięknotka Bodiniera w galerii zdjęć
  5. Kiedy i jak sadzić pięknotkę Bodiniera?
  6. Jak dbać o pięknotkę?
  7. ​Czy pięknotkę się przycina?
  8. Gdzie sadzić pięknotkę? Zastosowanie pięknotki Bodiniera w ogrodzie

Jak wygląda pięknotka Bodiniera? Jak

Pięknotka Bodiniera (łac. Callicarpa bodinieri) to krzew średniej wielkości dorastający do 2-3 m wysokości. Rozrasta się szeroko i gęsto, ma „miotlasty” pokrój. Liście pięknotki są lancetowate lub eliptyczne, długie (do 18 cm) o karbowanych brzegach. Roślina kwitnie latem, kwiaty są drobne, niepozorne o barwie żółtej, zebrane w kwiatostany – grona.

Krzew nabiera wyrazistości późnym latem i jesienią, gdy na pędach pojawiają się skupiska owoców – kulistych, mięsistych pestkowców o fioletowej barwie. Długo utrzymują się na drzewach, a jesienią atrakcyjnie kontrastują z przebarwiającymi się na żółto liśćmi.

Popularne odmiany pięknotki to 'Gilarda' oraz 'Profusion'.

​Jakie stanowisko i podłoże lubi pięknotka Bodiniera?

Pięknotkę Bodiniera powinno się uprawiać w miejscu słonecznym, ciepłym, osłoniętym od wiatru. W półcieniu słabiej kwitnie i owocuje. Roślina preferuje podłoża żyzne, próchnicze, umiarkowanie przepuszczalne. Jest tolerancyjna względem odczynu pH, radzi sobie zarówno na glebach lekko kwaśnych, jak i alkalicznych.

Czy pięknotka Bodiniera jest mrozoodporna?

Pięknotka Bodiniera jest wrażliwa na silne mrozy. W mroźne i bezśnieżne zimy może przemarzać. Lepiej więc unikać uprawy w najchłodniejszych rejonach Polski. Dobrze jest zabezpieczać pięknotkę przed mrozami (szczególnie młode krzewy), np. obsypując podstawę rośliny ściółką (korą sosnową).

Pięknotka Bodiniera w galerii zdjęć

Kiedy i jak sadzić pięknotkę Bodiniera?

Pięknotkę Bodiniera najlepiej sadzić wiosną, wtedy ma więcej czasu na aklimatyzację i rozbudowę systemu korzeniowego. Podłoże przed sadzeniem powinno się dokładnie oczyścić. Warto wzbogacić je przefermentowanym obornikiem i kompostem. Przy sadzeniu krzewów w grupie trzeba pamiętać o zachowaniu odpowiednich odległości. Pięknotki sadzi się co 150-180 cm (gęściej w przypadku nieformowanego żywopłotu). Sadzenie w grupie ma dodatkową zaletę – krzewy wzajemnie się zapylają, dzięki czemu kwitnienie i owocowanie jest bujniejsze.

Jak dbać o pięknotkę?

Młode egzemplarze pięknotki Bodiniera w czasie suszy wymagają podlewania, starsze znoszą krótkotrwałe przesuszenie. Wysychanie podłoża ograniczy się przez usypywanie ściółki.

Do nawożenia optymalne są nawozy organiczne lub mineralne wieloskładnikowe. Profilaktycznie można je opryskiwać gnojówkami z roślin (np. pokrzywy) przeciw chorobom i szkodnikom. Gatunek rozmnaża się przez odkłady i ukorzenianie sadzonek półzdrewniałych (latem).

Jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych jest zabezpieczenie krzewu przed mrozem. Późną jesienią pięknotki Bodiniera kopczykuje się (podobnie jak róże). Poza tym należy usypać grubą warstwę ściółki okrywającej. Prace wykonuje się po przymrozkach, by w ściółce nie zalęgły się szkodniki. Nawet jeśli część pędów przemarznie, z dolnej części wyrosną nowe. Pewnym rozwiązaniem jest również uprawa w pojemnikach i przenoszenie krzewów na zimę do chłodnego pomieszczenia. W tym wypadku dobrze sprawdzi się odmiana 'Profusion', która osiąga mniejsze rozmiary od typowego gatunku.

Przeczytaj też: Rokitnik – krzew, który rodzi super owoce! Jak uprawiać rokitnik, by zbierać obfite plony owoców?

Pięknotka Bodiniera
Autor: GettyImages Największym walorem pięknotki Bodiniera są owoce o urzekającym fioletowym kolorze

​Czy pięknotkę się przycina?

Pięknotkę powinno się przyciąć od razu po posadzeniu, wtedy atrakcyjnie rozkrzewi się. Cięcie wykonuje się nisko, nad drugą lub trzecią parą oczek. W kolejnym roku wykonuje się cięcie formujące, które polega na skróceniu pędów o połowę długości. Od trzeciego roku wycina się około 1/3 najstarszych pędów.

W każdym roku wykonuje się cięcie sanitarne. Usuwa się wtedy pędy przemarznięte, uszkodzone i wrastające do wnętrza korony.

Gdzie sadzić pięknotkę? Zastosowanie pięknotki Bodiniera w ogrodzie

Pięknotka to krzew, który powinno się uprawiać w wyeksponowanym miejscu w ogrodzie. Zwraca na siebie uwagę w okresie, gdy większość roślin przechodzi w stan spoczynku i traci swoje walory dekoracyjne. Jest ozdobą także przez część zimy. Udekoruje frontową część ogrodu. Można ją posadzić na skraju rabaty lub ogrodu skalnego. Dobrze łączy się z bylinami i trawami ozdobnymi.

Pięknotka Bodiniera nadaje się do tworzenia wielogatunkowych kompozycji krzewiasto-drzewiastych. Posadzona w grupie stworzy nieformowany, ale przy tym gęsty, naturalny żywopłot. Efektownie prezentuje się na jednolitym tle, np. przy białej ścianie.

Egzemplarze uprawiane w pojemnikach to niesztampowa ozdoba balkonów, tarasów i drzwi wejściowych. Pędy z owocami można wykorzystywać do tworzenia suchych bukietów.

Pięknotka Bodiniera to wciąż „nieoczywisty” krzew w polskich ogrodach, nie cieszący się taką popularnością jak forsycje, krzewuszki czy ogniki. Pewien wpływ na to mają wymagania. Jednakże przy starannej opiece i poświęceniu czasu na ochronę, można doczekać się okazałych, obficie owocujących krzewów.

Poznaj 10 najpiękniejszych krzewów ogrodowych. Dzięki nim Twój ogród będzie wyglądał bajkowo!

#MuratorOgroduje: Hortensje ogrodowe - pielęgnacja
Materiał sponsorowany

Jesienne prace w ogrodzie - czy wiesz, co trzeba zrobić w ogrodzie przed zimą?

Pytanie 1 z 12
Co robimy z liśćmi opadłymi na trawnik?
Jesienne liście
Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.
Murator Google News
Autor: